Trwa ładowanie...

Coraz popularniejsza atrakcja Izraela – antyterrorystyczny obóz szkoleniowy

Jest wiele powodów, dla których warto pojechać do Izraela. Można odwiedzić porozrzucane po Jerozolimie miejsca święte, kurorty w pobliżu Morza Martwego, Ejlat czy tętniący życiem Tel Awiw. Jest też atrakcja, która przyciąga coraz więcej turystów. Polega m.in. na szkoleniach ze strzelania z broni czy udziału w ćwiczeniach różnych sztuk walki. Wszystko pod okiem izraelskich weteranów.

Coraz popularniejsza atrakcja Izraela – antyterrorystyczny obóz szkoleniowyŹródło: Menahem Kahana
dqlj0jr
dqlj0jr

Kaliber 3 to szkoła działająca na rzecz przeciwdziałania terroryzmowi i zapewniająca bezpieczeństwo w Izraelu. Została założona w 2003 r. przez pułkownika Sharona Gata, byłego członka Izraelskich Sił Obronnych i oferuje specjalne pakiety dla turystów. Poza 2-godzinną nauką strzelania z karabinu czy walk krav maga, można też uczestniczyć w szkoleniach taktycznych czy dotyczących operacji wywiadowczych oraz egzekwowania prawa. Jest też możliwość brania udziału w symulowanych akcjach terrorystycznych.

Nie obyło się bez kontrowersji

Obóz jest położony ok. 12 km na południe od Jerozolimy, w pobliżu osiedla żydowskiego Efrat, które leży na spornym terenie. Palestyńczycy oskarżają właściciela obozu, że potęguje napięcia między dwoma zwaśnionymi krajami. Jednak według osób, które odbyły szkolenia, opinia jest bezpodstawna, ponieważ zajęcia odbywają się wyłącznie na terenie ośrodka, mają charakter edukacyjny i nie są wymierzone przeciw Palestyńczykom.

Zobacz obóz szkoleniowy Kaliber 3:

- Celem treningu nie jest uczyć jak strzelać czy krzywdzić, ale żeby zrozumieć, co robimy w Izraelu w walce z terroryzmem - mówi Eitan Cohen, były snajper i członek elitarnych izraelskich oddziałów policji.
Akademia przyciąga ok. 25 tys. turystów rocznie, głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale także z Kanady, Chin czy krajów Ameryki Południowej. Cena szkolenia wynosi od 115 do 600 dolarów za osobę (od ok. 420 do 2170 zł)

Zobacz też: Katar odcięty od świata? Kryzys polityczny w "krainie bogatych szejków"

dqlj0jr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqlj0jr