Trwa ładowanie...
d4jf8ht

Alcazaba w Maladze

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Olaf Tausch /

Alcazaba w Maladze jest XI-wieczną twierdzą wzniesioną na wzgórzu i oferującą widok na Malagę, jest chętnie odwiedzana ze względu na swoje walory estetyczne i długą historię.

Alcazaba w Maladze – informacje ogólne

Alcazaba jest typem fortyfikacji wznoszonej przez Maurów na terenie Hiszpanii, po arabsku nazwa ta oznacza cytadelę. Alcazaba znajdująca się w Maladze, jest najlepiej zachowanym tego typu umocnieniem na terenie całej Hiszpanii. Twierdza znajduje się na wzgórzu Gibralfaro, a do jej wejścia przylega teatr rzymski, a raczej jego pozostałości, które pochodzą z I wieku p.n.e. W niewielkiej odległości od Alcazaby znajduje się też Castillo de Gibralfaro, Zamek Gribralfaro z XIV wieku.

Alcazaba w Maladze – historia

Alcazaba w Maladze powstała najprawdopodobniej między 1057 a 1063 rokiem, a jej budowę w celach obronnych zarządził król Berberów, Badis. Do budowy wykorzystano część materiałów z sąsiedniego teatru rzymskiego. W XIII wieku Malagę podbili Nasrydzi, którzy częściowo przebudowali Alcazabę, dzięki czemu twierdza obecnie łączy w sobie cechy obronne, a jednocześnie przypomina arabski pałac z ogrodami, dziedzińcami, patiami i stawami. Twierdzę Alcazaba ponownie rozbudowano w XVI wieku, a jedną z renowacji wykonano w XX wieku, a dzisiaj jest ona dostępna dla zwiedzających.

Alcazaba w Maladze – zwiedzanie

Twierdza Alcazaba znajduje się w centralnej części Malagi, widać z niej zarówno port, jak i część miejską. Można wyróżnić zewnętrzną i wewnętrzną cytadelę. Do cytadeli zewnętrznej wchodzi się przez bramę Puerta de la Bóveda lub można wjechać tam windą, ścieżka wiedzie przez ogrody z licznymi fontannami i obok służącej dawniej jako kaplica Torre del Cristo, Wieży Chrystusa, do której wzniesienia wykorzystano budulec z teatru rzymskiego. Na terenie wewnętrznej cytadeli znajdziemy pałac oraz inne siedziby przeznaczone dla ważnych osobistości. W pałacu znajduje się małe muzeum archeologiczne, gdzie można obejrzeć eksponaty z różnych okresów istnienia Alcazaby: rzymską ceramikę, rzeźby i mozaiki, a także eksponaty z czasów panowania mauryjskiego.

Alcazaba w Maladze – wstęp

Twierdzę Alcazaba w Maladze można zwiedzać:

  • w sezonie letnim (1 kwietnia – 31 października) od 9:00 do 20:00;
  • w sezonie zimowym (1 listopada – 31 marca) od 9:00 do 18:00.

Bilet normalny kosztuje 2,2 euro, a bilet łączony do twierdzy Alcazaba i Zamku Gibralfaro – 3,5 euro. Bilet ulgowy w cenie 0,6 euro przysługuje mieszkańcom Malagi, dzieciom w wieku 6–16 lat i studentom. W niedziele po 14:00 wstęp jest darmowy.

Alcazaba w Maladze – lokalizacja

Alcazaba znajduje się w centrum Malagi, od portu twierdzę oddziela park Paseo España, w pobliżu znajduje się też Centrum Pompidou Málaga, ratusz, Muzeum Picassa i Katedra Wcielenia.

Adres: Calle Alcazabilla 2, 29012 Malaga

d4jf8ht
Alcazaba w Maladze
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h / 30 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1) / CEST (UTC+2)

Waluta

Euro (1 Euro = 4,20 zł)

Godziny otwarcia

sezon letni: 9:00 – 20:00
sezon zimowy: 9:00 – 18:00

Ceny biletów

normalny – 2,2 euro
ulgowy – 0,6 euro

Orientacyjna odległość

2 632 km (w linii prostej), 3 339 km (odległość drogowa)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht
d4jf8ht
d4jf8ht
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj