Trwa ładowanie...
05-03-2010 14:22

Bielsko-Biała

Większość turystów przejeżdża przez Bielsko-Białą po drodze do typowych miejscowości turystycznych w polskich Beskidach lub na Słowacji.

Bielsko-BiałaFot: sxc.hu
dpqaqve
dpqaqve

Warto się jednak tutaj zatrzymać, choć narciarski potencjał okolicznych stoków nie jest jeszcze w pełni wykorzystany. Bielsko-Biała, duże miasto (ok. 178 tys. mieszkańców) o charakterze przemysłowo-handlowym, leży u stóp Beskidu Śląskiego i Małego. W centrum zachowała się interesująca secesyjna architektura, działają też liczne lokale i kluby, można więc połączyć wypad na narty ze zwiedzaniem lub wieczorną zabawą w mieście. Tereny narciarskie są właściwie na wyciągnięcie ręki, a na Szyndzielni, Klimczoku i Dębowcu działają schroniska. Z centrum autobus miejski kursuje pod dolną stację nowoczesnej kolejki gondolowej na Szyndzielnię (1026 m n.p.m.).

Obok górnej stacji znajduje się wyciąg orczykowy. Niestety, wciąż brakuje trasy zjazdowej z prawdziwego zdarzenia. Władze miasta zapowiadają jednak inwestycje, więc może za kilka lat będzie można poszaleć na atrakcyjniejszym stoku. Z Szyndzielni w 30 min można dojść na Klimczok (1117 m n.p.m.), gdzie działa wyciąg orczykowy, a pokrywa śnieżna utrzymuje się często nawet do końca kwietnia. Łatwa nartostrada ubijana przez ratrak prowadzi na Dębowiec, gdzie również znajduje się orczyk. Dodatkową atrakcją Dębowca jest całoroczny suchy tor saneczkowy z ogrzewaną w zimie rynną. Z Dębowca można zjechać pod dolną stację kolejki. Druga trasa z Szyndzielni, przez Kołowrót, jest przeznaczona dla biegaczy i narciarzy tourowych (po drodze podejście).

Gdzie jeszcze na narty w okolicy?

Międzybrodzie Żywieckie – 25 km od Bielska-Białej. Dośnieżany, dobrze ubity i oświetlony stok na górze Żar (761 m n.p.m.). Od 2003 r. działa tu kolejka linowo-terenowa z wagonikami przeniesionymi z Gubałówki (długość trasy 1300 m, różnica wysokości 300 m, przepustowość 1100 os./godz.). Trasa zjazdowa ma 1600 m, należy więc do najdłuższych w Beskidach. Na zboczu działa też wyciąg orczykowy (długość 300 m, różnica wysokości 54 m, przepustowość 750 os./godz.).

dpqaqve

Przy dolnej stacji znajduje się parking, wypożyczalnie sprzętu i restauracja. Restauracja i bar szybkiej obsługi zapraszają też na górze. Dodatkową atrakcją jest sztuczne jezioro na szczycie wchodzące w skład systemu elektrowni szczytowo-pompowej. Informacje: http://www.pkl.pl. Bystra – 10 km na południe od Bielska-Białej. Dwa wyciągi orczykowe o długości 200 i 100 m. Drugi z nich jest czynny przez cały rok (podłoże igielitowe). Informacje: http://www.skipark.pl.

dpqaqve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpqaqve