Tatry - co warto zobaczyć?
Tatry, jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, w sezonie przeżywają prawdziwy najazd turystów, co powoduje, że prawdziwi miłośnicy górskich wędrówek omijają je szerokim łukiem. Teraz jednak, gdy skończyły się wakacje, a wraz z nimi zniknęły grupy rozwrzeszczanych kolonistów, najwyższe polskie góry kuszą swą magią i majestatem. We wrześniu nie ma też upałów, więc wędrówki nie są męczące, a krajobraz powoli przybierający złociste barwy jest wyjątkowo piękny. Co warto zobaczyć w Tatrach? Oto kilka naszych propozycji!
Tatry, jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju, w sezonie letnim przeżywają prawdziwy najazd turystów. To powoduje, że prawdziwi miłośnicy górskich wędrówek omijają je szerokim łukiem. Teraz jednak, gdy skończyły się wakacje, a wraz z nimi zniknęły grupy rozwrzeszczanych kolonistów, najwyższe polskie góry kuszą swą magią i majestatem. We wrześniu nie ma też upałów, więc wędrówki nie są męczące, a krajobraz powoli przybierający złociste barwy jest wyjątkowo piękny. Co warto zobaczyć w Tatrach? Oto kilka naszych propozycji!
Prawie każdy, kto przyjeżdża w Tatry, marzy o zdobyciu najwyższego szczytu Polski. Czerwony szlak prowadzący od schroniska nad *Morskim Okiem *wymaga jednak doświadczenia i kondycji, więc podczas pierwszej wizyty w górach lepiej się na niego nie porywać. Osoby z odpowiednim przygotowaniem nie powinny mieć ze szlakiem większych problemów – jest dobrze ubezpieczony łańcuchami. Wyzwanie stanowi duża różnica wysokości – ponad 1100 metrów! Trudy wędrówki wynagradzają wspaniałe widoki. *Czarny Staw pod Rysami *z Morskim Okiem w tle, widziane z góry zapierają dech w piersiach!
if/at
Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch to najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany szczyt w Polsce. W sezonie pojawia się tu 4 tys. osób dziennie, z czego większość decyduje się na wjazd koleją kabinową. My jednak stawiamy na samodzielną wędrówkę, która z pewnością daje większą satysfakcję. Usytuowanie Kasprowego Wierchu niemal w środku pasma tatrzańskiego sprawia, że tutejsza panorama warta jest poświęcenia.
Na zdjęciu: Turyści odpoczywają po wyczerpującej wędrówce na Kasprowy Wierch. W tle widoczny szczyt Świnicy, niżej szlak w Dolinie Gąsienicowej.
Hala Gąsienicowa
Jedno z najpiękniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr jest Hala Gąsienicowa ze schroniskiem "Murowaniec". Poza urokliwym otoczeniem miejsce stanowi doskonałą bazę wypadową na Kościelec czy Zawrat. Na mniej zaawansowanych czeka wyprawa do Czarnego Stawu Gąsienicowego, który urodą nie ustępuje Morskiemu Oku. Do Hali Gąsienicowej można dotrzeć z Kuźnic w ok. 1,5 godziny.
Morskie Oko
Najpopularniejszy staw w Tatrach to bez wątpienia Morskie Oko. Latem oblegane przez tłumy, jesienią zachwyca ciszą i spokojem. Wokół wznoszą się skalne ściany, które malowniczo odbijają się w lustrze wody. Staw leży na wysokości 1393 m n.p.m. i jest jednym z nielicznych tatrzańskich zbiorników, w którym żyją ryby. Spacer wokół jeziora zajmuje ok. 40 min.
Orla Perć
Przeprowadzona przez stoki i grań, przełęcze i dwutysięczniki Orla Perć *to najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak w kraju. Stanowi marzenie i cel każdego miłośnika *Tatr, a nadaje się wyłącznie dla osób doświadczonych w górskich wędrówkach. Czerwony szlak, który powstał na początku XX wieku, wiedzie od Zawratu na Krzyżne. Na Orlą Perć można dotrzeć kilkoma szlakami o różnym stopniu trudności. Ze wspomnianego wcześniej schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej jest ich najwięcej – aż sześć.
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Polodowcowa Dolina Pięciu Stawów, stanowiąca górne piętro Doliny Roztoki, to z pewnością jeden z najciekawszych krajobrazów polskiej części Tatr. Składają się na niego granitowe szczyty, połacie kosodrzewiny i błękitne wody tutejszych jezior. Największym z nich jest Wielki Staw Polski, natomiast nad Przednim Stawem położone jest Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów.
Dolina Kościeliska
Jedno z najbardziej zachwycających miejsc w Tatrach to także Dolina Kościeliska. Nawet podczas niepogody roi się tu od odzianych w płaszcze przeciwdeszczowe turystów, zmierzających do jednej z tutejszych jaskiń. W pogodne dni chętnie robią piknik nad płynącym dnem doliny Kościeliskim Potokiem. Jesienią zakątek się wycisza, od czasu do czasu można tylko spotkać spacerowiczów lub turystów zmierzających w wyższe partie.
if/at