Nowy Sącz: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego
Miasto w województwie małopolskim, położone w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Nowy Sącz powstał w 1292 roku na mocy przywileju króla Wacława II Czeskiego, króla Polski i Czech.
06.03.2012 | aktual.: 10.05.2013 09:30
Miasto w województwie małopolskim, położone w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Nowy Sącz powstał w 1292 roku na mocy przywileju króla Wacława II Czeskiego, króla Polski i Czech.
Miasto rozwijało się szybko dzięki położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Polski przez Czechy na Węgry.
Sanktuarium Przemienienia Pańskiego *
Najstarszą z zachowanych budowli *Nowego Sącza jest kolegiacki kościół św. Małgorzaty, wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Pierwotna romańska budowla szybko jednak okazała się zbyt mała i biskup Zbigniew Oleśnicki ufundował okazałą gotycką świątynię. Z czasem kolegiata, w wyniku licznych przeróbek i remontów, utraciła swój średniowieczny charakter.
W latach 1807–1822 obniżono nawet nawę główną i prezbiterium, zastępując gotyckie sklepienie prostym sufitem. Obecnie świątynia jest murowaną bazyliką, a jej najstarszymi zachowanymi fragmentami są dwie kaplice z przełomu XV i XVI stulecia – św. Anny oraz św. Jakuba.
W centralnej części głównego ołtarza kolegiaty znajduje się najstarszy i najcenniejszy zabytek – obraz Przemienienia Pańskiego, tak zwany veraikon (łac. icona vera), czyli najstarsze przedstawienie oblicza cierpiącego Chrystusa, które miało się odbić na chuście św. Weroniki, gdy kobieta otarła pot z twarzy Jezusa niosącego krzyż na Golgotę. Nowosądecki veraikon, o wymiarach 68 cm na 84 cm, namalowano temperą na desce najprawdopodobniej w XV wieku, w którejś z czeskich klasztornych pracowni. Do Nowego Sącza przybył wraz z franciszkanami. Z czasem w kościołach całej Sądecczyzny pojawiły się jego kopie. Walory religijne, artystyczne i historyczne zadecydowały, że w roku 1991 *Jan Paweł II *nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.
Bazylika św. Małgorzaty
pl. Kolegiacki 1
33-300 Nowy Sącz
018 443 61 98
swmalgns@tarnow.opoka.org.pl
www.swmalgns.tarnow.opoka.org.pl
Dojazd
Nowy Sącz leży na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 28 Bielsko-Biała–Przemyśl *i nr 75 *Kraków–Krynica.
Pociągiem dojazd bezpośredni do Nowego Sącza. Sanktuarium znajduje się w centrum miasta, tuż przy rynku.
Uroczystości
6 sierpnia **– Przemienienie Pańskie
Noclegi
Hotel Panorama,
018 443 71 10
W okolicy hotele, pensjonaty, ośrodki i domy wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska, pola namiotowe i kempingi.
Sanktuaria w pobliżu
Ciężkowice, Czarny Potok, Limanowa, Pasierbiec, Stary Sącz, Tuchów
Krynica
Muzeum Nikifora – mieści się w zabytkowej drewnianej willi Romanówka, na ekspozycję składają się obrazy i pamiątki po słynnym malarzu prymitywiście Epifaniuszu Drowniaku (1895–1968), zwanym Nikiforem Krynickim.
Stary Sącz
Klasztor klarysek – najcenniejszy zabytek miasta, kompleks budynków ufundowanych przez św. Kingę w 1280 roku; ozdobą klasztoru jest gotycki kościół Świętej Trójcy i św. Klary, z barokowym wystrojem wnętrza.
Sądecki Park Etnograficzny - skansen, w którym gromadzone są zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej Sądecczyzny, znajduje się tu m.in. dwór szlachecki z XVII wieku z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski, zbór protestancki, szkoła ludowa, osada Cyganów karpackich, wiejska kuźnia, olejarnia, wiatrak.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Sanktuaria w Polsce
Autor: Adam Sochaczewski