Trwa ładowanie...
d9ofa45

Casa Batlló

Największe atrakcje
Fotolia
Źródło: Fotolia

Casa Batlló – kamienica znajdująca się przy Passeig de Gràcia, czyli jednej z najpopularniejszych ulic hiszpańskiej Barcelony. Jest jednym z arcydzieł słynnego architekta Antonio Gaudiego. To także popularna atrakcja turystyczna, którą trzeba odwiedzić, będąc w tym mieście.

Casa Batlló – historia, informacje ogólne

Passeig de Gràcia to obecnie jedna z ulic Barcelony o najwyższych cenach mieszkań. Znajduje się tam wiele eksluzywnych sklepów i wykwintnych restauracji. Kiedyś jednak była zwykłą drogą łączącą Barcelonę z pobliską wioską Gràcia (dziś dzielnicą miasta). Na początku XX wieku wiele spośród budynków tam znajdujących się zaczęli jednak kupować bogaci przedsiębiorcy.

Jeden z nich - Josep Batlló, wzbogacił się na rewolucji przemysłowej, a jako prezent dla swojej żony postanowił przejąć jedną z kamienic na Passeig de Gràcia. Wybrał tę pod numerem 43 zbudowaną w 1877 roku. Początkowo miał zamiar zburzyć ją i postawić tu zupełnie nowy budynek, ale ostatecznie zdanie zmienił. Był pod dużym wrażeniem najsłynniejszego architekta w mieście. Zatrudnił go więc do zaledwie przebudowy budynku. Chodziło oczywiście o mężczyznę o nazwisku Antoni Gaudi.

Gaudi otrzymał od Batlló (a także od jego żony) pozwolenie na zaprojektowanie kamienicy wedle własnego uznania. Miał się niczym nie ograniczać, a sam budynek miał wyglądać jak żaden do tej pory w Barcelonie. Prace ruszyły w 1904 roku. Przez następne dwa lata architekt zmienił budynek nie do poznania - jego fasada wyglądała zupełnie inaczej. Wnętrze także zaczęło bardziej przypominać dzieło sztuki niż zwykły budynek mieszkalny.

Początkowo Casa Batlló była zamieszkiwana przez rodzinę przedsiębiorcy, od którego nazwę otrzymała. Po jego śmierci jednak kamienicę sprzedawano kilkukrotnie, aż do lat 90. Budynek kupił wtedy Enric Bernat, czyli człowiek znany nam jako twórca lizaków Chupa Chups. Od tamtej pory Casa Batlló pozostaje własnością jego rodziny, a od 2002 roku odwiedzać ją mogą także turyści. Trwa renowacja obiektu, a w 2005 roku został wpisany na listę zabytków UNESCO.

Casa Batlló – wizytówka Barcelony

Jak tłumaczą obecni właściciele budynku, Casa Batlló jest swego rodzaju "odą do radości" inspirowaną nieco morzem, pełną wyjątkowych kształtów i kolorowych płytek pokrywających fasadę. Twórca kamienicy - Gaudi, miał rzekomo zachwycać się morzem i kształtem fal, dlatego w swoich budynkach często umieszczał właśnie tego typu linie. Uwagę przyciąga także dach Casa Batlló. Swoim kształtem ma przypominać smoka.

Casa Batlló otrzymała wiele przydomków, takich jak "dom kości" lub właśnie "dom smoka". Stało się tak ze względu na legendę związaną z patronem Katalonii, św. Jerzym. Jak głosi, pokonał on potwora atakującego te tereny (w tym także Barcelonę). Gaudi dla upamiętnienia tej opowieści oprócz samego dachu stworzył również charakterystyczne dla Casa Batlló balkony. Przypominają ludzkie czaszki.

Wewnątrz kamienicy również znajdziemy niezwykłe detale, z których architekt budynku był znany. Główny hall Casa Batlló ma przypominać świat podwodny. To od niego rozpoczniemy wizytę, a stamtąd trafimy na główne piętro (określane włoskim "piano nobile"). Tutaj z kolei naszą uwagę przyciągnie kominek w kształcie grzyba, a także piękny widok na główną ulicę z przeszklonej jego części. Zabytek posiada także rewelacyjny loft, a zwiedzenie całego Casa Batlló zajmie nam około godziny.

Casa Batlló – lokalizacja, dojazd

Casa Batlló znajdziemy pod adresem Passeig de Gràcia, 43, 08007 Barcelona. Znajduje się w samym centrum miasta, zaledwie 500 metrów od Plaza de Catalunya, w połowie drogi do Avinguda Diagonal. Dotrzemy tam zarówno metrem (liniami L2, L3 oraz L4), jak i busami (H10, V15, 7, 22 i 24). Po Barcelonie jeżdżą także busy turystyczne, które zawsze zatrzymują się w okolicach budynku.

Casa Batlló – godziny otwarcia, ceny biletów

Casa Batlló pozostaje dostępna do zwiedzania dla turystów przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Budynek otwierany jest o 9:00 rano, a zamykany o godzinie 21:00. Ostatni odwiedzający wycieczkę rozpocząć mogą o godzinie 20:00. Bilety najlepiej kupić przez internet. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie zostaną w danym dniu wyprzedane. Mamy trzy opcje cenowe.

Pierwsza z nich to zwykły bilet wstępu o minimalnej cenie 25 euro. Casa Batlló w dalszym ciągu jest restaurowana, jednak będziemy mogli podziwiać ją niemal w całości z tzw. "smart przewodnikiem" - urządzeniem, które oprowadzi nas po budynku w 11 językach. Za dodatkową opłatą wejdziemy także na dach Casa Batlló. To tzw. Skywalk, za który dopłacimy kolejne 6 euro.

Opcja druga to natomiast bilet za 35 euro, w ramach którego zwiedzimy cały budynek Casa Batlló, pominiemy kolejki i zobaczymy także oddzieloną dla właścicieli prywatną część budynku. Dostępne za dodatkowe 2 euro są także "wycieczki teatralne", w ramach których aktor grający samego Gaudiego oprowadzi nas po budynku i będziemy mogli zrobić sobie z nim zdjęcie pamiątkowe.

Wstęp do Casa Batlló jest darmowy dla dzieci poniżej 7. roku życia, a także dla opiekunów osób niewidomych. Dostępne są także zniżki dla studentów i osób powyżej 65. roku życia. Sama Casa Batlló jest natomiast przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, a po wcześniejszym uzgodnieniu z przewodnikami można tam wypożyczyć wózek inwalidzki. Zabytek posiada oczywiście sklep z pamiątkami, a także darmowe Wi-Fi.

d9ofa45
Casa Batlló
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 3 godzin samolotem / ponad 25 godzin samochodem z Polski

Strefa czasowa

UTC+01:00 (czas środkowoeuropejski)

Waluta

euro

Godziny otwarcia

Casa Batlló otwarta jest przez cały rok, 7 dni w tygodniu.
Otwarta jest codziennie w godzinach 09:00 - 21:00.
Przy kasie wewnątrz można zapytać o godziny otwarcia w trakcie świąt.

Ceny biletów

Minimum 25 euro.
Darmowy wstęp dla dzieci poniżej 7. roku życia.
Zniżki dla studentów i osób starszych.

Orientacyjna odległość

500 m od Plaza de Catalunya (centrum miasta)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ofa45
d9ofa45
d9ofa45