Trwa ładowanie...
18-12-2013 15:35

Bronisław Komorowski na 125-lecie National Geographic

Z okazji 125-lecia Towarzystwa National Geographic redakcja magazynu
National Geographic Polska zaprosiła do udziału w jubileuszu wybitnych naukowców, podróżników i odkrywców. Obchody zwieńczyło spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Jubileuszowa trójkolorowa flaga dotarła w 2013 roku w najdalsze zakątki świata, odwiedzając 6 kontynentów i 20 krajów.

Bronisław Komorowski na 125-lecie National GeographicŹródło: National Geographic Polska
d1alxrd
d1alxrd

Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął z rąk redaktor naczelnej miesięcznika Martyny Wojciechowskiej trójkolorową flagę symbolizującą 125 lat odkryć i badań pod patronatem NG. Podczas rozmowy, która odbyła się w Belwederze, Prezydent opowiedział między innymi o zmianach w postrzeganiu Polski i swoim ulubionym miejscu w naszym kraju. Rozmowę można przeczytać w grudniowym wydaniu National Geographic Polska.

_ Do 1989 r. byliśmy za Żelazną Kurtyną, a więc także poza obszarem zainteresowania świata zachodniego Dlatego o Polsce było wiadomo mniej, a jeśli już - to były to często negatywne stereotypy opisujące nasz kraj jako zacofany, egzotyczny, niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Dzisiaj to się zmienia. Polska budzi zainteresowanie swoim dorobkiem, tym jak się rozwija. (…) Wolna Polska, Polska otwarta okazuje się Polską coraz piękniejszą. To mnie cieszy. _ – podkreślił Prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent zwrócił również uwagę na aktualne wyzwania stojące przed wszystkimi Polakami: _ Polska jest jednym z krajów, które mają krajobraz przekształcony w niewielkim stopniu i to jest zaleta. Stoimy w obliczu bardzo poważnego wyzwania. Czy potrafimy zachować to, co nas pozytywnie wyróżnia na tle wielu innych krajów? _

Poznając świat, możemy go zmieniać i czynić lepszym” – to hasło towarzyszyło obchodom 125-lecia Towarzystwa National Geographic na całym świecie. Z okazji jubileuszu polska redakcja magazynu zaprosiła wyjątkowe osoby do specjalnej rubryki „Pod flagą NG”, otwierającej każdy numer National Geographic Polska w 2013 roku. Wśród gości honorowych były postacie wyjątkowe, które swoją pasją i postawą budzą podziw. Martyna Wojciechowska wręczyła tym osobom trójkolorową flagę, która towarzyszy działalności NG od 1903 roku. Kolory flagi są symbolem przygody i eksploracji: kolor niebieski symbolizuje niebo, brązowy – ziemię, a zielony – morza i oceany.

d1alxrd

W ciągu minionych 12 miesięcy na łamach magazynu zagościli: Jerzy Owsiak – numer styczniowy; Elżbieta Dzikowska – numer lutowy; Profesor Norman Davies – numer marcowy; Krzysztof Wielicki – numer kwietniowy; Janina Ochojska – numer majowy; Generał Mirosław Hermaszewski – numer czerwcowy; Profesor Aleksander Wolszczan – numer lipcowy; Robert Lewandowski – numer sierpniowy; Ewa Ewart – numer wrześniowy; Tomasz Tomaszewski – numer październikowy; Marek Kamiński – numer listopadowy; Prezydent RP Bronisław Komorowski – numer grudniowy.

Redakcja wręczyła również flagi wszystkim osobom, których projekty otrzymały w 2013 roku patronat National Geographic Polska i NG Travelera, a także zwycięzcom Wielkiego Konkursu Fotograficznego, plebiscyt TRAVELERY 2012 i 7 Nowych Cudów Polski. Flagi otrzymała też grupa najwierniejszych prenumeratorów, którzy są z magazynem od początku jego istnienia w Polsce.

Wraz z tymi osobami flaga odwiedziła w tym roku Europę, Azję, Afrykę, Australię, Amerykę Płn. i Amerykę Płd. Krzysztof Wielicki zabrał flagę na Broad Peak (8047 m n.p.m.), Beata Pawlikowska – w podróż do Wenezueli, a prof. Aleksander Wolszczan do obserwatorium Arecibo w Puerto Rico. Wraz z Elżbietą Dzikowską flaga dotarła pod najwyższy na świecie posąg Buddy w Chinach i do Isfahanu w Iranie. Flaga zawisła również w biurze PAH w Sudanie Płd., trafiła na Mount Everest i Elbrus, na Grenlandię, do Argentyny, Nepalu, Kirgistanu i Indonezji. Była na dnie Wielkiego Kanionu w USA, na australijskim szlaku Canning Stock Route i na najbardziej wysuniętym na południe przylądku Norwegii w Lindesnes.

d1alxrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1alxrd