Trwa ładowanie...

W lesie nie wszystko nam wolno

Nie było nas – on był. Nie będzie nas – on pozostanie? Las. Od zarania wieków służył ludziom za schronienie, dawał opał i żywność. Był i jest przyjacielem, którego – jak każdego przyjaciela – trzeba szanować. Oczywiście jeśli chcemy go zachować dla następnych pokoleń. Nas już wtedy nie będzie – ważne, by on był.

W lesie nie wszystko nam wolnoŹródło: Shutterstock.com, fot: Zoran Orcik
d3uneb6
d3uneb6

Aby tak się stało, nie trzeba wiele. Wystarczy, żeby każdy z nas – ludzi, którzy chodzą do lasu, przestrzegał kilku elementarnych reguł. Nie są one skomplikowane. W znacznej części przypadków nie musimy wiedzieć, co mamy w lesie robić (od tego są leśnicy), wystarczy mieć świadomość, czego w tym miejscu robić absolutnie nie możemy.

Nie rozpalajmy ognisk, nie śmiećmy

Najważniejszą z reguł jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego i nierozpalanie ognisk – zwłaszcza w porze letniej – gdy ściółka bywa "sucha jak pieprz". Drugą pod względem ważności regułą jest niezaśmiecanie drzewostanu. Szczególnie groźne są rozmaitego typu odpady plastikowe, a także płynne produkty chemiczne.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Rob van Hal

Las i jego mieszkańcy kochają ciszę

Wśród wymienianych przez leśników grzechów odwiedzających lasy poczesne miejsca zajmują też: niszczenie drzew i krzewów, hałasowanie (nie tylko krzyczenie, ale także słuchanie głośnej muzyki), a także pozostawianie resztek jedzenia dla dzikiej zwierzyny. Leśnicy apelują, by absolutnie tego nie robić, gdyż nasza żywność, sztucznie przetworzona i "bogata" w chemię, może zwierzętom leśnym tylko zaszkodzić.

Pogodowa mapa Polski. Gdzie warto wypoczywać latem?

Tu gospodarzami są zwierzęta

Wchodząc do lasu pamiętajmy, że jesteśmy w tym miejscu tylko gośćmi. Gospodarzem jest kto inny. Im bardziej będziemy dyskretni wobec tego gospodarza (dzikich zwierząt), tym lepiej. Mieszkańcy lasu to nie zwierzęta domowe – spragnione pieszczot, zainteresowania i troski. One doskonale dają sobie radę same. Dlatego więc absolutnie nie powinniśmy ich głaskać, przenosić, czy też (a zdarzają się i takie przypadki) zabierać do domu. Pomyślmy, jak byśmy zareagowali na sąsiada, który wynosi z domu nasze dziecko!

d3uneb6

Gdy zwierzę wymaga pomocy (np. jest ranne), zawiadamiamy o tym służby leśne. Sami, w trosce o bezpieczeństwo własne i zwierzęcia, nie zbliżamy się do niego.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: nn

Grzyby i leśne owoce smakują nie tylko nam

Grzyby oraz leśne owoce są smacznym urozmaiceniem naszej diety, ale pamiętajmy, że to główny składnik jadłospisu dzikich zwierząt. Dlatego nie niszczmy bezmyślnie krzewów i drzew, a grzyby zbierajmy tak, by nie uszkodzić grzybni.

Bierzmy także odpowiedzialność za tych, których zabieramy ze sobą do lasu – za dzieci (troskę o przyrodę powinniśmy im wpajać od najmłodszych lat) i psy. Absolutnie wykluczone jest, by te ostatnie mogły poruszać się po lesie samopas, strasząc zwierzynę i same narażając się na niebezpieczeństwo.

Stosując się do tych kilku zasad i one, i my możemy z korzyścią dla siebie jeszcze długie lata odwiedzać las.

d3uneb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uneb6