Trwa ładowanie...
d2ywjh7

Como

Największe atrakcje
Położenie:

w regionie Lombardia, w prowincji Como, nad jeziorem Como, przy granicy ze Szwajcarią

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

EUR

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Como – włoskie miasto przy granicy ze Szwajcarią, położone nad malowniczym jeziorem Como.

Como – informacje ogólne

Como jest położone w regionie Lombardia w prowincji Como. Miasto zajmuje powierzchnię 37 km2, na której mieszka 78 000 ludzi.

Como leży nad słynnym jeziorem Lago di Como nazywanym również Como, Lago Lario lub Lago. Miasto włoskie nazywane jest dzięki lokalizacji w Alpach „rajem na ziemi”.

W Como swoją willę ma George Clooney. Poza tym, w mieście znajduje się Villa Fontanelle należąca do zastrzelonego Gianniego Versace, do którego często przyjeżdżała Madonna. Po jego śmierci Donatella Versace postanowiła nie sprzedawać posiadłości, choć dom był na skraju bankructwa.

Do Como przyjeżdża bardzo dużo znanych osób (hollywodzkich aktorów czy zdobywców statuetek Grammy).

Como – pogoda

W mieście panuje klimat umiarkowany ciepły. Ze względu na położenie, w Como często pada (1230 mm opadów rocznie). Najmniej opadów notuje się w styczniu (64 mm), a najwięcej w czerwcu (135 mm). Roczna temperatura jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi miastami włoskimi. Wynosi +12,2 stopni. W lipcu jest najcieplej (+21,8 stopni), natomiast najzimniej - w styczniu (+2,2 stopni).

Como – zabytki

Poza jeziorem Como, w mieście warto zobaczyć:

 • Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – budowa kościoła trwała od 1396 do 1770 roku. To ostatnia gotycka budowla we Włoszech. Na ścianach znajdują się obrazy Bernardino Luiniego i Gaudenzio Ferrariego;
 • Kościół Sant'Abbodio – wykonany w stylu romańskim kościół został wybudowany w latach 1063 – 1095;
 • Tempo Voltiano – świątynia poświęcona Allesandro Volcie;
 • Zamek Baradello – wybudowany w XII wieku przez Fryderyka Barbadossę;
 • Broletto – Stary Ratusz, na którym znajduje się romańsko-gotycki Palazzo del Broletto;
 • Teatro Sociale – teatr wybudowany w latach 1764/65 w miejscu średniowiecznego zamku Torre Rotonda;
 • Villa Olmo – budowa neoklacystycznej willi rozpoczęła się w 1797 roku. Budynek jest położony nad samym jeziorem, a na ponad 16 000 ha rozciąga się przepiękny ogród, który można zwiedzać.

Kolorowe wąskie kamieniczki sprawiają, że Como ma urok typowego górskiego miasteczka.

Warto również wiedzieć, że będąc w Como, lepiej nie jeździć samochodem, ponieważ wszędzie prowadzą strome podjazdy albo schody.

Como – pobliskie miasta

 • Mediolan (39 km; 43 minuty samochodem)
 • Bergamo (50 km; 52 minuty samochodem).

Drogi prowadzące do Como są bardzo wąskie i kręte, dlatego czas jazdy może się bardzo wydłużyć, jednak warto poświęcić czas, żeby zobaczyć „raj na ziemi”.

Como – noclegi

Como jest drogim włoskim miastem, w którym ceny za hotel wahają się od 150 euro za noc. Z tego względu na ulicach nie widać dużo studentów. Częściej uliczkami przechadzają się ludzie w średnim wieku, którzy robią zakupy w drogich butikach znanych projektantów m.in. Versace czy Gucci. Po sezonie wakacyjnym ceny hoteli spadają zazwyczaj do 100 euro.

Como – ciekawostki

 • Como współpracuje z miastami takimi jak: Fulda w Niemczech, Tokamachi w Japonii, Nablus w Palestynie i Netanja w Izraelu;
 • Z Como związani byli Don Juan Casanova i Marco Antonio Casanova znani z biografii Giacomo Casanovy, a ponadto: Innocenty XI, Pliniusz Młodszy, Pliniusz Starszy, Alessandro Volta, Dario Sala, Gianluca Zambrotta, Arturo Merzario.
Como
Przykładowe ceny

- coca - cola w puszcze - 5 euro
- pierożki gnocchi w restauracji - 18 euro
- spaghetti - 18 euro

Komunikacja

- PKS
- skuter

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1476,53 km od Warszawy

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ywjh7
d2ywjh7
d2ywjh7