Trwa ładowanie...
06-12-2010 10:46

Cała prawda o Mikołajkach

6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, obchodzimy "mikołajki". Zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych prezentów na cześć świętego biskupa Mikołaja, który zasłynął z pomocy, jakiej udzielał ubogim i potrzebującym.

Cała prawda o MikołajkachŹródło: AFP
d3fpfy2
d3fpfy2

6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, obchodzimy "mikołajki". Zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych prezentów na cześć świętego biskupa Mikołaja, który zasłynął z pomocy, jakiej udzielał ubogim i potrzebującym.

Mikołaj żył na przełomie 3. i 4. wieku. Był biskupem Miry w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. Po ich śmierci cały majątek rozdał biednym. W 13. wieku pojawił się w szkołach zwyczaj rozdawania stypendiów i zapomóg pod patronatem świętego Mikołaja. Z czasem chrześcijańska tradycja przemieszała się ze świecką.

W 1823 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się poemat Clementa Moora "Noc wigilijna", który stał się klasyką krajów anglosaskich. Santa Claus miał w nim zaprzęg złożony z 8. reniferów. Zwierzęta te potrafiły wspinać się po murze i wjeżdżać na dachy domów. Najbardziej znany, 9. renifer o imieniu Rudolf, z czerwonym świecącym nosem, dołączył do zaprzęgu ponad sto lat później.

Opowieść o nim napisał w 1939 roku Amerykanin Robert May, a popularną piosenkę skomponował Johnny Marks w 1947 roku. Finowie obdarowali świętego Mikołaja własną wioską w pobliżu Rovaniemi na Kręgu Polarnym. Tam trafiają listy adresowane do św. Mikołaja.

d3fpfy2

Relikwie świętego Mikołaja znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je z Miry, gdzie Mikołaj zmarł 6 grudnia 352 roku. W tradycji świętego Mikołaja przedstawiano w stroju biskupim, z trzema złotymi kulami symbolizującymi dary oraz z kotwicą jako symbolem marynarzy. Najstarsza legenda głosi, że Mikołaj uratował trzech niewinnie skazanych na śmierć rycerzy, a innym razem ocalił tonących żeglarzy.

Mikołaj został opiekunem dzieci, aptekarzy, piekarzy, żaków, żeglarzy oraz więźniów. Patronuje także wielu kościołom i krajom. Uważa się go za orędownika osób skrzywdzonych przez los.

W wiosce Rovaniemi znajduje się Główne Biuro św. Mikołaja, Poczta Główna i Oficjalny Port Lotniczy, a także restauracja śwętego. W Rovaniemi można też spotkać skrzaty świętego, jak również pogłaskać renifery, które ciągną jego sanie. Święty Mikołaj ma też własny adres e-mailowy.

Informacyjna Agencja Radiowa/E.Porycka/Ewa Leo/dok.

d3fpfy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fpfy2