Trwa ładowanie...

"Cicha" moc komunikacji - niezwykła pekińska kawiarnia

W sercu chińskiej stolicy, w zgiełku i hałasie wielkiego miasta, znajduje się wyjątkowe miejsce. To kawiarnia "Cisza" prowadzona przez osoby niesłyszące. Właścicielem i jednocześnie pomysłodawcą tego niezwykłego punktu jest Zhang Long, który wkłada masę serca w prowadzenie tej nietypowej kawiarni. Jego pracownicy, podobnie jak on sam, są osobami niedosłyszącymi. W jaki sposób zatem komunikują się z klientami, by realizować ich zamówienia? Okazuje się, że istnieją trzy proste sposoby, które uczyniły tę kawiarnię miejscem pełnym harmonii i empatii.

Materiał sponsorowany przez Impact MediaMateriał sponsorowany przez Impact Media
 Źródło: materiały partnera
d304x3r
d304x3r

Po pierwsze, zamówienie można złożyć wpisując swoje życzenie w telefonie i pokazując je kelnerowi. To rozwiązanie pozwala na swobodną komunikację tekstową i umożliwia klientom wygodne składanie zamówień.

Po drugie, kawiarnia "Cisza" oferuje także komunikację za pomocą języka migowego. Na ścianach lokalu znajdują się rysunki z podpowiedziami, które pomagają klientom zrozumieć gesty i ruchy rąk kelnerów. To nie tylko sposób na skuteczną komunikację, ale także okazja dla gości do nauki podstaw chińskiego języka migowego.

Kawiarnia Cisza | Pełna Kultura

Najprostszym i najnowocześniejszym jednak rozwiązaniem jest trzeci sposób zamawiania, czyli po prostu zeskanowanie kodu QR, pod którym kryje się menu i następnie wybranie ulubionego produktu. Obsługa natychmiast widzi na terminalu złożone zamówienie. W ten sposób zamawia się dzisiaj dania i napoje niemal we wszystkich lokalach gastronomicznych w Chinach. Wystarczy użyć swojego smartfona, aby złożyć zamówienie i już po chwili cieszyć się ulubioną kawą.

d304x3r

Nazwa kawiarni, "Cisza", nie jest przypadkowa. Z jednej strony odnosi się do życia osób niedosłyszących, którzy żyją w świecie ciszy, z drugiej zaś strony "cisza" symbolizuje spokój i chwilę wytchnienia, którego możemy choć przez chwilę doświadczyć odwiedzając to miejsce i znajdując ukojenie przy filiżance aromatycznej kawy.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Kawa w języku migowym

Jednym z fascynujących aspektów wizyty w kawiarni "Cisza" są gesty i język migowy używany do zamawiania kawy. Czy wiedzieliście, że każdy rodzaj kawy ma swój odpowiedni gest, co sprawia, że już samo zamawianie staje się ciekawym doświadczeniem? Espresso, americano, latte, cappuccino - każda z nich ma swój gest, który wyraża charakterystykę danego napoju.

Kawiarnia "Cisza" zatem to nie tylko miejsce, gdzie serwuje się doskonałą kawę, ale również przestrzeń, która zmienia spojrzenie na świat osób niedosłyszących. Pan Zhang ma nadzieję, że jego inicjatywa przyczyni się do większej akceptacji i zrozumienia dla tej społeczności.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Siła w różnorodności

Wraz z rozwojem świata, pojawia się coraz więcej miejsc otwartych na różnorodność, a takie inicjatywy jak kawiarnia "Cisza" nabierają szczególnego znaczenia. To co cieszy i zwraca uwagę to również fakt, że w przestrzeni publicznej można zaobserwować znacznie więcej udogodnień czy też rozwiązań technologicznych, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. Doskonałym przykładem jest krok jaki poczyniono chociażby w Szanghaju, to właśnie tam schody w wielu miejscach, także tych turystycznych, zostały zamienione na pochylnie, a często odwiedzane parki są dostosowane do zmysłów osób niedowidzących, dzięki czemu można poczuć dane miejsce na wiele sposobów. Tak właśnie tworzy się miejsca bardziej dostępne i przyjazne dla wszystkich bez wyjątku.

d304x3r

Miasto Hangzhou w prowincji Zhejiang, wykorzystało organizację tegorocznych IV Azjatyckich Igrzysk Paraolimpijskim do unowocześniania wielu obiektów, takich jak publiczne toalety, kładki dla pieszych, rampy, by stały się one bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Równocześnie w 380 punktach obsługi mieszkańców, wprowadzono pomoc w postaci dostępu do tłumacza języka migowego. Zlikwidowano bariery dla osób z niepełnosprawnościami w setkach taksówek i ponad 200 autobusach komunikacji miejskiej. Przed paraolimpiadą w mieście przeprowadzono 140 tysięcy projektów, dzięki którym stworzono dla uczestników i mieszkańców Hangzhou bezpieczne i przyjazne środowisko pozbawione barier.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera, fot: YHF-CNS

Nowe technologie służą osobom niepełnosprawnym

Technologia odgrywa znaczną rolę w tworzeniu inkluzywnych rozwiązań, które niekiedy mogą mocno ułatwiać codzienne życie osobom z niepełnosprawnościami. Haisongyuan w Tiencinie to nowo wybudowane osiedle z wysokimi wieżowcami. W 2022 roku władze osiedla zaczęły wyposażać osoby z niepełnosprawnością intelektualną i umysłową w inteligentne bransoletki, monitorujące ich aktualną pozycję. Pozwala to ich rodzinom utrzymywać stały kontakt z osobami potrzebującymi pomocy. W Szanghaju zaś osoby starsze uczą się obsługi nowoczesnych technologii, aby stać się bardziej niezależnymi. W Kantonie natomiast system interpretacji języka migowego umożliwia pacjentom głuchoniemym komunikację z personelem medycznym. To tylko kilka z wielu nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w ostatnim czasie w Chinach, na skutek wprowadzenia nowych regulacji prawnych i tworzenia środowiska bez barier dla osób niepełnosprawnych.

Wspomniana "Cisza" to nie tylko nazwa kawiarni, ale też pretekst do dyskusji o potrzebie wyciszenia i zrozumienia. To także symbol walki o równość i tworzenie miejsc, które są dostępne dla wszystkich. Może ten niezwykle inspirujący projekt przypomni nam, że to właśnie w różnorodności tkwi piękno i siła społeczeństwa.

Materiał sponsorowany przez Impact MediaMateriał sponsorowany przez Impact Media
d304x3r
d304x3r