Trwa ładowanie...

Zakopane. Poszukiwane zdjęcia z "Białym Misiem"

Założycielki Oficyny Wydawniczej "Oryginały" zachęcają do przesyłania zdjęć z zakopiańskim "Białym Misiem". Fotografie trafią do książki upamiętniającej popularnego niedźwiedzia, który niebawem kończy 100 lat.

Zakopane. Autorki projektu "Biały Miś z Krupówek" zachęcają do przesyłania zdjęćZakopane. Autorki projektu "Biały Miś z Krupówek" zachęcają do przesyłania zdjęćŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d2m6qvo
d2m6qvo

Autorkami projektu "Biały Miś z Krupówek" są: Aleksandra Karkowska oraz Barbara Caillot. Od 2015 roku wydają książki, które opierają się na autentycznych historiach, wspomnieniach i fotografiach sprzed lat. Tym razem nie będzie inaczej - nowy projekt polega na zebraniu zdjęć oraz historii, które wiążą się z niedźwiedziem, goszczącym w Zakopanem od 1922 roku.

Gdzie trafią zdjęcia?

Pomysłodawczynie projektu zachęcają na swoim facebookowym profilu do przesyłania pamiątkowych fotografii na adres mailowy: oryginaly@oryginaly.com.pl. W wiadomości należy podać również autora oraz rok wykonania zdjęcia.

Miś na Krupówkach WP
Miś na Krupówkach Źródło: WP, fot: Ilona Raczyńska

"Mamy ponad 600 zdjęć z "Białym Misiem" z całej Polski, najstarsze z 1922 r. Przygotowujemy książkę, wystawę, stronę internetową" – jak informuje "Gazetę Wyborczą" Barbara Caillot

Niedźwiedź z Krupówek zwiedzał Polskę

"Biały Miś" w przyszłym roku skończy 100 lat. To idealny moment, aby uczcić jego obecność w polskich górach. Słynny niedźwiedź łączy pokolenia i społeczności spacerując po Krupówkach. Był również na Gubałówce, nad Morskim Okiem, a także pod skocznią. Wędrował po Podhalu, a zdjęcia z nim do dnia dzisiejszego robią sobie zarówno turyści jak i górale.

d2m6qvo

"Zdjęcia z białym misiem można było zrobić również na molo w Sopocie, w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki, na Kresach przed I wojną Światową, w Rabce, Krynicy Górskiej i na dożynkach w Koszalinie" - taką ciekawostkę "Gazecie Wyborczej" podaje Barbara Caillot

Andrzej Worwa - najpopularniejszy "Biały Miś"

Strój misia uszyty jest z owczych skór, a noszenia takiego odzienia jest nie lada wyzwaniem. Najbardziej znaną postacią wcielającą się z słynnego niedźwiedzia był Andrzej Worwa, który spacerował w przebraniu od 1972 do 1992 roku. To z nim zachowało się najwięcej pamiątkowych fotografii.

Źródło: Nasze Miasto

Najnowszy sondaż dla WP. Władysław Kosiniak-Kamysz przestrzega

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2m6qvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m6qvo