Trwa ładowanie...

Wenecja w Polsce. Poznaj ukryty skarb Warmii i Mazur

Rejs kanałem w Wenecji to niesamowite przeżycie, o którym marzy chyba każdy turysta, niezależnie od narodowości. Z tego typu atrakcji można również skorzystać na Warmii i Mazurach. Gdzie dokładnie?

Lidzbark Warmiński zachwyca na każdym krokuLidzbark Warmiński zachwyca na każdym krokuŹródło: Adobe Stock
d7rqcso
d7rqcso

Określenie "warmińska Wenecja" w przypadku Lidzbarka Warmińskiego nie jest przypadkowe. Miejscowość ta jest prawdziwą perełką regionu i wiele osób zauważa niezwykłe podobieństwo do włoskiego miasta. Sam region zachwyca na każdym kroku. Można znaleźć tu zarówno jeziora, jak i niezwykłe zabytki, atrakcje przyrodnicze i miejscowości, które o każdej porze roku są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski, a bywa, że i z Europy.

Lidzbark Warmiński jest jedną z chętniej wybieranych miejscowości na wypoczynek na Warmii. Dlaczego? Panuje tu niezwykły klimat, a kanały, dzięki którym używane jest określenie "warmińska Wenecja", przecinają tutejsze ulice. To miejsce, które warto zobaczyć.

- To już kolejny sezon, w którym turyści eksplorują mniej znane zakątki kraju. Warmia na pewno do nich należy, ponieważ zwykle to Mazury cieszą się największym zainteresowaniem podróżnych. Tymczasem tutaj również można znaleźć piękne krajobrazy, a przede wszystkim ciekawe noclegi z dala od tłumów - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl.

O Lidzbarku Warmińskim słów kilka…

W czym tkwi wyjątkowość Lidzbarka Warmińskiego? Dlaczego warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku? Dlaczego używane jest określenie "warmińska Wenecja"? Odpowiedź na tak postawione pytania można znaleźć w historii tej niezwykłej miejscowości. Początki Lidzbarka sięgają I połowy XIII wieku, kiedy to na tutejszych ziemiach osiedlili się Krzyżacy. Oni też założyli Lidzbark, który dzięki szybkiemu rozwojowi i momentami burzliwej historii, stał się prawdziwą perłą Warmii i Mazur.

d7rqcso

Historia miasteczka i jego kolejne losy miały niezwykły wpływ na obecny jego wygląd. Wkrótce po założeniu Lidzbarka został on odbity z rąk krzyżackich przez Prusów, a następnie przeszedł we władanie biskupów warmińskich. W XIV wieku Lidzbark uzyskał prawa miejskie, a pół wieku później powstały potężne mury obronne okalające miasto.

Tym, co bez wątpienia wyróżnia Lidzbark Warmiński, jest jego lokalizacja. Znajduje się on nad dwiema rzekami - Łyną i Symsarną. I to właśnie w tym miejscu można się doszukiwać podobieństwa do włoskiej Wenecji. Do tego liczne kładki i mostki. O klimacie tu panującym w szczególności powinny przekonać się zakochane pary.

Lidzbark Warmiński jest miasteczkiem, które w ostatnich latach coraz szybciej się rozwija. Wystarczy wspomnieć, że tutejsze zabytki, kanały czy imprezy kulturalne oraz sportowe o europejskim zasięgu, przyciągają do miasta coraz więcej turystów. Przez miasto przebiega osiem szlaków - pieszych, rowerowych, samochodowych i kajakowych. Do najbardziej znanych należą Szlak Kopernikowski i Szlak Zamków Gotyckich.

Co warto zobaczyć w Lidzbarku Warmińskim?

Zaplanowanie weekendu w Lidzbarku Warmińskim jest świetną opcją, zarówno dla rodzin z dziećmi, par czy grup znajomych.

d7rqcso

Warto zobaczyć zamek biskupów warmińskich, pochodzący z XIV wieku, który za dużą wartość artystyczną i historyczną w skali światowej, uznany został za pomnik historii. Obecnie znajduje się tam Muzeum Warmii i Mazur, natomiast przedzamcze zostało zaadaptowane na czterogwiazdkowy hotel.

Zamek biskupów warmińskich Adobe Stock
Zamek biskupów warmińskichŹródło: Adobe Stock

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem na pewno będzie kolegiata św. Piotra i Pawła. Można tu zauważyć podobieństwo do katedry we Fromborku. W XVII wieku świątynia została przebudowana zgodnie z kanonami barokowymi, by w XIX wieku ponownie przywrócić jej gotycki charakter.

d7rqcso

To niejedyna świątynia, w Lidzbarku, bo warto zobaczyć również drewnianą cerkiew pw. Apostołów Piotra i Pawła. Jest to budynek na kamiennej podmurówce, wybudowany w latach 1818-1823 jako kościół protestancki. Prace sfinansował król pruski Fryderyk Wilhelm III. Jako cerkiew prawosławna funkcjonuje od 1945 roku. We wnętrzu świątyni mieści się współczesny ikonostas. Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków w 1957 roku.

Ciekawostką związaną z Lidzbarkiem jest fakt, że do miasteczka prowadziły trzy bramy - Dobromiejska, Młyńska i Wysoka. Za datę ich powstania uznaje się okres, kiedy to wzniesiono mury miejskie. Po wspomnianych bramach nie widać obecnie śladu, ale można podziwiać tzw. przedbramie, przy którym niegdyś najprawdopodobniej funkcjonował barbakan. To potężna czteropiętrowa budowla w stylu gotyckim z dwiema półokrągłymi basztami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bułgaria. Co przyciąga do niej Polaków?

d7rqcso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7rqcso