Banksy opublikował poruszające wideo z Ukrainy. "Nie mamy więcej łez"
Po tym, jak kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że Banksy był w Ukrainie, brytyjski artysta opublikował wideo na swoim Instagramie, pokazujące jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa.
Na przejmującym nagraniu widać, jak Banksy maluje prace na zniszczonych budynkach. Są też obrazki zmasakrowanych ulic, na których życie próbuje toczyć się normalnie. W tle słychać również syrenę alarmową, a jedna z kobiet pokazuje miejsce, w którym jej dziecko chodziło do przedszkola. Teraz to ruina.
Banksy w Ukrainie
Prace Banksy'ego kilka dni temu zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance.
W piątek 11 listopada artysta opublikował na Instagramie zdjęcie, podpisane krótko "Borodyanka, Ukraine". Tak potwierdził autorstwo graffiti na ścianie jednego ze zburzonych bloków przez rosyjską rakietę w Borodziance. Później w rozmowie z "The Art Newspaper" artysta dodał że jest autorem w sumie siedmiu murali w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.
Na zbombardowanych budynkach można zobaczyć np. stojącą na rękach gimnastyczkę czy dziecko powalające na matę judokę z czarnym pasem. Sporo emocji dostarcza też widok kobiety, która zamiast maseczki na twarzy ma maskę gazową.
Ukraińcy dziękują artyście
W minionych dniach na miejscu pojawiło się mnóstwo Ukraińców, którzy chcieli na żywo zobaczyć tę uliczną "galerię".
W tle nagrania, które opublikował Brytyjczyk, rozbrzmiewa "Czerwona Ruta" - jedna z najsłynniejszych ukraińskich piosenek autorstwa zakatowanego przez KGB w 1979 r. kompozytora, poety i piosenkarza Wołodymyra Iwasiuka. Wykonują ją uliczne muzykantki nagrane w przejściu podziemnym na Majdanie Nezałeżnosti (Niepodległości) w Kijowie. Niedaleko tego miejsca artysta narysował dzieci "huśtających się" na jeżu przeciwpancernym.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Użytkownicy Instagrama licznie komentują post artysty znanego na całym świecie. Ukraińcy dziękują mu za gest solidarności. "Dziękujemy! Czujemy twoje wsparcie". "Mamy nadzieję, zobaczyć cię znowu w wolnej Ukrainie", "Nie mamy więcej łez" - piszą użytkownicy portalu pod publikacją. Sporo osób dodaje, że ma nadzieję, iż artysta pojawi się też w Iranie i zwróci uwagę świata na to, co dzieje się w tym kraju.
Życie po drugiej stronie muru
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski