Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Kiedy wypatrywać na niebie Perseidów?

Co roku rzesze osób czekają na "noc spadających gwiazd". Największą liczbę Perseidów, czyli nawet 100 w ciągu godziny, zobaczymy w nocy z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy - zdjęcie poglądowePerseidy - zdjęcie poglądoweŹródło: Getty Images
d1zoluj
d1zoluj

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów, który możemy każdego roku obserwować na niebie. Pojawiają się zawsze latem pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, ale najwięcej "spadających gwiazd" można dostrzec na niebie w dniach 11-13 sierpnia. Ich obserwacja nie wymaga specjalnego przygotowania ani profesjonalnego sprzętu.

Perseidy – nie zawsze są dobrze widoczne

Warto zwrócić uwagę na miejsce, które wybierzemy na obserwację. Im dalej od miejskich świateł, tym lepiej. Jeżeli mamy możliwość, udajmy się w słabo oświetlone miejsce, dzięki czemu zjawiska na niebie będą o wiele wyraźniejsze.

d1zoluj

W tym roku szczególnie warto udać się do miejsca, gdzie niebo nie będzie mocno zanieczyszczone światłem miejskim. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 12 na 13 sierpnia niebo ma być bezchmurne na przeważającym obszarze Polski.

W obserwacji Perseidów może przeszkodzić nieco Księżyc, który znajdować się będzie w III kwadrze. Na szczęście w tych dniach nie świeci tak jasno, jak w czasie pełni i z każdą nocą jego blask maleje, zbliżając się do nowiu, które przypada 19 sierpnia.

Perseidy – co to takiego?

Jak już wyjaśnialiśmy na łamach WP, rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, odkrytą ponad 150 lat temu. I chociaż nazywamy je "spadającymi gwiazdami", to w rzeczywistości są meteoroidami, które wchodząc w atmosferę Ziemi, zaczynają płonąć i stają się widoczne dla obserwatorów nocnego nieba. Sama nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju. Radiant to punkt na niebie, z które meteoryty "wylatują".

d1zoluj

Źródło: WP, IMGW

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zoluj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zoluj