Trwa ładowanie...
d9j7btx

Chinatown w Singapurze

Największe atrakcje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Zwykle Chinatown to najbardziej egzotyczne i klimatyczne zarazem dzielnice dużych miast. Wydawać by się mogło, że w Singapurze – mieście niezwykle różnorodnym pod względem etnicznym – będzie to swoista chińska enklawa. I kiedyś rzeczywiście tak było. Dzisiaj jednak Chinatown w Singapurze zostało trochę zunifikowane.

Chinatown – historia

Sir Raflles układając plan miasta, wyznaczał poszczególne dzielnice dla odrębnych grup etnicznych, które tłumnie przybywały do rozwijającego się Singapuru. W południowej części miasta znajdowały się magazyny, składy i biura, a wśród nich także rezydencje chińskiej społeczności kupców i pracowników handlu rzecznego i morskiego. Raflles nazwał tę część Singapuru Chinatown i do dziś stanowi ona chińską enklawę w tym ultranowoczesnym mieście.

Warto wiedzieć, że w początkowym okresie rozwoju Singaporu właśnie w Chinatown znajdowało się centrum; to tutaj biło serce miasta. Wzdłuż ulic powstawały kolejne domy ze sklepami i salonami usługowymi na dole oraz mieszkaniami na górze. Chinatown zasiedlało coraz więcej osób, a Chińczycy żyli stłoczeni na bardzo małych powierzchniach. Szybko Chinatown stało się dzielnica hazardu i klubów nocnych oraz źródło opium.

Chinatown – zwiedzanie

Z dawnego Chinatown, zwiedzanie którego stanowiło nie lada wyzwanie, nie pozostało już dzisiaj wiele. Miasto zainwestowało sporo środków w renowację zabytków architektury chińskiej w dzielnicy, jednocześnie porządkując tę dzielnicę i dbając o jej czystość. W sklepikach i salonach usługowych na parterach małych domów w Chinatown nadal jednak działają przedsiębiorcy. Wąskie uliczki Chinatown ciągle przemierzają obwoźnie „garkuchnie”, za którymi ciągnie się apetycznie zapach chińskich przypraw. Można tutaj również wyposażyć się w charakterystyczne pamiątki.

To, czego absolutnie nie można pominąć podczas zwiedzania Chinatown, to świątynia Sri Layan Sithi Vinayagar. Z jej powstaniem wiąże się bardzo ciekawa historia, która rozpoczyna się wraz z przybyciem do Chinatown żołnierza indyjskiego pochodzenia. Młodzieniec przywiózł ze sobą posążek bóstwa, a kiedy wracał z powrotem do ojczyzny, poprosił miejscowych o to, żeby zaopiekowali się świętym wizerunkiem. Na jego prośbę zbudowano tę świątynię w Chinatown. Do dzisiaj można ją zwiedzać i prosić patronujących jej bożków o życie w pokoju i dostatku.

Chinatown – Centrum Dziedzictwa Chinatown

Dawny charakter Chinatown z czasów imigrantów poszukujących w Singapurze pracy i szansy na dostatnie życie można jeszcze dzisiaj odnaleźć w Centrum Dziedzictwa Chinatown. Znajdują się tutaj rekonstrukcje dawnych mieszkań chińskich, sklepów i pomieszczeń dla stowarzyszeń klanowych. W zasadzie już tylko tutaj można zapoznać się z pierwszymi rozdziałami historii Chinatown.

d9j7btx
Chinatown w Singapurze
Czas lotu / jazdy samochodem

14 h 15 min

Strefa czasowa

SGT

Waluta

dolar singapurski (SGD)

Przykładowe ceny

batiki (wzorzyste tkaniny malowane oryginalną techniką z użyciem wosku) ok. 100 SGD

Orientacyjna odległość

9 413 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9j7btx
d9j7btx
d9j7btx