Trwa ładowanie...
duymuzz

Bazylika Św. Mikołaja (Basilica San Nicola)

Największe atrakcje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Bazylika Św. Mikołaja (Basilica San Nicola) leży w północnej części Bari, stolicy Apulii, nieopodal słynnej, nadmorskiej promenady, miejsca spacerów mieszkańców i licznych turystów. Jest celem odwiedzin zarówno katolików, jak i prawosławnych. Aktualnie kustoszami bazyliki są dominikanie, a nabożeństwa odbywają się w obrządku wschodnim.

Bazylika Św. Mikołaja (Basilica San Nicola) – najważniejsze informacje

Od X wieku patronem Bari jest otoczony czcią Święty Mikołaj, którego święto obchodzone jest corocznie od 7. maja, a uroczystości trwają prawie miesiąc. Obowiązkowym punktem zwiedzania tego pełnego uroku miasta, z piękną Starówką (Bari Vecchia) i piaszczystymi plażami, jest Bazylika Świętego Mikołaja, usytuowana przy Largo Abate Elia 13. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie ponad dwie godziny. Obiekt otwarty jest dla turystów przez cały tydzień od 9 do 20, muzeum - od 10.30 do 18.

Historia Bazyliki Św. Mikołaja rozpoczyna się od roku 1087 i przywiezienia z Azji Mniejszej przez Normanów szczątków patrona Bari (według legendy były to stopy oraz nogi świętego). W dwa lata później zaczęto wznosić świątynię, która obecnie jest potężną romańską budowlą z przyciągającym tłumy turystów wnętrzem, bogato zdobionym sufitem i ażurowo obudowanym głównym ołtarzem. Modlił się w niej nawet sam papież Jan Paweł II w 1984 roku.

Dość dobrze wyposażona w materiały dla podróżnych informacja turystyczna w Bari znajduje się na Piazza Mercantile, placu chętnie odwiedzanym po zmroku przez miejscowych. Warto poprosić o foldery na temat Bazyliki Św. Mikołaja i innych zabytków w Bari. Po zwiedzaniu świątyni można udać się na długi, niespieszny spacer średniowiecznymi, krętymi uliczkami, na których nietrudno się zgubić. Labirynt ten powstał przed wiekami w celu dezorientacji przyszłych najeźdźców miasteczka oraz ochrony mieszkańców przed silnymi, nadmorskimi wiatrami.

Bazylika Św. Mikołaja (Basilica San Nicola) – zabytki wewnątrz

Bazylika Świętego Mikołaja jest bardzo zadbana i dobrze utrzymana. Na jej terenie znajdują się m.in. następujące zabytki:

  • Relikwie Świętego Mikołaja (patrona pielgrzymów oraz podróżujących), w kryptach obiektu. Relikwie przywieziono do Bari 9 maja, w 700 lat po śmierci św. Mikołaja, który sam wybrał włoskie miasto na miejsce spoczynku.
  • Nagrobek Królowej Bony (z 1593 roku), żony króla Zygmunta Starego, matki Zygmunta Augusta. Mauzoleum, znajdujące się tuż za głównym ołtarzem bazyliki, ufundowała jej córka, królowa Anna Jagiellonka. Ozdobiony rzeźbą klęczącej królowej Bony sarkofag otaczały liczne płaskorzeźby i freski o barokowym charakterze. Malowidła zniszczono w pierwszej połowie XX wieku, aby dostosować wnętrze do typowo romańskiego, dość surowego i ascetycznego wystroju bazyliki.
  • Dzieła sztuki, przypominające o kulcie Świętego Mikołaja.
  • Tron biskupa Eliasza z XI wieku z cyborium z XII wieku.
  • Podziemna kaplica.
  • Figura Świętego Stanisława (tuz obok sarkofagu królowej Bony).
duymuzz
Bazylika Św. Mikołaja (Basilica San Nicola)
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 22 min/ 20 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 Euro = 4,22 zł)

Godziny otwarcia

Bazylika: 9-20, muzeum: 10.30-18.

Ceny biletów

0,50 euro

Orientacyjna odległość

1 277 km w linii prostej, 2 087 km samochodem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz
duymuzz
duymuzz
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj