Włocławek

Miasto powiatowe na lewym brzegu Wisły w latach 1975–1998 było stolicą województwa. Obecnie najważniejszy ośrodek Kujaw.

Włocławek
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

17.03.2011 | aktual.: 10.05.2013 08:32

Miasto powiatowe na lewym brzegu Wisły w latach 1975–1998 było stolicą województwa. Obecnie najważniejszy ośrodek Kujaw.

Gród obronny i osada targowa istniały w tym miejscu już w XI wieku. Na początku następnego stulecia Włocławek stał się stolicą biskupstwa. Po II pokoju toruńskim (1466 rok) nastąpił dynamiczny rozwój miasta, głównie dzięki handlowi zbożem. Do dziś przetrwało pięć XIX-wiecznych spichrzy, których dawniej było prawie 30. Dwa z nich przeznaczono na cele muzealne. Najcenniejszymi zabytkami Włocławka są obiekty sakralne. Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, wznoszona w XIV i XV wieku, do której w następnych stuleciach dobudowano wiele kaplic w różnych stylach, w latach 1875–1885 została przebudowana w stylu neogotyckim. We wnętrzu znajdują się m.in. drewniany krucyfiks, zwany Krzyżem Tumskim z początku XVII wieku, barokowe stalle, XVIII-wieczny srebrny ołtarz, gotyckie witraże oraz secesyjne witraże Józefa Mehoffera. W kaplicy św. Józefa zachował się późnogotycki nagrobek Piotra z Bnina – XV-wieczne dzieło Wita Stwosza. Obok katedry stoi neogotycka dzwonnica z połowy XIX wieku oraz pomnik kardynała Stefana
Wyszyńskiego, który w 1924 roku otrzymał tu święcenia kapłańskie. Nieopodal znajduje się najstarszy zabytek – gotycki kościół św. Witalisa z 1330 roku oraz przylegający doń XIX-wieczny neogotycki budynek seminarium duchownego. Przy Starym Rynku, skąd rozpościera się urocza panorama doliny Wisły, stoi późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela z 1. połowy XVI wieku. Na skarpie wiślanej znajduje się klasycystyczny pałac biskupi, wzniesiony z wykorzystaniem murów dawnego zamku biskupiego. Dzieje miasta i regionu przybliża wielodziałowe Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Na południe od miasta znajduje się zapora na Wiśle, zbudowana w 1970 roku. W miejscu tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB 19 października 1984 roku, ustawiono na zaporze pomnik i ogromny krzyż, pochodzący z ołtarza, przy którym papież Jan Paweł II odprawiał we Włocławku mszę świętą w czerwcu 1991 roku, podczas swojej IV pielgrzymki do Polski.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Toruń i Bydgoszcz
Autor: Tomasz Kaczyński

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)