Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

VisitBritain | dodane 2007-12-14 (11:37) 8 lat 10 miesięcy 10 dni 19 godzin i 15 minut temu | 1 opinia
 


(fot. VisitBritain)
(fot. VisitBritain)
Jak wynika z danych Brytyjskiej Centrali Turystycznej VisitBritain, Polacy chętnie wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w ostatnim kwartale roku. Jest to nie tylko związane z wyjazdami do pracy i odwiedzinami u znajomych oraz rodziny, ale również z bogatą ofertą świątecznych atrakcji w kraju Szekspira. Okres bożonarodzeniowy w Wielkiej Brytanii to plejada mieniących się świateł w centrach miast, świąteczne przedstawienia na deskach najlepszych teatrów, lodowiska, jarmarki oraz wyjątkowa tradycja.


Tradycje świąteczne

Brytyjska tradycja związana z Gwiazdką jest powszechnie znana głównie za sprawą rosnącej roli języka angielskiego i wynikającej z tego popularyzacji brytyjskiej kultury. W Zjednoczonym Królestwie święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia. Jednak w przeciwieństwie do Polski, dzień ten nie ma tak rodzinnego i symbolicznego znaczenia. W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na kominku lub łóżkach specjalne, bożonarodzeniowe skarpety z nadzieją, że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja (Santa Claus). W zamian za prezenty dzieci zostawiają dla Mikołaja bakaliowe babeczki i wiśniówkę, a towarzyszącemu mu reniferowi - marchewki. Natomiast dorośli często spędzają Wigilię w gronie przyjaciół na zabawie w pubach.

Typowym posiłkiem świątecznym w Wielkiej Brytanii jest pieczony, nadziewany indyk podawany z ziemniakami i warzywami w Dzień Bożego Narodzenia (25.12). Na deser, w większości tradycyjnych domów, serwuje się Christmas Pudding czyli słodki pudding polewany brandy. Stał się on częścią typowo świątecznego obiadu za sprawą księcia Alberta, męża królowej Wiktorii, który postanowił go dodać do bożonarodzeniowego menu.

Natomiast 26 grudnia znany jest jako Boxing Day. Nazwa pochodzi od pudełek z upominkami, którymi tradycyjnie obdarowywano handlarzy, służących oraz przyjaciół. Obecnie, 26 grudnia jest dniem wolnym od pracy, który większość Brytyjczyków spędza odwiedzając krewnych i znajomych, zaś dostawcy, listonosze czy śmieciarze otrzymują swój świąteczny upominek w formie napiwków. Dawniej Boxing Day rozpoczynał dwunastodniowe obchody Bożego Narodzenia, które kończyły się 6 stycznia w święto Trzech Króli. Po raz pierwszy były one oficjalnie celebrowane w XVI wieku jako najbardziej radosna część roku. Tradycja nakazywała także ciągłe podtrzymywanie palącego się ognia w piecach lub kominkach w tym okresie, co miało zapewnić powodzenie w nadchodzącym roku.

Polub WP Turystyka na Facebooku

‹ poprzednia 1 2 3
oceń
tak 0 0%
nie 3 100%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ja xD 2009-12-13 (17:44) 6 lat 10 miesięcy 11 dni 13 godzin i 8 minut temu

fajne
Fajne :) akurat wyjezdzam do dalszej rodziny w Anglii na święta wiec cos nie cos bede wiedziala

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej