MiastaWybraliście najpiękniejszy polski zamek

Wybraliście najpiękniejszy polski zamek

Wybraliście najpiękniejszy polski zamek

Poprosiliśmy Was byście wybrali najbardziej zachwycające polskie zamki. Zobacz, która twierdza wygrała!

Poprosiliśmy Was byście wybrali najbardziej zachwycające polskie zamki. Zobacz, która twierdza wygrała!

Pałac w Gołuchowie to jeden z piękniejszych tego typu obiektów na mapie Polski. Znakomita architektura i wspaniała historia. Wzniesiony około 1560 roku jako renesansowa rezydencja rodziny Leszczyńskich, został rozbudowany z zachowaniem stylu na początku XVII wieku. W 1853 roku Gołuchów przeszedł na własność Jana Działyńskiego, a jego żona Izabella Czartoryska dokonała w latach 1875–1885 kolejnej przebudowy, ale i tym razem utrzymanej w stylu renesansu francuskiego według koncepcji architekta Eugene Viollet-le-Duca. Uwagę zwracają przede wszystkim piękne kamienne detale architektoniczne i sgraffita.

(pw/if)

1 / 9

Miejsce 9. Zamek w Pieskowej Skale

Obraz
© uploaded on Flickr by sledzik1984 under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pieskowa Skała to przysiółek wsi Sułoszowa leżącej w górnej części Doliny Prądnika. Tutaj znajduje się renesansowy zamek Pieskowa Skała, najcenniejszy zabytek architektoniczny Ojcowskiego Parku Narodowego. Wybudowany w XIV wieku zamek wielokrotnie w ciągu wieków zmieniał właścicieli. Renesansową formę nadał mu w XVI wieku ród Szafrańców. XVII i XVIII wiek to czas rządów Zebrzydowskich i Wielopolskich w Pieskowej Skale. Zawdzięczamy im m.in. barokową kaplicę oraz dwa bastiony obronne. Na przełomie XIX i XX wieku zamek był bardzo zdewastowany. Fundacja założona przez Adolfa Dygasińskiego wykupiła zamek i przeznaczyła go na dom dla letników. Dzięki temu budowli udało się przetrwać do naszych czasów. Podczas prac remontowych w latach 1948–1963 przywrócono renesansowy wygląd zamku.

2 / 9

Miejsce 8. Zamek w Janowcu

Obraz
© UPS nie udało się wyświetlić źródła obrazka

Renesansowy zamek w Janowcu został zbudowany w latach 1508 - 1526 na wysokiej skarpie wiślanej. Budowę rozpoczął Mikołaj Firlej, późniejszy starosta kazimierski, zaś kontynuował ją jego syn wojewoda Piotr. Był to późno gotycko-renesansowy zamek obronny, ufortyfikowany przez basteje wysunięte przed linię murów, miał możliwość prowadzenia ostrzału wzdłuż obwarowań. Budowany obiekt miał przyćmić zamek w Kazimierzu Dolnym, znajdujący się po drugiej stronie Wisły.

3 / 9

Miejsce 7. Zamek w Kórniku

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Zamek w Kórniku wraz z Arboretum należą do najpopularniejszych atrakcji województwa wielkopolskiego. Wybudowano go w XV wieku jako rezydencja możnego rodu Górków. Dzisiejszy neogotycki zamek wyglądem i charakterem nawiązuje do budowli obronnych. Twierdza to XIX-wieczne dzieło Tytusa Działyńskiego. W zamku mieści się muzeum oraz Biblioteka Kórnicka, założona w 1828 roku.Dziś jest ona jedną z pięciu największych tego typu placówek w Polsce, a zbiory obejmują około 400 tys. woluminów, w tym ponad 30 tys. starych druków i 14 tys. rękopisów.

4 / 9

Miejsce 6. Zamek w Ogrodzieńcu

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Zamek w Ogrodzieńcu to niegdyś piękna, średniowieczna warownia. Znajduje się około 70 km na północ od Krakowa. Renesansowy kształt zawdzięczała zmianom wprowadzonym przez rodzinę Bonerów. Dzięki renesansowym ozdobom, boczne skrzydła i sale, miały bardziej ciepły, mniej surowy charakter. W czasie potopu szwedzkiego budowla została kompletnie zniszczona. W ciągu stuleci zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W latach 70-tych ubiegłego wieku Ogrodzieniec został wpisany na listę zabytków jako trwała ruina.

5 / 9

Miejsce 5. Zamek Czocha

Obraz
© Adam Korzeniewski/ www.zamek-czocha.pl

Położona w miasteczku Leśna, obronna budowla należy do najpiękniejszych zamków na terenie naszego kraju. Zamek przyciąga nie tylko pięknem położenia i architekturą, ale także masą fascynujących legend. Malownicza budowla posłużyła za tło dla wielu produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. _ Gdzie jest generał?, Wiedźmin _ czy _ Tajemnica twierdzy szyfrów. _ Dziś mieści się tu Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy z ponad setką miejsc noclegowych. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń przewidziano dodatkową atrakcję - nocleg w zabytkowej Komnacie Książęcej w śmiercionośnym łożu (z rzekomą zapadnią).

6 / 9

Miejsce 4. Zamek Książ

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Zamek Książ to największy na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce i jedna z największych w Europie twierdz. Nazywany jest Perłą Dolnego Śląska. Udostępniony zwiedzającym przez cały rok. Można podziwiać zabytkowe wnętrza, wieżę, tarasy w stylu francuskim, park angielski, hipodrom, krytą ujeżdżalnię koni, ruiny starego zamku oraz pobliską palmiarnię. Budowę zamku przeprowadził w latach 1288-1292 roku książę świdnicko-jaworski Bolko I. Posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600).

7 / 9

Miejsce 3. Zamek w Niedzicy

Obraz
© Adam Falkowski

Na trzeciej pozycji uplasowała się twierdza w Niedzicy. Ten zamek to najważniejszy i najciekawszy obiekt na polskim Spiszu. Został zbudowany na początku XIV wieku w celu obrony północnej granicy Węgier. Należał kolejno do rodu Zapolyów, Łaskich, Horvathów i spokrewnionych z nimi Salamonów. Z zamkiem w Niedzicy związane jest wszystko, czego oczekujemy od takiego miejsca: historia, legendy i tajemnica.

8 / 9

Miejsce 2. Zamek Królewski na Wawelu

Obraz
© uploaded on Flickr by Aitor Escauriaza under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Wawel, siedziba i mauzoleum władców zajął pozycję drugą w plebiscycie. Dawna stolica Rzeczypospolitej oparła się burzom dziejowym i dzisiaj dumnie piętrzy majestatyczne mury ponad wodami Wisły. Katedra i Zamek Królewski to skarbnice sztuki. Renesansową perłą jest Kaplica Zygmuntowska. Z Wawelu widać kopiec Krakusa, usypany zanim zasiadł na tronie pierwszy koronowany władca Polski. Drugi z podobnych pomników, Kopiec Kościuszki, powstał w czasach, kiedy Polską władały obce monarchie i przypominał o czasach niezależności i potęgi kraju.

9 / 9

Miejsce 1. Zamek w Malborku

Obraz
© by bartdubelaar http://www.flickr.com/photos/bartdubelaar/1589901722/sizes/l/ Creative Commons

Miejsce pierwsze zajął gotycki zamek w Malborku. Otrzymał ponad 30 proc. Waszych głosów. Potężny zamek z czerwonej cegły jest największą tego typu budowlą w Europie. W 1309 roku Malbork został stolicą państwa krzyżackiego i tu właśnie przeniesiono z Wenecji siedzibę wielkiego mistrza zakonu.

(pw/if)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)