Trwa ładowanie...
d245pxx

Bułgaria

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC +2

Waluta:

lew (BGN)

Języki:

bułgarski, możliwa komunikacja w języku rosyjskim i angielskim

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Najpopularniejsze lotniska: Burgas (BOJ), Warna (VAR), Sofia (SOF)

Co warto zobaczyć: Albena

Bułgaria
Komunikacja

Autostop: bardzo popularny, chociaż na prowincji złapanie okazji może trochę potrwać. Bułgarscy kierowcy lubią autostopowiczów i chętnie się zatrzymują oferując podwózkę. Metro: 2 linie w Sofii. Kolej: tanie bilety, niska prędkość przemieszczania się, zwłaszcza połączeń lokalnych. Autobusy: nieco droższe od pociągu, ale ich funkcjonowanie jest o wiele wydajniejsze.. Główny dworzec w Sofii znajduje się blisko centrum miasta, w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego dworca międzynarodowego. Znadziemy tam połączenia zarówno do większych miast jak i do dzielnic miasta. W góry dostaniemy się z dworca Owcza Kupeł. Taxi: to jedna z tańszych możliwości przemieszczania się. Najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy wybór innego środka lokomocji wiąże się z przesiadkami oraz gdy podróż podejmują więcej niż 2 osoby. Warto przed rozpoczęciem kursu ustalić trasę i cenę.Autostop: bardzo popularny, chociaż na prowincji złapanie okazji może trochę potrwać. Bułgarscy kierowcy lubią autostopowiczów i chętnie się zatrzymują oferując podwózkę. Metro: 2 linie w Sofii. Kolej: tanie bilety, niska prędkość przemieszczania się, zwłaszcza połączeń lokalnych. Autobusy: nieco droższe od pociągu, ale ich funkcjonowanie jest o wiele wydajniejsze.. Główny dworzec w Sofii znajduje się blisko centrum miasta, w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego dworca międzynarodowego. Znadziemy tam połączenia zarówno do większych miast jak i do dzielnic miasta. W góry dostaniemy się z dworca Owcza Kupeł. Taxi: to jedna z tańszych możliwości przemieszczania się. Najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy wybór innego środka lokomocji wiąże się z przesiadkami oraz gdy podróż podejmują więcej niż 2 osoby. Warto przed rozpoczęciem kursu ustalić trasę i cenę.

Co warto zjeść i wypić

rakija, wina, sałatka szopska, czorba, mandża

Czas lotu / jazdy samochodem

2h

Orientacyjna odległość

Warszawa - Sofia 1450 km

Wiza

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Przydatne informacje

Sieć internetowa poza kurortami i większymi miastami jest słabo rozwinięta. M-Tel umożliwia dostęp do internetu na zasadzie pre-paid (potrzebny telefon ze zdjętym SIM-LOCKiem).

Religia / obyczaje

Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć „nie” (ne) czy „tak” (da).
Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych, niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d245pxx
d245pxx
d245pxx