Zamek Książ - co kryją podziemia twierdzy?
Prezenter pogody Tomasz Zubilewicz przez mrozem schował się w podziemiach Zamku Książ. - W czasie II wojny światowej Niemcy chcieli w tym miejscu wybudować pod zamkiem schron dla Hitlera - opowiada przewodnik po zamku Janusz Majsner. Niedługo rusza trasa turystyczna po miejscach nigdy wcześniej nie udostępnianych odwiedzającym.
Prezenter pogody Tomasz Zubilewicz przed mrozem schował się w podziemiach Zamku Książ. Na Dolny Śląsk pojechał w związku z planowanym otwarciem trasy turystycznej w podziemiach twierdzy w maju 2016 roku. To miejsce nigdy wcześniej nie było udostępnione odwiedzającym. - W czasie II wojny światowej Niemcy chcieli w tym miejscu wybudować pod zamkiem schron dla Hitlera - mówi przewodnik po zamku Janusz Majsner.
Twierdza Książ, największa na Dolnym Śląsku, trzecia pod względem wielkości w Polsce jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów zamków w Polsce. Szersza publiczność miała okazję zobaczyć ją w polskim serialu Tajemnica twierdzy szyfrów. Podczas II wojny światowej, wybudowany w latach w latach 1288-1292 zamek, był siedzibą jednego ze sztabów nazistów, którzy opuszczając twierdzę wywieźli wiele bezcennych dóbr. Dzieło zniszczenia kontynuowały niestety wojska sowieckie. Jednak dzieje fortecy nie zawsze były tak mroczne.
Od XVI wieku należał on do możnego rodu Hochbergów, który miał największy wpływ na jego wygląd. Dzisiaj turyści mogą podziwiać nie tylko okazałą budowlę, ale również piękne wnętrza. Większość komnat została niestety zniszczona i ograbiona, ale zachowały się m.in. Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Zamek posiada również piękny ogród oraz potężny park. Mówi się, że w podziemiach warowni, znajdującej się na Szlaku Zamków Piastowskich, mogą znajdować się liczne skarby. Jest tam podobno ukryty depozyt z Monte Cassino, a także o Archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.
udm