Wyspy Liparyjskie - wybuchowy archipelag
Na Morzu Śródziemnym rozsianych jest tysiące wysp ? zarówno duże, takie jak Sardynia czy Sycylia, które same w sobie tworzą regiony administracyjne, jak i mniejsze, które skupiają się w grupach. O Cykladach czy Balearach słyszał każdy, ale akweny Europy kryją o wiele więcej interesujących archipelagów, które zdecydowanie warto odwiedzić. Tu nie będzie męczących tłumów turystów, a przyroda wciąż broni się przed napływem cywilizacji. Zapraszamy dziś na Wyspy Liparyjskie, które stanowią prawdziwy skarb Morza Tyrreńskiego, znajdującego się między włoskim butem, a Korsyką, Sardynią i Sycylią.
Na Morzu Śródziemnym rozsianych jest tysiące wysp – zarówno duże, takie jak Sardynia czy Sycylia, które same w sobie stanowią regiony administracyjne, jak i mniejsze, które tworzą archipelagi. O Cykladach czy Balearach słyszał każdy, ale akweny Europy kryją o wiele więcej interesujących grup wysp, które warto odwiedzić. Tu nie będzie męczących tłumów turystów, a przyroda wciąż broni się przed napływem cywilizacji. Zapraszamy dziś na Wyspy Liparyjskie, które stanowią prawdziwy skarb Morza Tyrreńskiego, znajdującego się między włoskim butem a Korsyką, Sardynią i Sycylią.
if/at
Skarb Morza Tyrreńskiego
Włoski archipelag obejmuje 17 wysp, które leżą na północ od Sycylii. Nazywa się je także Wyspami Eolskimi, ponieważ według mitologii greckiej miał na nich swą siedzibę Eol - władca wiatrów. Łącznie grupa zajmuje niecałe 120 km kw. (dla porównania Sycylia ma ponad 25 tys. km kw.)
Skarb Morza Tyrreńskiego
Wyspy Liparyjskie zamieszkiwane są od tysięcy lat – odnaleziono ślady osadnictwa z XI wieku p.n.e. Znajdowały się pod panowaniem m.in. Greków z Knidos, Kartagińczyków oraz Rzymian. Dziś zamieszkuje je kilkanaście tysięcy osób, dla których źródłem utrzymania jest głównie rybołówstwo, rolnictwo i turystyka.
Skarb Morza Tyrreńskiego
Wyspy Eolskie są pochodzenia wulkanicznego – stanowią dawne stożki lub resztki kraterów, dlatego przeważa tu skalisty krajobraz z niewielką ilością roślinności. Co ciekawe, występują tu także duże różnice wysokości, najwyższe wzniesienie ma prawie 1000 m n.p.m. Stoki są strome i pokryte pyłami wulkanicznymi.
Skarb Morza Tyrreńskiego
Co więcej, dwie wyspy z archipelagu – Stromboli *i *Vulcano – mogą wciąż pochwalić się aktywnymi wulkanami. Ze stożka Stromboli *(na zdjęciu) dym unosi się bez przerwy, a co jakiś czas w powietrze wyrzucane są okruchy skalne i popiół. Na *Vulcano *znajduje się *wulkan Fossa z kraterem Gran Cratere z czynnymi fumarolami (wyziewami z głębi ziemi).
Skarb Morza Tyrreńskiego
Największą wyspą w archipelagu jest Lipari (na zdjęciu) – jej powierzchnia ma niecałe 40 km kw. Liczba mieszkańców wynosi ok. 10 tys., jednak w sezonie przybywa tu sporo turystów. Wszędzie można trafić na ślady bogatej historii – m.in. katedrę św. Bartolomeusza *z XI wieku czy cmentarzysko z czasów grecko-rzymskich. Znajdują się tu także *źródła wód termalnych, które wykorzystuje się od wieków do leczniczych kąpieli.
Skarb Morza Tyrreńskiego
Wyspy Liparyjskie oferują także nieskazitelną przyrodę oraz gwarantowaną pogodę. Sezon tu trwa bardzo długo – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Turystów zachęca ciepła woda i czyste plaże. Choć ze względu na wulkaniczną przesz łość są raczej wąskie i żwirowe, nie przeszkadza to jednak w rozkoszowaniu się słońcem i pięknem krajobrazu.
Skarb Morza Tyrreńskiego
Jak dojechać?
Przez cały rok na Wyspy Eolskie można dotrzeć promem z Sycylii (Milazzo) i Neapolu. W sezonie połączeń jest więcej, np. z Palermo, Sant'Agata di Militello czy Cefalù. Między wyspami archipelagu regularnie kursują łodzie i kutry motorowe.
if/at