Zamek w Kórniku - największy skarb Wielkopolski
Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku to dziś jedna z nielicznych dziewiętnastowiecznych rezydencji w Polsce, w której zachował się wystrój nadany jej przez właścicieli. Wśród mebli z XVII, XVIII i XIX wieku, cennych obrazów (w Pokoju Generałowej zobaczyć można rysunek Jana Piotra Norblina Uchwalenie Konstytucji 3 Maja), rodzinnych portretów i pamiątek łatwo odnaleźć ducha minionej epoki.
Zamek w Kórniku to dziś jedna z nielicznych dziewiętnastowiecznych rezydencji w Polsce, w której zachował się wystrój nadany jej przez właścicieli. Wśród mebli z XVII, XVIII i XIX wieku, cennych obrazów (w Pokoju Generałowej zobaczyć można rysunek Jana Piotra Norblina Uchwalenie Konstytucji 3 Maja), rodzinnych portretów i pamiątek łatwo odnaleźć ducha minionej epoki. Na piętrze, w sali Mauretańskiej, dla której inspiracją była Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie, znajduje się kolekcja uzbrojenia, głównie związanego z husarią (w tym kompletna zbroja husarska z zachowanym skrzydłem).
Niezwykle cenna jest tutejsza biblioteka, licząca około 400 000 woluminów. Są tu rękopisy (około 15 000 - w tym najstarszy, francuski z IX wieku, najcenniejszy - bogato ilustrowany Kodeks Justyniana z 1300 roku), dzieła Jana Długosza, Wincentego Kadłubka, dokumenty i listy królów polskich, rękopisy Adama Mickiewicza (w tym III część Dziadów), Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, starodruki (około 30 000 tomów, w tym najstarsze druki krakowskie z XV wieku, pisma protestantów polskich z XVI i XVII wieku), unikatowe wydania dzieł Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego, dawne mapy (około 13 500), ekslibrisy, stare fotografie, m.in. przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii, a także grafiki i rysunki, w tym 11 miniatur Stanisława Samostrzelnika z przełomu XV i XVI wieku. W tutejszych zbiorach są też manuskrypty Napoleona Bonaparte z lat 1793-1795, w tym fragment jego młodzieńczej powieści miłosnej Clisson et Eugenie, która w 2006 roku po raz pierwszy została przetłumaczona na język polski i
wydana nakładem poznańskiego Wydawnictwa Miejskiego.
[
]( http://www.bosz.com.pl/ )