Trwa ładowanie...
d3k5llp

Siedziba ONZ (United Nations)

Największe atrakcje
Fot: Maina Kiai

Początkowo Siedziba ONZ nazywana również Pałacem Narodów miała służyć Lidze Narodów jako miejsce obrad. Budowę rozpoczęto w 1929 r. i zakończono w 1938 r., czyli na rok przed tym, jak organizacja upadła. Dalsze prace budowlane podjęto dopiero w latach 50. i 60., w wyniku których Pałac Narodów uzyskał obecny wygląd.

Oficjalnie Pałac Narodów stał się siedzibą ONZ tuż po zakończenie II wojny światowej, czyli od 1946 r. Co ciekawe, Szwajcaria przystąpiła do ONZ dopiero w 2002 r.

Siedziba ONZ – położenie

Z głównej stacji kolejowej w Genewie – Gare Cornavin można dojechać do Siedziby ONZ autobusem nr 8, który zatrzymuje się na przystanku Appia – tuż obok Pałacu Narodów. Inny sposób na dotarcie do Siedziby ONZ to kierowanie się na Palais des Nations, czyli słynny plac z rzędem flag i krzesłem o złamanej nodze. Kursują tutaj autobusy nr: 5, 8, 11, 22, 28, V, F i Z. Potrzeba około 5-minutowego spaceru, żeby przejść przez potężny plac i dotrzeć do wejścia Pałacu Narodów.

Siedziba ONZ – zwiedzanie

Jedynym sposobem zwiedzania Siedziby ONZ są grupowe wycieczki z przewodnikiem. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jak na Siedzibę ONZ przystało, możemy wybierać spośród 15 języków, w jakich mówią przewodnicy. Trasa zwiedzania wiedzie od pokoju Human Rights and Alliance of Civilizations (Prawa człowieka i sojusz cywilizacyjny) do Assembly Hall (Hol Zgromadzenia) i uwzględnia najważniejsze zabytki mieszczące się w tym historycznym budynku o niebagatelnym znaczeniu dla całego świata. Zwiedzanie Siedziby ONZ trwa ok. 2 godzin.

Siedziba ONZ – otoczenie

Warto zatrzymać się na chwilę na placu przed Siedzibą ONZ. Stoi tutaj słynne krzesło ze złamaną nogą upamiętniające ofiary katastrof górniczych. Plac słynie z tego, że jest miejscem, w którym każdy może głośno wyrazić swoje poglądy polityczne, religijne, osobiste itd., dlatego plac wokół Siedziby ONZ bardzo często pełen jest grup manifestacyjnych albo strajkujących.

Nieopodal Siedziby ONZ usytuowane są również dwa bardzo ważne muzea w Genewie: Muzeum Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Ariana Museum gromadzące ogromną kolekcję szkła i ceramiki.

Siedziba ONZ – ciekawostki

Przez lata na terenie Siedziby ONZ odkrywano urządzenia do szpiegowania i podsłuchy telefoniczne. Nic dziwnego, że wszyscy chcieliby wiedzieć, co rozgrywa się wewnątrz murów Siedziby ONZ. W końcu zapadają tu decyzje, które mają ogólnoświatowe konsekwencje. Niestety, ciągle nie ustalono, jaki kraj odpowiada za instalację tego oprzyrządowania w Siedzibie ONZ.

Zwraca uwagę również wielka ściana z ogłoszeniami o wolnych miejscach pracy, która znajduje się tuż za wejściem do Siedziby ONZ. Kto wie, może wycieczka do Genewy stanie się dla kogoś okazją do zrobienia międzynarodowej kariery.

d3k5llp
Siedziba ONZ (United Nations)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 15 min /14 h 30 min

Strefa czasowa

CEST

Waluta

frank szwajcarski (CHR)

Godziny otwarcia

Zwiedzanie z przewodnikiem w miesiącach letnich: 9.00– 18.00, poza sezonem: 10.00–12.00 i 14.00–16.00.

Ceny biletów

– dorośli - 10 CHF,
– studenci - 8 CHF,
– dzieci 5 CHF,
– prywatne zwiedzanie (grupa maksymalnie 14 dorosłych osób) - stałą opłata 150 CHF.

Orientacyjna odległość

1 421 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp
d3k5llp
d3k5llp
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj