Tarragona - zachwycający zakątek Katalonii
Tarragona, zabytkowe miasto położone na wzgórzu wysokości 69 m n.p.m. ponad wybrzeżem, jest stolicą Costa Dorada. Pierwsi osiedlili się w regionie Iberowie, później Kartagińczycy, a w III w. p.n.e. ziemie te - jak i cały Półwysep Iberyjski - weszły w orbitę wpływów rzymskich na skutek wojen, które republika rzymska toczyła z Kartaginą w tej części regionu śródziemnomorskiego. Współczesna Tarragona to centrum kultury i sztuki, najczęściej odwiedzane miasto południowej Katalonii. Co warto tu zobaczyć? Jakie atrakcję czekają na turystów? Sprawdź!
Tarragona, zabytkowe miasto położone na wzgórzu wysokości 69 m n.p.m. ponad wybrzeżem, jest stolicą Costa Dorada. Pierwsi osiedlili się w regionie Iberowie, później Kartagińczycy, a w III w. p.n.e. ziemie te - jak i cały Półwysep Iberyjski - weszły w orbitę wpływów rzymskich na skutek wojen, które republika rzymska toczyła z Kartaginą w tej części regionu śródziemnomorskiego. W Tarragonie zachowały się liczne pamiątki po mieście Tarraco, zwanym też Colonia Iulia Victrix Tarraconensis, założonym w 218 r. p.n.e., które było stolicą jednej z trzech prowincji rzymskich na Półwyspie Iberyjskim - Hispania Citerior. Współczesna *Tarragona *to centrum kultury i sztuki, najczęściej odwiedzane miasto południowej Katalonii. Co warto tu zobaczyć? Jakie atrakcję czekają na turystów? Sprawdź!
Tekst: Dominika Zaręba Bezdroża/pw/at
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Stare Miasto w Tarragonie, Hiszpania
Zwiedzanie Tarragony warto zacząć od położonej na wzgórzu średniowiecznej starówki La Part Alta. Powstała w XII w. na pozostałościach miasta rzymskiego, a jej część otoczona jest murami, których fragmenty i fundamenty pochodzą z czasów Imperium Romanum. Urozmaiceniem spaceru - można nawet rzec "magicznym" - jest świadomość, że kroczymy po starożytnym mieście, gdzie niemal na każdym kroku zaskakuje nas jakiś fragment dawnego placu, świątyni, kolumny czy budynku użyteczności publicznej z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Katedra Santa Maria,Tarragona,Hiszpania
Sercem miasta jest katedra Catedral de Santa Maria de Tarragona *przy *Placa de la Seu z XII-XIV w., którą wzniesiono w miejscu, gdzie w czasach rzymskich stała świątynia poświęcona cesarzowi Oktawianowi Augustowi. Architektura katedry reprezentuje przejście pomiędzy stylem romańskim, w którym rozpoczęto budowę, a gotyckim, w którym ją kontynuowano. Miała to być świątynia pełniąca także funkcje obronne. Konsekrowana w 1331 r., pozostała niedokończona ze względu na wybuch epidemii dżumy. Prace przy świątyni kontynuowano jeszcze w XIV i XVIII w. W jej wnętrzu zobaczymy kaplice w stylu renesansowym i barokowym. Najpiękniejsza jest fasada główna ze zdobnym portalem i rzeźbami wybitnego gotyckiego artysty Jaumego Cascalls.
Part Alta, Tarragona, Hiszpania
Główna ulica starego miasta - Carrer Major wraz z jej przedłużeniem - krętą malowniczą uliczką Baixada Misericordia - zaprowadzi nas na główny plac (Placa de La Font) z urzędem miasta Ajuntament. W tutejszych kawiarniach i restauracjach koncentruje się lokalne życie towarzyskie i odbywają się najważniejsze święta Tarragony. W pobliżu zaglądnijmy jeszcze na mały placyk, przy którym ma swój warsztat kataloński artysta malarz muralista Carles Arola Vera, pochodzący z Barcelony. Pomalował on tu boczną ścianę kamienicy, improwizując XIX-wieczną fasadę i w interesujący sposób połączył zabytkowy klimat dzielnicy ze sztuką współczesną. W La Part Alta, w okolicach Placa del Angels, zachowały się pozostałości po średniowiecznej dzielnicy żydowskiej Call Jueu z XIV w., która powstała blisko pałacu królewskiego, gdyż Żydzi cieszyli się wówczas królewskimi przywilejami. Miłośnikom sztuki można polecić Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie eksponuje się dzieła artystów pochodzących z regionu lub związanych z
Tarragoną.
Part Alta, Tarragona, Hiszpania
W Part Alta *zobaczymy znaczną część zabytków rzymskich wpisanych na listę UNESCO - *Conjunt arqueologic Roma de Tarraco. Poznawanie rzymskiego miasta warto zacząć od przyjrzenia się makiecie starożytnego Tarraco, która rekonstruuje miasto z czasu jego największego rozkwitu w II w. Przy Placa del Pallol zachowały się pozostałości Forum Provincial (I w.) - najważniejszego publicznego placu miasta rzymskiego, który był centrum politycznym, religijnym i handlowym. Ogromny plac o prostokątnym kształcie ozdobiony galeriami kolumn zajmował większą część dzisiejszej starówki. Warto udać się na spacer ścieżką archeologiczną wzdłuż murów miejskich: Muralles Romanes z III-II w. p.n.e. przy Portal del Roser. Mury antycznego miasta miały 3500 m długości, z czego zachowało się 1100 m, w tym trzy wieże: Torre del Arquebisbe, Torre del Cabiscol i Torre de Minerva z rzymskimi inskrypcjami. Mury zostały przebudowane w średniowieczu i później w XVI-XVII w. oraz poszerzone m.in. o bastiony. Przy Placa del
Forum zobaczymy kolejne pozostałości po Forum Provincial (I w.).
Conjunt arqueologic Roma de Tarraco, Tarragona, Hiszpania
Wreszcie najbardziej charakterystycznym i najchętniej fotografowanym zabytkiem rzymskim w centrum miasta jest Amfiteatr Rzymski z widokiem na morze. Położony na stromej skarpie przy wybrzeżu amfiteatr o eliptycznym kształcie mierzył 109 na 86,5 m i mógł pomieścić ok. 14 tys. widzów. Na arenie odbywały się walki gladiatorów oraz zwierząt drapieżnych, a także publiczne egzekucje - w 259 r. został tu spalony żywcem biskup Fruktuozus z Tarragony ze swoimi diakonami - Auguriuszem i Eulogiuszem.
Rambla Nova, Tarragona, Hiszpania
Interesująca jest część Tarragony *położona w okolicach tętniącej życiem Rambli - *Rambla Nova - ta część miasta nazywana jest _ Eixample tarraconese _ w nawiązaniu do barcelońskiej secesyjnej dzielnicy Eixample. Rambla, główna promenada z pasażem pieszym, kończy się tarasem z pięknymi widokami na port, amfiteatr rzymski i wybrzeże z Platja del Miracle. Taras widokowy Balco del Mediterrani wznoszący się 40 m n.p.m. jest ulubionym miejscem spotkań tarragończyków. Przy Rambla Nova zobaczymy oryginalny pomnik naturalnej wielkości w hołdzie Castellers, ludzi wznoszących pomniki-zamki - Monument als Castells. W pobliżu warto zaglądnąć na główny targ miasta - secesyjny *Mercat Central *z 1915 r.
Port de Tarragona, Hiszpania
Zaglądnijmy też do Port de Tarragona i rybackiej dzielnicy El Serrallo, gdzie znajdziemy największy wybór restauracji serwujących tradycyjne dania kuchni morskiej, jak: _ cassola de romesco _ albo _ arrossejat _. To typowe danie rybaków, które przyrządzali na kutrach - suchy ryż najpierw dusi się na patelni w oliwie, aż stanie się przeźroczysty, a dopiero później w wywarze rosołowym lub wodzie. Można zwiedzić też Muzeum Portu, gdzie prezentowana jest fascynująca historia związków Tarragony z morzem.
Plaża Miracle, Tarragona, Hiszpania
Główna półkilometrowa Platja del Miracle leży u stóp ruin amfiteatru i odcięta jest od starego miasta przez linię kolejową i ruchliwą aleję (strzeżona, dostępna dla os. niepełnosprawnych, prysznice, bar-kafeteria, plac zabaw). Na północ od *centrum Tarragony *na wybrzeżu aż do miejscowości Tamarit rozłożyło się kilka ładnych piaszczystych plaż.
Plaża Arrabassada, Tarragona, Hiszpania
Około 2 km na północ od portu Tarragony można odpoczywać na Platja de la Arrabassada, mającej ponad pół kilometra długości i infrastrukturę do sportów plażowych (strzeżona, dostępna dla os. niepełnosprawnych, prysznice, bar-kafeteria, restauracja, błękitna flaga).
Plaża Llagra, Tarragona, Hiszpania
Najdłuższa plaża w okolicy to prawie trzykilometrowa Platja Llarga, położona około 5 km od centrum Tarragony, także przystosowana do uprawiania sportów plażowych (strzeżona, dostępna dla osób niepełnosprawnych, prysznice, wynajem leżaków/parasoli, bar-kafeteria, restauracja, w pobliżu kemping Platja Llarga). W okolicy w zatoczkach znajdziemy kilka mniejszych, dostępnych pieszo, naturalnych plaż nudystów, np. Cala Fonda czy Cala de la Roca Plana.
Tekst: Dominika Zaręba Bezdroża/pw/at
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/katalonia-barcelona-costa-brava-i-costa-dorada-travelbook-wydanie-1-dominika-zareba,bekan1.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl