Trwa ładowanie...
d1jquc2

Świat zwierząt

Wiele występujących niegdyś na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej rzadkich gatunków zwierząt na skutek rozwoju przemysłu oraz zanieczyszczenia środowiska wyginęło lub ich liczebność się zmniejszyła. Do najciekawszych i zarazem największych tutejszych ssaków możemy zaliczyć łosia.

d1jquc2
d1jquc2

Jest on jednak niezwykłą rzadkością. Jedyne siedlisko łosia na Wyżynie znajduje się na podmokłych terenach Puszczy Dulowskiej. Znany jest jednak z tego, że czasami zapuszcza się na obrzeża dużych miast.

Największą osobliwość stanowią nietoperze. Żyje tutaj aż 17 gatunków tych ssaków spośród 21 występujących w kraju. Do najciekawszych należą: nocek orzęsiony spotykany w Jaskini Wierzchowskiej Górnej i Jaskini Racławickiej, podkowiec duży żyjący w Jaskini Nietoperzowej, gacek wielkouchy, podkowiec mały w Sokolich Górach oraz mroczek posrebrzany.

Z innych ssaków licznie występują tu m.in. kuna leśna, zając szarak, sarna i dzik. W sumie zanotowano występowanie 50 gatunków ssaków.

d1jquc2

W przestrzeniach międzyskalnych i starych zamczyskach mają schronienie ptaki. Dosyć licznie występują sowy i jastrzębie. Możemy również spotkać orliki krzykliwe, pustułki, drozdy skalne, pliszki górskie, cietrzewie, kulony i dzięcioły czarne. Niezwykle rzadki jest dzięcioł zielony, czasem spotykany w okolicach Czarnego Kamienia i Ogorzelnika. Ogólnie żyje tu 200 gatunków ptaków.

Spośród 21 gatunków płazów i gadów warto wymienić żółwia błotnego zamieszkującego niegdyś bagniska Puszczy Dulowskiej. W ostatnich latach nie stwierdzono jego stanowisk, jednak nie można jednoznacznie wykluczyć obecności tego gada na terenie puszczy, ponieważ nie przeprowadzono w tym kierunku stosownych badań. Na Jurze możemy natomiast spotkać najrzadszą polską ropuchę, paskówkę. Ponadto występują tu: piękny padalec turkusowy, zaskroniec, gniewosz plamisty, zwany popularnie miedzianką, czy jaszczurka zwinka.

Ryby reprezentuje 30 gatunków (m.in. szczupak, płoć, karp, leszcz, pstrąg potokowy i głowacz białopłetwy). Liczną grupą zwierząt są bezkręgowce. Żyje tu 100 gatunków mięczaków, natomiast liczba owadów jest nieporównywalnie wyższa. W Ojcowskim Parku Narodowym stwierdzono obecność unikatowej stonogi Trachelipus nodulosus. Na Jurze żyją również niezwykle ciekawe chrząszcze: ryjkowiec pontyjski, niestrudka, rynnica lapońska i jelonek rogacz. Ozdobą Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest 1200 gatunków motyli. Najpiękniejsze to: paź królowej i paź żeglarz. Można również spotkać kilka gatunków zwierząt endemicznych (występujących tylko w jednym miejscu). Są to dwa gatunki chrząszczy jaskiniowych, żyjących w Jaskini Pod Sokolą Górą w rezerwacie Sokole Góry: Choleva lederiana gracilenta i Catops tristis infernus.

_ Źródło: Bezdroża _


d1jquc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jquc2