Trwa ładowanie...

Zderzenie samolotu z ptakiem. Jak często do niego dochodzi i jakie może mieć skutki?

Zderzenie samolotu z ptakiem jest powszechnym i realnym zagrożeniem. Tłumaczymy, jak często dochodzi do takich zdarzeń, gdzie zwykle mają miejsca i co wtedy się dzieje.

Zderzenie z ptakami może zagrażać bezpieczeństwu lotu Zderzenie z ptakami może zagrażać bezpieczeństwu lotu Źródło: Adobe Stock, fot: Murat Erhan Okcu
d207r3i
d207r3i

Jak podaje CNN Travel, pierwsze zderzenie z ptakiem zostało odnotowane przez Orville'a Wrighta w 1905 r. nad polem kukurydzy w Ohio. Choć, jak przyznają eksperci, zapewne takie sytuacje miały miejsce już wcześniej. Aktualnie dalej nie da się ochronić przed podobnymi sytuacjami.

Kiedy i gdzie dochodzi do zderzeń z ptakami?

Biorąc pod uwagę liczbę samolotów, które każdego dnia latają po całym świecie, nikogo nie zaskoczy informacja, że zderzenia z ptakami mają miejsce codziennie. Wiosną i jesienią takie sytuacje zdarzają się znacznie częściej, co jest związane z sezonowymi migracjami ptaków.

Według Amerykańskiej Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego aż 90 proc. zderzeń z ptakami ma miejsce w pobliżu lotnisk. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, kiedy samoloty startują lub lądują, znacznie rzadziej, gdy znajdują się na stałej wysokości przelotowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szef Wizz Aira zdradza patenty na tanie i udane podróżowanie. "Ma to sens"

d207r3i

Większość zderzeń z ptakami ma miejsce wcześnie rano lub o zachodzie słońca, kiedy ptaki są najbardziej aktywne. Piloci są szkoleni, aby zachować szczególną czujność o świcie i kiedy zapada zmrok.

Znaczna część samolotów wyposażonych jest w radary, które pozwalają śledzić stada ptaków. Jednak ta technologia nie jest doskonała z kilku powodów. Po pierwsze nie działa na większych wysokościach, zaś po drugie nie wykrywa pojedynczych, lecących ptaków.

Jakie skutki może mieć zderzenie z ptakiem?

Skutki zderzenia samolotu z ptakiem są zależne zarówno od prędkości maszyny, jak i masy ptaka. Mogą jednak skończyć się wyjątkowo niebezpiecznie.

Najczęściej wykorzystywane silniki odrzutowe w samolotach pasażerskich to tzw. silniki turbowentylatorowe. W owych silnikach znajduje się szereg łopatek wentylatora do sprężania powietrza. Zderzenie z ptakiem i wpadnięcie zwierzęcia do jednego z takich silników może spowodować poważne uszkodzenie łopatek wentylatora, doprowadzając nawet do awarii całego silnika.

d207r3i

W przypadku, gdy zwierzęta uszkodzą jedną jednostkę napędową, nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu, a pilot może nadal kontynuować rejs. Problem pojawia się w momencie, kiedy ptaki wlecą w oba silniki i je zniszczą. Wówczas konieczne będzie awaryjne lądowanie.

Źródło: CNN Travel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d207r3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d207r3i