Szwajcaria - Matterhorn i Zermatt
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na ziemi. Fascynuje artystów, turystów i alpinistów, znają je nawet łasuchy. Matterhorn jest obok zegarków, sera i czekolady symbolem Szwajcarii i bez wątpienia - jedną z najpiękniejszych gór nie tylko w Europie, ale i na świecie. U jej stóp leży bajkowy Zermatt - miasteczko, które niczym nasze Zakopane, przyciąga zarówno turystów, jak i wytrawnych alpinistów. Zwabia także tych, którzy chcą spędzić trochę czasu w jednym z najmodniejszych miast w Europie. Oba miejsca - Matterhorn i Zermatt - są ze sobą nierozerwalnie połączone. I zdaje się, że jedno bez drugiego istnieć nie może.
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na ziemi. Fascynuje artystów, turystów i alpinistów, znają je nawet łasuchy. Matterhorn jest - obok zegarków, sera i czekolady - symbolem Szwajcarii i bez wątpienia jedną z najpiękniejszych gór nie tylko w Europie, ale i na świecie. U jej stóp leży bajkowy Zermatt - miasteczko, które niczym nasze Zakopane, przyciąga zarówno turystów, jak i wytrawnych alpinistów. Zwabia także tych, którzy chcą spędzić trochę czasu w jednym z najmodniejszych miast w Europie. Oba miejsca - Matterhorn i Zermatt - są ze sobą nierozerwalnie połączone. I zdaje się, że jedno bez drugiego istnieć nie może.
at/wg
Matterhorn - jeden z najbardziej znanych szczytów świata
Matterhorn (wł. Monte Cervino, fr. Mont Cervin) to samotna góra na granicy Szwajcarii i Włoch, znana m.in ze szwajcarskich czekoladek _ Toblerone _. Niemal na każdym robi kolosalne wrażenie. Wzbijający się w niebo surowy szczyt mierzy 4478 m n.p.m. i o każdej porze dnia stanowi natchnienie dla turystów I fotografów. Miejsce cudowne, ale i złowieszcze - mimo że regularnie giną tu ludzie, to nie zniechęca to kolejnych śmiałków, by zdobywać ten przepiękny szczyt.
Matterhorn - jeden z najbardziej znanych szczytów świata
W tym roku mija 150. rocznica pierwszego wejścia na Matterhorn. Sukces jednak został opłacony tragedią - podczas zejścia, czterech z siedmiu wspinaczy spadło w przepaść i zginęło. Wyprawę szczęśliwie zakończył jedynie szef wyprawy Edwar Whymper oraz Peter Taugwalder z synem. W muzeum w Zermatt można obejrzeć sprzęt, jakiego wtedy używano. Jest nawet nieszczęsna lina, która była przyczyną tragedii. Patrząc na te eksponaty, aż trudno uwierzyć, że dzięki nim udawało się wtedy zdobywać szczyty!
Matterhorn - jeden z najbardziej znanych szczytów świata
Od dnia pierwszego wejścia na Matterhorn nie było ani jednego roku bez wypadku śmiertelnego na tej słynnej trasie. Każdego roku ginie tam od 8 do 10 osób. Łącznie w tym miejscu straciło życie ponad 500 alpinistów, a ponad 20 z nich nigdy nie odnaleziono. Zginęło tam także kilku Polaków. Szacuje się, że każdego dnia próbę zdobycia szczytu podejmuje 100 alpinistów. Radzi im się jednak skorzystanie z pomocy przewodnika, nawet jeśli któryś z nich jest doświadczonym alpinistą. Większość osób wybiera najłatwiejszą trasę - grań Hörnli. Niestety, mimo że jest ona miejscami trudna do pokonania, na zdobycie słynnej góry decydują się często niedoświadczeni wspinacze. Przez cały rok w okolicach szczytu dochodzi do ok. 80 akcji ratunkowych z użyciem helikoptera.
Matterhorn - jeden z najbardziej znanych szczytów świata
Do stóp góry przytulone jest Zermatt. Niemal z każdego jego punktu widać charakterystyczny szczyt i doprawdy trudno jest przejść obok tego widoku obojętnie. Zermatt uchodzi za mekkę turystów preferujących modne, górskie wioski, skąd można nie tylko udać się na szlak, ale przede wszystkim dobrze zjeść, zabawić się i zrobić zakupy w markowych sklepach. Bez względu na porę roku, na gości czekają luksusowe pensjonaty czy prywatne kwatery, gustowne restauracje czy urokliwe Stare Miasto. I mimo że od cen na głównej ulicy czasem może się zakręcić w głowie, to są też tam na szczęście sklepy, w których nie stracimy fortuny.
Matterhorn - jeden z najbardziej znanych szczytów świata
Ci, którzy nie mają ochoty na mozolne zdobywanie szczytu, mogą wjechać na masyw Matterhornu kolejką i wejść do... środka lodowca. W _ Matterhorn Glacier Paradise _, na wysokości 3883 m n.p.m., przy temperaturze ok. -10 stopni Celsjusza możemy wędrować korytarzami, podziwiać lodowe rzeźby, a nawet zjechać na sankach wewnętrznym tunelem. Na zwiedzających czeka sala kinowa, sklep z pamiątkami, ale przede wszystkim taras widokowy, z zapierającą dech w piersiach panoramą Alp. Ze szczytu lodowca, przy dobrej pogodzie, możemy dostrzec maleńką, cichą wioseczkę wtuloną między strome stoki. Z tej wysokości aż trudno uwierzyć, że to tętniący życiem Zermatt.