Trwa ładowanie...
d4acb24
01-09-2006 12:55

Chile. Wiza. Język. Waluta. Informacje praktyczne

Chile jest dla podróżników oceanem rozmaitości: górskie szczyty Andów, pustynia Atakama, Ziemia Ognista, rozpiętość klimatu od podzwrotnikowego suchego po subpolarny, 41 parków narodowych (18% powierzchni kraju). Publikujemy informacje praktyczne. Jaki obowiązuje w tym kraju język urzędowy? Jaka waluta? I czy potrzebna jest wiza, żeby wjechać do tego kraju?

d4acb24
d4acb24

_ Stolica: Santiago Waluta: peso chilijskie (CLP); 1 USD = 434,60 CLP (kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: hiszpański _* Język urzędowy: hiszpański*

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy. Osoby przebywające w Chile na podstawie wizy są obowiązane do uzyskania dowodu osobistego dla cu­dzo­ziem­ców, wystawianego przez urząd stanu cywilnego. Mini­malny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony, niema również obowiązku okazania biletu powrot­nego. Opłata lot­niskowa w przypadku lotów międzyna­rodowych wynosi 30 USD.

PRZEPISY CELNE
Należy zadeklarować gotówkę ponad 10 tys. USD. Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparaty fotograficzne, kamery etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 szt. papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektro­niczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie istnieje procedura zwrotu podatku VAT cudzoziemcom.

d4acb24

PRZEPISY PRAWNE
Surowo zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W przypadku większych ilości narkotyków stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

MELDUNEK
Obowiązek meldowania cudzoziemców spo­czywa na osobach udzielających gościny lub na administracji hoteli, w których zatrzymują się turyści.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi me­dycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje zagrożenie żółtaczką, zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przego­towaną, dezynfekować surowe warzywa specjalnymi kroplami. Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zara­żenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30% zacho­rowań kończy się śmiercią). Aby uniknąć zarażenia, należy dbać o higie­nę podczas biwakowania, zwłaszcza w połud­nio­wych regionach Chile. Zaleca się również stosowanie kremów z filtrem ochron­nym ze względu na duże promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena stan­dardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 50 USD, doby w szpitalu – 350–400 USD. Płatności dokonuje się z góry go­tówką, czekiem lub kartą. Tylko w szczególnych przypadkach możliwe jest przy­jęcie w ośrodkach społecznej służby zdrowia; opłata za dobę wynosi ok. 90 USD.

d4acb24

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Od kierowców wymagane jest posiadanie krajowego i międzynarodowego prawa jazdy, wystawionego przez uprawnioną instytucję polską.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń.

*BEZPIECZEŃSTWO *
W ostatnich latach odnotowano wzrost prze­stępczości pospolitej, szczególnie w Santiago, Valparaíso i innych ośrodkach turystycznych. Należy zachować szcze­gól­ną ostroż­ność w metrze, na dworcach autobusowych i w auto­busach dalekobieżnych.

d4acb24

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy: Nowy Rok, Wielki Piątek, 1 maja – Święto Pracy, 21 maja – rocznica bitwy pod Iquique, 29 czerwca – św. Piotra i Pawła, 16 lipca – Święto Matki Boskiej z Carmen, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 18 września – Święto Niepodległości, 19 września – Święto Armii, 12 paź­dziernika – Dzień Odkrycia Ameryki (tzw. Dzień Rasy), 1 listo­pada – Wszyst­kich Świętych, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie. Uwaga: dni wolne od pracy z tytułu niektórych świąt, jak św. Piotra i Pawła, Dzień Odkrycia Ameryki, są przenoszone na poniedziałek, jeśli święta wypadają w niedzielę.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatność w dolarach amerykańskich. W powszechnym użyciu są czeki oraz karty kredytowe i debetowe.
• Godziny urzędowania: urzędy – od poniedziałku do piątku
9.00–13.00 i 14.00–18.00; banki – od poniedziałku do piątku
9.00–14.00; poczta – od poniedziałku do piątku 8.00–19.00, w soboty
9.00–14.00; supermarkety – od ponie­działku do niedzieli
8.00–22.30, galerie handlowe – od po­niedziałku do niedzieli
11.00–21.00.

d4acb24
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4acb24