Zakopane - co warto zobaczyć?
Zakopane, choć zwane zimową stolicą Polski, tętni życiem przez cały rok. Niestety, latem i zimą tłumy przelewające się Krupówkami, korki na wąskich ulicach i smog odbierają prawie cały urok tej pięknie położonej miejscowości. Chcąc naprawdę wypocząć, lepiej zatrzymać się z dala od centrum, w jednej z peryferyjnych dzielnic, lub w którejś z pobliskich wsi. **Zakopane** jednak koniecznie trzeba odwiedzić - wciąż można tu poczuć góralskie klimaty, a drewniane wille to perełki unikatowego, tylko tutaj obecnego stylu. Co tak naprawdę warto tu zobaczyć? Sprawdź.
Zakopane, choć zwane zimową stolicą Polski, tętni życiem przez cały rok. Niestety, latem i zimą tłumy przelewające się Krupówkami, korki na wąskich ulicach i smog odbierają prawie cały urok tej pięknie położonej miejscowości. Chcąc naprawdę wypocząć, lepiej zatrzymać się z dala od centrum, w jednej z peryferyjnych dzielnic, lub w którejś z pobliskich wsi. Zakopane jednak koniecznie trzeba odwiedzić - wciąż można tu poczuć góralskie klimaty, a drewniane wille to perełki unikatowego, tylko tutaj obecnego stylu. Co tak naprawdę warto tu zobaczyć? Sprawdź.
[
]( http://bezdroza.pl/ )
pw/if
Wakacje w Polsce - Zakopane
Zakopane jest świetnym punktem wypadowym w Tatry, ale także po prostu ciekawym miastem. Na jego zwiedzanie warto poświęcić co najmniej kilka dni. Dynamiczny rozwój miasta rozpoczął się w drugiej poł. XIX w., zachowało się więc wiele obiektów związanych z okresem Młodej Polski. Ciekawą propozycję stanowią także liczne muzea i galerie sztuki, w tym muzea biograficzne związane ze słynnymi Polakami odwiedzającymi miasto. Stare centrum Zakopanego zgrupowane jest wokół drewnianego *kościółka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej *(dawniej św. Klemensa) przy ulicy Kościeliskiej, zbudowanego w 1847 r. staraniem pierwszego zakopiańskiego proboszcza, ks. Józefa Stolarczyka. Wnętrze kościoła jest skromne, uwagę zwracają współczesne stacje Drogi Krzyżowej, namalowane na szkle przez znaną malarkę góralską - Ewelinę Pęksową.
Wakacje w Polsce - Zakopane
Nie można ominąć znajdującego się za kościółkiem najstarszego zakopiańskiego cmentarza - Pęksów Brzyzka (nazwa pochodzi od nazwiska ofiarodawcy ziemi Jana Pęksy, a "brzyzek" to brzeg). Dawny wiejski cmentarzyk stał się miejscem pochówku kilkudziesięciu osób z panteonu polskiej sztuki, jak również tych, którzy całe swoje życie związali z Tatrami i Zakopanem. Przed wejściem na cmentarz, na placu kościelnym stoi kamienna kapliczka pw. św.św. Andrzeja Świerada i Benedykta, którą w 1800 r. zbudował na swoim gruncie Paweł Gąsienica. Jest to więc najstarszy obiekt sakralny na terenie Zakopanego.
Wakacje w Polsce - Zakopane
Kościół i cmentarz powstały w centrum ówczesnej wsi, dookoła nich zgrupowane są najstarsze zakopiańskie domy, w tym pierwszy dom piętrowy zbudowany przez rodzinę Wnuków ok. 1870 r. Mieści się tutaj stara, historyczna restauracja. Dalej wzdłuż ruchliwej ulicy Kościeliskiej ciągnie się najstarsza część miasta. Po lewej i po prawej stronie zwracają uwagę stare drewniane chałupy (o ich wartości zabytkowej informują drewniane tablice), jak zagroda Gąsieniców (po prawej) czy zagroda Gąsieniców-Walczaków (po lewej). Nieco dalej, w dół na prawo od drogi (przejście przez most) stoi najstarszy budynek w stylu zakopiańskim - zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa "Koliba". Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
Wakacje w Polsce - Zakopane
Główną arterię i spacerowy deptak Zakopanego stanowi ulica Krupówki, ciągnąca się wzdłuż Foluszowego Potoku w górę od skrzyżowania z Kościeliską, gdzie była najstarsza część Zakopanego, w kierunku Kuźnic. Przy Krupówkach zlokalizowane są wszystkie najważniejsze instytucje miejskie oraz większość sklepów i lokali. Dzisiejsza zabudowa ulicy powstała przeważnie na początku XX w., a jej bezstylowy charakter i duże urozmaicenie architektoniczne odzwierciedlają żywiołowy rozwój miasta. Z ciekawszych obiektów zlokalizowanych przy Krupówkach należy wymienić budynek Muzeum Tatrzańskiego (nieco w głębi, po prawej stronie ulicy) i położony zaraz obok niego budynek Dworca Tatrzańskiego - dawnej siedziby Towarzystwa Tatrzańskiego, dziś m.in. siedziba zakopiańskiego PTTK. Nieco z tyłu, przy ulicy Zaruskiego 5, stoi okazały Dom Turysty PTTK zbudowany w latach 50. XX w. w stylu nawiązującym do zakopiańskiego. Tu można znaleźć najtańsze noclegi w centrum Zakopanego.
Wakacje w Polsce - Zakopane
Idąc dalej w górę, mija się po prawej stronie oczko wodne na płynącym wzdłuż ulicy Foluszowym Potoku. Niewielka fontanna zbudowana w 1999 r. podobno za 700 tys. zł, nazywana bywa tyleż złośliwie co frywolnie "ostatnim wytryskiem burmistrza". Mniej więcej od połączenia się ulic Krupówki i 3 Maja zabudowa przestaje mieć charakter wielkomiejski i staje się bardziej rozproszona. Na skrzyżowaniu z ulicami Witkiewicza i Tetmajera kończą się Krupówki, a ich kontynuacja nosi nazwę ulicy Zamoyskiego. Idąc tą ulicą dalej w kierunku Kuźnic, po ok. 700 m dochodzi się do zbiegu z ulicą Chałubińskiego (biegnącą tu od okolic dworca kolejowego), gdzie stoi najsłynniejszy zakopiański pomnik. Na cokole wznosi się popiersie dr. Tutusa Chałubińskiego, a u jego stóp ze "złóbcokami" w rękach siedzi najsłynniejszy tatrzański bard - Jan Krzeptowski (Sabała).
Wakacje w Polsce - Zakopane
Jaszczurówka to przysiółek Zakopanego, położony przy drodze Oswalda Balzera (kierunek od ronda Kuźnickiego do Morskiego Oka) na wschód od Bystrego - nazwa pochodzi od występujących tu niegdyś licznie salamander i traszek zwanych przez górali "jascurami". Przy wejściu do Doliny Olczyskiej, na miejscu dawnego wypływu cieplejszych wód i działającego do lat 70. kąpieliska, powstał w 2005 r. "Ośrodek czynnej ochrony płazów i gadów TPN". Ścieżka dydaktyczna na jego terenie umożliwia zapoznanie się z tą rzadko zauważaną grupą kręgowców na miejscu ich naturalnego występowania. Nieco dalej, w kierunku Chłabówki, rodzina Uznańskich wybudowała kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza i w całości utrzymaną w stylu zakopiańskim. Jest to obecnie najczęściej zwiedzany obiekt w tym stylu na terenie Zakopanego, ze względu na długi czas otwarcia i pobliski parking. W podziemiu jest galeria sztuki sakralnej udostępniana po wcześniejszym umówieniu się.
Wakacje w Polsce - Zakopane
Jedna z nowszych atrakcji Zakopanego to Aquapark, który funkcjonuje pod Antałówk ą od grudnia 2006 r. Nowoczesne kąpielisko dysponuje dwoma dużymi basenami pływackimi, zewnętrznym basenem napełnianym wodą geotermalną (możliwa jest kąpiel również w zimie), kilkoma zjeżdżalniami, poza tym jest kilka wanien jacuzzi, "dzika rzeka" i brodzik dla dzieci. Ciepła woda w basenach (28,5 stopni Celsjusza) pochodzi z odwiertów wód geotermalnych. Kąpielisko jest otwarte przez cały rok.
Wakacje w Polsce - Zakopane
Jednym z "żelaznych punktów" pobytu w Zakopanem jest dla każdego wczasowicza wjazd na Gubałówkę. Kolejka linowo-terenowa funkcjonuje od 1938 r., niedawno przeszła generalny remont i obecnie turyści podróżują nowoczesnymi wagonikami. Pod szczytem Gubałówki, na którym wznosi się przekaźnik radiowo-telewizyjny, funkcjonuje letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, a zimą - wyciągi narciarskie. Podszczytowa polana jest gęsto zabudowana. Oprócz gmachu restauracji, zbudowanego w tym samym czasie, co kolejka w stylu funkcjonalizmu, wznosi się tu kilka innych lokali. Wzdłuż drogi stoją kioski z pamiątkami, gdzie kupić można dosłownie wszystko (niekoniecznie związane z Zakopanem i Tatrami). Są też bujaki na monety, karuzele, dmuchane zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, dorożki, kucyki. Można sobie zrobić zdjęcie z białym misiem, ze zbójnikiem i owieczką lub w wózku zaprzężonym w psy. Z grzbietu Gubałówki rozciąga się fantastyczny, niczym nieprzysłonięty widok na Tatry. Za opłatą można skorzystać z kilku lunet
znajdujących się w najlepszych punktach widokowych. W drugą stronę przy dobrej widoczności podziwiać można widok na Babią Górę, Pilsko i Gorce. Przy drodze w kierunku Butorowego Wierchu otwarto kilka lat temu park linowy Trollandia, można spróbować wspinaczki po trasie złożonej z różnego rodzaju mostów, kładek, pali, siatek i zjazdów, a także "skoku w pajęczą sieć".
Wakacje w Polsce - Zakopane
Urozmaiceniem pobytu w Zakopanem *jest z pewnością wycieczka kolejką ?lino?wą na Kasprowy Wierch. Istniejąca od 1936 r., a ostatnio całkowicie zmodernizowana kolej linowa wozi turystów najpierw na szczyt Myślenickich Turni, gdzie jest stacja przesiadkowa, a następnie na wierzchołek Kasprowego Wierchu. W budynku górnej stacji kolejki jest restauracja i kilka kiosków z pamiątkami. Przy ładnej pogodzie koniecznie należy wyjść przed budynek, na taras widokowy, skąd roztacza się przepiękny widok na całe Tatry Wysokie i Zachodnie. *Kasprowy Wierch położony jest w samym środku łuku Tatr, stąd jego zasłużona sława dobrego punktu widokowego. Latem z wierzchołka Kasprowego można powrócić do Kuźnic pieszo żółtym szlakiem przez Halę Gąsienicową. Wędrówka, która trwa ok. 4 godz., nie jest trudna, gdyż idzie się cały czas w dół. Niezbędny jest jednak odpowiedni górski ubiór, przede wszystkim odpowiednie obuwie (zob. s. 36). Nawet tylko wjeżdżając kolejką na szczyt i wracając nią w dół po godzinie pobytu, również
lepiej zabrać cieplejszą odzież, bo szczyt Kasprowego położony jest prawie 1000 m wyżej niż Zakopane, więc jest na nim znacznie chłodniej niż w mieście. Zimą osoby nieprzygotowane nie powinny opuszczać tarasu widokowego, niestety w rejonie szczytu zdarzały się wypadki poślizgnięcia na śniegu, nawet ze skutkiem tragicznym.
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/tatry-gorce-pieniny-orawa-i-spisz-travelbook-wydanie-1-praca-zbiorowa,betag1.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl