EgzotykaTak mieszkają koronowane głowy

Tak mieszkają koronowane głowy

Tak mieszkają koronowane głowy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Aby mieszkać w zamku marzy prawie każda dziewczynka i zapewne nie jeden chłopczyk. Są jednak na świecie szczęśliwcy, którzy zamiast w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym przebywają na co dzień w pałacach, zamkach i rezydencjach. Jedynym warunkiem jest bycie członkiem rodziny królewskiej. Zobacz jak mieszkają monarchowie na świecie.

Aby mieszkać w zamku marzy prawie każda dziewczynka i zapewne nie jeden chłopczyk. Są jednak na świecie szczęśliwcy, którzy zamiast w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym przebywają na co dzień w pałacach, zamkach i rezydencjach. Jedynym warunkiem jest bycie członkiem rodziny królewskiej. Zobacz jak mieszkają monarchowie na świecie.

Położony w hrabstwie Berkshire w Anglii zamek królewski w Windsorze jest rezydencją królów angielskich od 1110 roku. Budowla składa się z licznych zabudowań otoczonych murami z wieżami i bramami. Została zbudowana w latach 1070-1086 przez Wilhelma I Zdobywcę, następnie była rozbudowywana przez kolejnych władców. Zamek Windsor jest największym zamieszkiwanym na świecie. Jego wymiary to aż 800 m długości i 19 baszt, a powierzchnia podłóg wynosi ok. 45 000 m kw.
Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Obiekt jest udostępniany do zwiedzania turystom.

1 / 7

Zamek w Vaduz, Liechtenstein

Obraz
© wikipedia.org by Michael Gredenberg Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Zamek położony jest wysoko nad stolicą Liechtensteinu, miastem Vaduz, od którego wziął swą nazwę. Został zbudowany w XVI, a najstarsza jego część pochodzi z XII wieku. Do dziś jest siedzibą rodziny książęcej Liechtensteinów. Obiekt nie jest dostępny dla turystów.

2 / 7

Pałac Drottningholm, Sztokholm, Szwecja

Obraz
© wikipedia.org by Sxenko Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Rezydencja króla Szwecji położona jest na wyspie Lovön, na przedmieściach Sztokholmu. Jest używana jako główna siedziba rodziny królewskiej od 1981 roku. Kompleks składa się z pałacu w stylu renesansowym zbudowanego w końcu XVII wieku, barokowego ogrodu oraz XVIII-wiecznego budynku teatru, gdzie obecnie mieści się muzeum.
Pałac w Drottningholm został w 1991 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z pierwszych obiektów w Szwecji.

3 / 7

Pałac księcia Monako

Obraz
© flikr.com by Salicia Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Pałac Książęcy Monako jest oficjalną rezydencją księcia Albert II Grimaldiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1191 roku, kiedy to powstała forteca genueńska. W kolejnych wiekach była ona rozbudowywana po licznych zniszczeniach i bombardowaniach. Obecnie w pałacu jest 19 komnat, z których aż 15 jest udostępnionych do zwiedzania turystom. Jednak warunkiem jest nieobecność Księcia w Monako.
Każdego dnia o godzinie 11.55 przed pałacem odbywa się tradycyjną zmiana warty, w której biorą udział karabinierzy. Latem ubrani są w białe, a zimą w czarne mundury.

4 / 7

Pałac Królewski Amalienborg, Kopenhaga, Dania

Obraz
© flikr.com by Jakob Poul Skoubo Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Amalienborg to oficjalna rezydencja duńskich rodzin królewskich od 1794 roku. Położony w Kopenhadze obiekt nazywany jest zimowym pałacem królewskim, ponieważ zwykle jest wykorzystywany przez duńskich monarchów w miesiącach zimowych.
Zespół pałacowy składa się z czterech identycznych XVIII-wiecznych pałaców zbudowanych wokół ośmiokątnego placu i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi. Szczególnie oczekiwana jest uroczysta zmiana warty. Codziennie w południe można oglądać gwardzistów królewskich w czarno-niebieskich historycznych mundurach i charakterystycznych czapkach z futra niedźwiedziego, przekazujących posterunek. W niedzielę podczas, obecności królowej w pałacu, zmiana warty ma szczególnie uroczystą oprawę z udziałem wojskowej orkiestry.

5 / 7

Istana Negara, Kuala Lumpur, Malezja

Obraz
© flikr.com by plassen Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Istana Negara, co w tłumaczeniu z języka malajskiego oznacza Pałac Narodowy, to oficjalna rezydencja króla Malezji. Usytuowana jest na zboczu Bukit Petaling nad rzeką Klang.
Budowla powstała w 1928 roku na niemalże 12 hektarowej posiadłości. Jej fundatorem był chiński milioner Chan Wing.

6 / 7

Pałac królewski w Nukuʻalofa, Tonga

Obraz
© flikr.com by Antoine Hubert Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Pałac w mieście Nuku'alofie jest oficjalną rezydencją tongijskiej rodziny królewskiej. Położony jest w północno-zachodniej części stolicy Tonga na wyspie Tongatapu, niedaleko Oceanu Spokojnego.

Ten drewniany obiekt został zbudowany w 1867 roku. Nie jest on udostępniony turystom do zwiedzania, aczkolwiek można go obejrzeć z daleka od strony Pacyfiku.

7 / 7

Pałac Cesarski w Tokio, Japonia

Obraz
© flikr.com by luisvilla Creative Commons http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Pałac Cesarski, znajdujący się w dzielnicy Chiyod, jest główną rezydencją cesarza Japonii od 1868 roku. Zespół pałacowy po bombardowaniach w czasie II wojny światowej został poddany remontowi i modernizacji. Zachowano jednak japoński styl architektoniczny.
Można zwiedzać jedynie niektóre części kompleksu po wcześniejszej rezerwacji wycieczki z przewodnikiem (także przez Internet) w Agencji Dworu Cesarskiego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)