PlażeSzwedzkie szkiery - skandynawska osobliwość natury

Szwedzkie szkiery - skandynawska osobliwość natury

Szwedzkie szkiery - skandynawska osobliwość natury

Południowe wybrzeże Morza Bałtyckiego zachwyca długimi piaszczystymi plażami, wydmami w Słowińskim Parku Narodowym czy malowniczymi, wapiennymi klifami na niemieckiej wyspie Rugia. Trudno je jednak nazwać urozmaiconym, szczególnie w porównaniu z terenem na północnym brzegu słonego akwenu. Za sprawą działalności lodowca wybrzeże Szwecji i Finlandii wyróżnia się wyjątkowym krajobrazem, dla którego charakterystyczne są szkiery. Nazwa pochodzi z języka staronordyjskiego, od słowa sker, które oznacza skałę w morzu. Poznajcie bliżej te ciekawe formacje, które szczególnie zjawiskowo prezentują się z lotu ptaka!

Południowe wybrzeże Morza Bałtyckiego zachwyca długimi piaszczystymi plażami, wydmami w Słowińskim Parku Narodowym czy malowniczymi, wapiennymi klifami na niemieckiej wyspie Rugia. Trudno je jednak nazwać urozmaiconym, szczególnie w porównaniu z terenem na północnych brzegach akwenu. Za sprawą działalności lodowca wybrzeże Szwecji i Finlandii wyróżnia się wyjątkowym krajobrazem, dla którego charakterystyczne są szkiery. Nazwa pochodzi z języka staronordyjskiego, od słowa _ sker _, które oznacza skałę w morzu. Poznajcie bliżej te ciekawe formacje, które szczególnie zjawiskowo prezentują się z lotu ptaka!

if/pw

1 / 6

Wybrzeże szkierowe

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji by Nivix, Wikimedia Commons

Szkiery to skaliste wysepki, które powstały, podobnie jak fiordy, w okresie zlodowaceń – w wyniku niszczenia podłoża przez lodowiec. Na terenie uwolnionym od ciężaru lodu, zaczęły się wypiętrzać wysepki. Proces zresztą trwa do dziś – szkiery wciąż się minimalnie podnoszą.

2 / 6

Wybrzeże szkierowe

Obraz
© Licencja Creative Commons by Bengt Nyman, flickr.com

Są płaskie, o zaokrąglonym kształcie, a ich powierzchnia wynosi od kilku metrów do kilku kilometrów kwadratowych. Podobne archipelagi znajdują się nie tylko na Bałtyku, ale także w pozostałej części Skandynawii – w Danii i Norwegii.

3 / 6

Wybrzeże szkierowe

Obraz
© Licencja Creative Commons by Bengt Nyman, flickr.com

Innym skupiskiem szkierów są okolice Göteborga, czyli szwedzkie wybrzeże Morza Północnego. Bohuslän kraina położona na południowym zachodzie Szwecji, w regionie *Västra Götaland *nad cieśniną Skagerrak wyróżnia się prawdziwym pięknem. Nie ma tu tłumu turystów, więc wypoczynek wśród wyjątkowego krajobrazu może być prawdziwą idyllą.

4 / 6

Wybrzeże szkierowe

Obraz

Szkiery można podziwiać z lotu ptaka lądując m.in. w Sztokholmie. Wokół stolicy znajduje się Archipelag Sztokholmski – największy w Szwecji i jeden z najrozleglejszych na Bałtyku. Setki sterczących wysepek to prawdziwie spektakularny widok!

5 / 6

Wybrzeże szkierowe

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Plenz, Wikimedia Commons

Nad Morzem Bałtyckim ciekawe formacje znajdziemy na południowo-zachodnim wybrzeżu Finlandii, w pobliżu miejscowości Turku (tanie loty z Gdańska). Jest ich tak dużo, że formują prawdziwy archipelag.

6 / 6

Wybrzeże szkierowe

Obraz

Poza Morzem Bałtyckim szkiery zachwycają także u wybrzeży Norwegii – między fiordami, które pokrywają większość tutejszej linii brzegowej, znajdziemy setki małych, skalistych wysepek. Poczynając od Stavanger na południu, na Przylądku Północnym kończąc – wszędzie można zobaczyć przykłady wybrzeża szkierowego.

if/pw

szwecjaskandynawiamorze bałtyckie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)