12 powodów, dlaczego pociągi są lepsze niż samoloty

Żyjemy w czasach podróży samolotowych. Dolecieć można w niemalże każdy zakątek naszego globu. Dzięki rozwojowi tanich linii lotniczych tego typu podróże stały się też dostępne dla każdego. Tym bardziej dziwi fakt, że według ankiety, przeprowadzonej przez eurogo.com na 22 tys. respondentów, większość z nich woli podróże pociągiem od tych w przestworzach. Udało nam się znaleźć przynajmniej 11 powodów, dlaczego warto wybrać pojazd mknący po torach.

12 powodów, dlaczego pociągi są lepsze niż samoloty
Źródło zdjęć: © Tom Roche - Shutterstock

16.04.2015 | aktual.: 17.04.2015 09:28

Żyjemy w czasach podróży samolotowych. Dolecieć można w niemalże każdy zakątek naszego globu. Dzięki rozwojowi tanich linii lotniczych tego typu podróże stały się też dostępne dla każdego. Tym bardziej dziwi fakt, że według ankiety, przeprowadzonej przez eurogo.com na 22 tys. respondentów, większość z nich woli podróże pociągiem od tych w przestworzach. Udało nam się znaleźć przynajmniej 12 powodów, dlaczego warto wybrać pojazd mknący po torach.

1. „A może zdrapkę?”
Wybierając pociąg jako środek lokomocji, możemy mieć niemalże stuprocentową pewność, że nikt nas nie będzie zachęcał do wydawania pieniędzy czy zakłócał spokoju. Podczas lotu, zwłaszcza tanimi liniami, nieustannie jesteśmy zachęcani do zakupów. Sprzedaż zaczyna się od napojów czy kanapek, następnie przychodzi czas na perfumy i alkohol z _ duty free _, a na dodatek proponowane jest wzięcie udziału w podniebnej loterii.

2. Niezapomniane widoki i poznawanie duszy kraju

- _ Bo większą mi rozkoszą podróż niż przybycie _ - pisał Leopold Staff. Zapierające dech w piersiach pejzaże, malownicze miasteczka, spokojne wiejskie życie – to wszystko można oglądać, niczym w filmie, z okien mknącego przez kraj pociągu. Poznajemy jego charakter, życie na prowincji, nie tylko miasta pełne zabytków i muzeów. Tym samym już sama podróż może stać się wyjątkowym doświadczeniem – przejazd przez Alpy, południowo-wschodnią Azję, Amerykę Północną czy nawet z Krakowa do Zakopanego dostarczy niezapomnianych wrażeń. Natomiast korzystając z przelotu, mamy szansę co najwyżej zobaczyć skrawek lądu czy rozświetlone miasto – o ile nie będzie chmur czy mgły, a nam uda się zdobyć miejsce przy oknie.

3. Bez kolejek i upokorzeń
Podróż samolotem każdorazowo poprzedzona jest procedurami, które mogą być męczące, stresujące, a czasem nawet upokarzające. Kolejka do odprawy bagażu, kontrola bezpieczeństwa, która może się zakończyć nawet rewizją osobistą czy oczekiwanie na wejście do samolotu, nie należą do przyjemności. Dla wielu osób to największy minus podróży samolotami. Tymczasem na pokład pociągu wsiadamy unikając tych wszystkich nieprzyjemnych doświadczeń.

4. Własny prowiant i brak terroru 100 ml *
Kolejną wielką zaletą podróży pociągiem jest *
brak utrudniających życie ograniczeń dotyczących tego, co wnosimy na pokład
. Nikt nie będzie robił problemu z powodu dużej butelki wody, termosu z kawą czy kanapek. Do torby możesz wrzucić standardowy zestaw kosmetyków i ulubione perfumy, nawet jeśli mają 200 ml pojemności. Nie stracisz też scyzoryka po dziadku, który zapomniałeś zostawić w domu. Warto też wspomnieć o oszczędnościach – jeśli wybierasz się w podróż samolotem, musisz zaopatrzyć się albo w mini produkty, albo kupić specjalne opakowania.

5. Męczący współpasażer? Wystarczy zmiana miejsca
Ile razy zdarzyło się wam, że przez kilka godzin lotu byliście skazani na chrapiącego, nieumytego lub zbyt gadatliwego sąsiada? Samolot był pełen i nie było szans na ucieczkę. W pociągu tego typu sytuacja zdarza się o wiele rzadziej. Zazwyczaj znajdzie się inne miejsce, na które możesz się przesiąść, jeśli nie odpowiada ci towarzystwo współpasażera. A jeśli nie jest to możliwe, to masz jeszcze do wyboru wagon jadalny, do którego możesz pójść w dowolnym momencie, aby odpocząć od uprzykrzającego podróż sąsiada. W samolocie taki ”luksus” zarezerwowany jest tylko dla osób korzystających z pierwszej/business klasy.

6. Pociągi są bezpieczniejsze
Jeśli spojrzymy na zjawisko globalnie, według statystyk samoloty są wciąż najbezpieczniejszym środkiem transportu. Wszystko jednak zależy od założeń. Biorąc pod uwagę pojedynczy wypadek, jadąc pociągiem masz dużo większe szanse na przeżycie niż podczas katastrofy lotniczej.

7. Zagubiona walizka? Nie tym razem
Nie raz słyszeliście, a może nawet przytrafiło się wam osobiście, zagubienie bagażu przez linie lotnicze. To sytuacja mało komfortowa, powodująca stres, stratę czasu, a często także wymagająca dodatkowych wydatków. Według oficjalnych danych opublikowanych przez firme Skytrax, prowadzącaą badania pasażerskich linii lotniczych, jest na świecie tylko jedno lotnisko, które od otwarcia w 1994 r. nie zgubiło żadnego bagażu. To Kansai International Airport, położone na sztucznej wyspie w Zatoce Osaka w Japonii. Natomiast podczas podróży pociągiem zgubienie bagażu jest właściwie niemożliwe - chyba, że sami zapomnimy go ze sobą zabrać wysiadając.

8. Bagaż - bierzesz ile chcesz
Jest jeszcze jedna zaleta pociągów związana z bagażami. Weekend w Londynie czy Rzymie tylko z podręczną walizką to nie problem, jednak spakowanie się w nią na dłuższy urlop tak, aby waga nie przekraczała 15 czy 20 kg, to już nie lada wyzwanie. Nie mówiąc już o wyjeździe z dzieckiem. A linie lotnicze są bezlitosne i słono każą sobie płacić za każdy nadprogramowy kilogram. Problem ten nie występuje natomiast u przewoźników kolejowych. Mamy nieograniczone możliwości - zabierasz tyle, ile uda ci się unieść.

*9. Nie tracisz czasu *
Podróże lotnicze uznawane są za najszybsza formę przemieszczania się. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że musisz być na lotnisku ok. 2 godz. przed odlotem, a porty lotnicze są najczęściej położone poza miastem i trzeba do nich dotrzeć, przy niektórych trasach wybór pociągu okaże się korzystniejszy. Na przykład, wybierając trasę Gdańsk-Warszawa podróż pociągiem z centrum jednego miasta do drugiego zajmuje niecałe 3 godz. Natomiast wybór samolotu to: dojazd do lotniska Rębiechowo 20-30 min., 2 godz. na lotnisku, ok. 50 min. lotu i ok. 30 min. dojazdu z Okęcia lub ok. 1 godz. z Modlina. Daje nam to podróż trwającą ok. 4-4,5 godz.

10. Dworce są najczęściej ładniejsze niż lotniska, a do tego tańsze
Atocha w Madrycie, Sirkeci w Istambule, Grand Central w Nowym Jorku, King’s Cross w Londynie – lista pięknych dworców kolejowych jest długa. Niektóre z nich mają już ponad sto lat i pamiętają jeszcze lokomotywy parowe. To atrakcje same w sobie, więc tuż po opuszczeniu pokładu pociągu można zacząć zwiedzanie. Co ważne, położone są one najczęściej w samym sercu miasta, więc dotarcie do hotelu czy znajomych jest łatwiejsze i tańsze. Również zakup na dworcu takich podstawowych produktów jak woda, kawa, kanapka czy pamiątki o wiele mniej obciąży nasz budżet, niż wizyta w lotniskowych sklepikach.

11. Jesteś on-line gdzie chcesz, kiedy chcesz *
Obecnie każdy zabiera w podróż urządzenia elektroniczne – smartfona, tablet czy laptopa. Podczas podróży korzystamy z internetu, czytamy, oglądamy filmy. Na pokładzie samolotu jest to utrudnione, w niektórych fazach lotu wręcz zabronione. A w pociągu nie dość, że robimy *
co chcemy i kiedy chcemy
, to jeszcze w większości przypadków mamy możliwość doładowania baterii.

12, Ekologia górą
Fakty są takie, że podróż pociągiem jest o wiele przyjaźniejsza dla środowiska niż lot. Według danych z 2009 r., pokonanie tej samej trasy samolotem, w porównaniu z pociągiem elektrycznym, powoduje 29-krotnie wyższą emisje dwutlenku węgla do środowiska.

Jest oczywiście wiele argumentów, które przemawiają za podróżą samolotem. Najważniejsze dotyczą czasu dotarcia z punktu A do punktu B (poza wskazanymi wcześniej przypadkami) oraz możliwości przedostawania się przez oceany. Jeśli chodzi o koszty podróży - tu możemy ogłosić remis. W zależności od trasy i oczekiwań, w ogólnym rozliczeniu również podróż pociągiem może być korzystna cenowo.

udm/wg

Źródło artykułu:WP Turystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)