Logo dostawcy Jerozolima: cud Świętego Ognia

PAP | dodane 2012-04-16 (10:06) 4 lata 6 miesięcy 11 dni 16 godzin i 22 minuty temu | 3 opinie
 
Jerozolima: cud Świętego Ognia Jerozolima: cud Świętego Ognia (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Tysiące wyznawców prawosławia zgromadziły się w sobotę ze świecami i pochodniami przed zatłoczoną Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie, by stać się świadkami cudu zejścia Świętego Ognia z grobu Chrystusa. Święty Ogień jest przekazywany dalej w świat.


Data Wielkanocy w Kościele prawosławnym ustalana jest zgodnie z kalendarzem juliańskim, a cud zejścia Ognia Świętego odpowiada katolickiej liturgii światła sprawowanej na początku Wieczerzy Paschalnej - wieczornej mszy w Wielką Sobotę. Przekazujący sobie ogień tłum wiernych otaczali ubrani na czarno izraelscy policjanci, funkcjonariusze specjalnych oddziałów policyjnych w mundurach khaki oraz straż graniczna. Obecność przedstawicieli władzy jest nieodłączną częścią uroczystości, przypomina o Rzymianach w czasach Jezusa; w czasach imperium osmańskiego uczestniczyli w nim Turcy. Z czasów władzy Osmanów pochodzą też tradycyjne pieśni śpiewane podczas oczekiwania na cud.

Z okazji święta wielu palestyńskich chrześcijan uzyskało zezwolenie na przyjazd do Jerozolimy z miast Zachodniego Brzegu Jordanu; każdorazowo muszą oni ubiegać się o zezwolenie izraelskich władz wojskowych na wizytę w świętych miejscach Jerozolimy. Aby być jak najbliżej Grobu, pielgrzymi w oczekiwaniu na cud Wielkiej Soboty koczowali wokół już od popołudnia Wielkiego Piątku. Zanim zejście ognia nastąpi, rano w bazylice gasi się wszystkie świece i lampy i około godziny 11 strażnicy miejscy przeprowadzają kontrolę czy nie ma wewnątrz zapałek do zapalenia świec, po czym kaplica Grobu zostaje zapieczętowana.

Około południa przybywa prawosławny patriarcha Jerozolimy. Dołączają do niego hierarchowie: ormiański, dwóch koptyjskich i syryjski. W nabożeństwie nie uczestniczy patriarcha łaciński. Około godz. 14 patriarcha prawosławny i ormiański zdejmują wszystkie insygnia biskupie, po czym tylko patriarcha prawosławny, w samej albie, wchodzi z niezapalonymi świecami do kaplicy, w której znajduje się kamień z grobu Chrystusa, i gdzie zmieścić się może zaledwie kilka osób. Odmawia tam modlitwę, wspomina śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa i prosi o Święty Ogień, który według tradycji samoistnie co roku zapala się błękitnym światłem na płycie Grobu, obwieszczając zmartwychwstanie Chrystusa. Symbolizujący i zmartwychwstanie i samego Chrystusa ogień ludzie przekazują sobie dalej, otaczając płomień świecy dłońmi i symbolicznie obmywając sobie nim twarz. Do Polski Święty Ogień powinien dotrzeć w sobotę przed północą.

Zejście Świętego Ognia jest rytuałem praktykowanym od co najmniej 1200 lat w ten sam sposób, informacje o nim pochodzą z zapisków z VIII wieku, a pierwsze przekazy o samym cudzie - ze 162 roku. Bazylikę Grobu Pańskiego wzniesiono w miejscu uważanym za miejsce pochowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obok miejsca jego śmierci na krzyżu.

Świątynię wzniesiono z inicjatywy cesarza Konstantyna i jego matki św. Heleny. Trwającą 22 lata budowę zakończono w 348 roku. W roku 1009 bazylika została zniszczona przez kalifa Ha Kima. Odbudowa, rozpoczęta w 1042 roku, doprowadziła do częściowego zrekonstruowania świątyni. Swój obecny kształt bazylika uzyskała w czasach wypraw krzyżowych.

(PAP)

Polub WP Turystyka na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~krystynka 2012-08-23 (11:48) 4 lata 2 miesiące 4 dni 14 godzin i 40 minut temu

ja również czekam na opinie bo chcemy się wybrać z mężem na last minute właśnie w te rejony i szukamy właśnie opinii. Wybór pewnie padnie na Alfę ale wole usłyszeć czyjąś opinie...

odpowiedz

0
0
~jola 2012-07-31 (12:47) 4 lata 2 miesiące 26 dni 13 godzin i 41 minut temu

Napisz jak wrażenie z tego wyjazdu, jestem bardzo ciekawa. Sama zastanawiam się nad tym objazdem z Alfą chętnie usłyszę wieści z pierwszej ręki.

odpowiedz

0
0
~iliana 2012-04-16 (12:30) 4 lata 6 miesięcy 11 dni 13 godzin i 58 minut temu

ja już się nie mogę doczekać kiedy w końcu będę mogła zwiedzić Jerozolimę. Lece w tym roku na objazd po Izraelu z Alfą no i oczywiście Jerozolima jest w planie. Dużo teraz czytam o tym kraju i jestem coraz bardziej zafascynowana ich kulturą. Ciesze się, że już niedługo będę mogla wszystko to sama zobaczyć i ocenić.

odpowiedz

  • wycieczki
pokaż więcej