Trwa ładowanie...
d355jv2
Artykuł sponsorowany

Ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania w weekend

Jakie warunki musi spełniać idealne miejsce na weekend? Oczywiście powinno być piękne i wyjątkowe, ale najważniejszym czynnikiem jest odległość. Jeśli chcemy oderwać się od codzienności i mamy na to tylko dwa dni, nie ma sensu tracić czasu na dojazd lub przesiadywanie na lotnisku. Dobrze jest wybrać się do miejsc, które mamy tuż pod ręką i do których możemy dotrzeć własnym autem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania w weekend
(Vivus, Fot: Vivus)
d355jv2

Miejsce na weekend dla poszukiwaczy zaginionych kultur: Krynki font

podlasie
podlasie

Podlasie jest nie tylko jednym z ciekawych miejsc w Polsce do zwiedzania, lecz także wciąż mało wyeksploatowanym przez turystów regionem. Puszcza Knyszyńska, niezwykła architektura sakralna, wreszcie unikalne stare cmentarze wspólnie tworzą tajemniczą atmosferę Białostocczyzny. Na tych terenach ciągle mieszkają ludzie żyjący jakby poza upływem czasu. W niektórych wioskach można jeszcze spotkać tradycyjne uzdrowicielki, zwane szeptunkami.
Jeśli chcesz poznać te okolice, koniecznie wybierz się do Krynek. To niepozorne miasteczko leżące tuż przy granicy z Białorusią stanowi żywy dowód na to, jak wielokulturowe były niegdyś tamte tereny. W Krynkach nadal można znaleźć pozostałości kultury żydowskiej, prawosławnej, polskiej oraz tatarskiej. Na uwagę zasługują przede wszystkim ciekawe miejsca kultu religijnego. W miasteczku znajduje się prawosławna cerkiew z elementami architektury bizantyjskiej. Warto zwiedzić też gotycki kościół św. Anny wraz z unikalną XIX-wieczną dzwonnicą. Krynki słyną z pamiątek po ludności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła w miasteczku większość. W mieście można obejrzeć dwie bożnice z XIX w. oraz jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce. W odległej o dziesięć kilometrów miejscowości Kruszyniany znajduje się najstarszy zachowany w Polsce meczet, którego powstanie datuje się na XVIII w.
Ciekawe miejsce dla wielbicieli niezwykłych zjawisk przyrody: Gryfino

Okolice Gryfina słyną przede wszystkim z niezwykłego pomnika przyrody, zwanego Krzywym Lasem. Jest to zespół stu, lub, jeśli wierzyć niektórym źródłom, nawet kilkuset sosen, które są w dziwny sposób zniekształcone. Tuż nad ziemią wyginają się w niemal identyczne łuki. Jak powstały? W jakim celu? Tego do dziś nie wiadomo, choć na ten temat krąży mnóstwo legend i mniej lub bardziej wiarygodnych opowieści. Wiadomo, że las musiał powstać w latach trzydziestych, zatem niektórzy twierdzą, że deformacja drzew jest wynikiem tajemniczych eksperymentów przeprowadzonych przez wojska hitlerowskie. Inni wierzą, że sosny zmieniły kształt pod wpływem promieniowania emitowanego przez lądujące w pobliżu UFO. Według najbardziej prawdopodobnej wersji wydarzeń drzewka zostały celowo ukształtowane do celów stolarskich.
Gryfino ma też wiele innych atrakcji do zaoferowania. W mieście znajdują się unikalne na skalę polską fragmenty murów obronnych, pochodzących jeszcze z XIII wieku. Ich elementem jest słynna, XIV-wieczna Brama Brańska. W czasie II wojny światowej wokół niej toczyły się ciężkie walki, ale nawet wówczas budowla wraz z okalającymi ją murami stanowiła solidne zabezpieczenie. Bramie udało się przetrwać, a w latach siedemdziesiątych została gruntownie wyremontowana.
Miejsce na weekend dla pasjonatów tajemniczych labiryntów: Błędne Skały

kotlina_kołodzka
kotlina_kołodzka

W powiecie kłodzkim, na terenie Gór Stołowych, znajduje się idealne miejsce dla miłośników tajemnic ziemi. Błędne Skały to niepowtarzalna kilkukilometrowa trasa turystyczna, składająca się ze skalnych przejść, zaułków i labiryntów. Korytarze mają do ośmiu metrów wysokości i są w niektórych miejscach bardzo wąskie. Między szczelinami często trzeba się dosłownie przecisnąć. Choć wciąż krąży wiele legend o turystach, którzy zagubili się w skalnych labiryntach i nigdy już nie wydostali się na powierzchnię, trasa jest bardzo bezpieczna. Urok tego niezwykłego miejsca docenili nawet twórcy filmów. To właśnie tam była kręcona jedna z części „Opowieści z Narnii” pt. „Książę Kaspian”. Tam też rozgrywała się akcja znanego w latach osiemdziesiątych serialu dla dzieci „Przyjaciel wesołego diabła”.
Jako baza wypadowa do Błędnych Skał idealne będzie uzdrowisko Kudowa-Zdrój. W mieście jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, jak na przykład Kaplica Czaszek. Ściany i sklepienie tej niezwykłej, XVIII-wiecznej kaplicy, pokryte są czaszkami i kośćmi ofiar wojen śląskich oraz epidemii chorób zakaźnych. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, który przez wiele lat osobiście zajmował się gromadzeniem i przygotowaniem kości do jej wykończenia.
Ciekawe miejsce na weekend dla miłośników kultury Kaszub: Szymbark

Szymbark
Szymbark

Kultura i język kaszubski przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Dowodzi to, że Polska nie jest wcale tak monokulturowa, jak mogłoby się wydawać. Aby najlepiej poznać Kaszuby, warto udać się do ich serca, czyli do Szymbarka. Położenie wsi w samym sercu Kaszubskiego Parku Narodowego samo w sobie czyni ją idealnym miejscem spędzenia wymarzonego weekendu. A to nie wszystko. W Szymbarku działa pełne różnorodnych atrakcji Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Można tam zwiedzić regionalną chatę z funkcjonującą w sezonie pierogarnią, dom trapera kaszubskiego z Kanady oraz napić się piwa w tradycyjnym browarze z restauracją. Jeśli kochasz Kaszuby i polskie wybrzeże, być może będziesz chciał wybrać się z Szymbarka nad morze. Sprawdź, które plaże nie są oblegane przez tłumy turystów.Czytaj na vivus.pl: „Gdzie nad morze w Polsce? Odkryj wybrzeże na nowo”
Poza ciekawostkami kulturalnymi i historycznymi w Szymbarku czeka na gości wiele szalonych atrakcji. Jedną z nich jest słynny „Dom stojący na głowie”, który można podziwiać z zewnątrz lub zwiedzać od środka, jeśli nie obawiamy się zawrotów głowy. Dostępny do zwiedzania jest także starannie odtworzony bunkier, w którym dzięki efektom akustycznym można przeżyć prawdziwy nalot.
Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl – serwisem oferującym pożyczki online.
Artykuł zawiera materiały reklamowe lub handlowe związane z usługami finansowymi.

d355jv2

Podziel się opinią

Share
d355jv2
d355jv2