Trwa ładowanie...
30-12-2013 08:56

Cortina d'Ampezzo wraca do życia

Powoli wraca do normy sytuacja w słynącym z luksusowych hoteli górskim kurorcie Cortina d'Ampezzo koło Belluno na północy Włoch, gdzie przez dwie doby nie było prądu z powodu gwałtownych śnieżyc. Dostawy energii są stopniowo przywracane, wracają też turyści.

Cortina d'Ampezzo wraca do życiaFot: FelixHorstmann-Fotolia.com
d34lzr7
d34lzr7

Do zasypanego miasteczka, jeszcze niedawno częściowo odciętego od świata, przyjeżdżają nowi turyści, docierają też dostawy żywności. Do wielu domów, pensjonatów, hoteli, sklepów i restauracji prąd dostarczany jest wciąż przy pomocy specjalnych generatorów, ponieważ nie udało się jeszcze całkowicie usunąć poważnej awarii sieci energetycznej. Po przerwie w tym znanym ośrodku sportów zimowych ruszyła infrastruktura narciarska, która w dniach świątecznego sezonu była zablokowana.

Przez dwa dni turyści stali w kolejkach po świece, spali w eleganckich, lecz wyziębionych hotelach i jedli w pogrążonych w ciemnościach restauracjach. Wielu uciekło przed czasem, rezygnując z opłaconego pobytu.

Prawdziwym, niemal niedostępnym luksusem była możliwość podładowania telefonu komórkowego i połączenia się z internetem.

Włoskie media podkreślają żartobliwie, że nad Cortiną d'Ampezzo, uwielbianą przez gwiazdy show-biznesu oraz najbogatszych Włochów i cudzoziemców, wisi fatum. Dokładnie rok temu, tuż przed Sylwestrem, gdy do miasteczka zjechało kilka tysięcy majętnych gości z wielu krajów, na ich oczach doszło do masowych kontroli prowadzonych przez Gwardię Finansową w hotelach, restauracjach i drogich butikach. Sprawdzano, czy wydawane są paragony fiskalne. Kontrole wykazały liczne nieprawidłowości i przypadki ukrywania realnych dochodów. Sprawdzono również niektórych gości hotelowych, którzy przyjechali na świąteczne ferie najdroższymi samochodami. Wśród nich wykryto oszustów podatkowych, wcześniej zupełnie nieznanych fiskusowi.

d34lzr7

Spektakularne kontrole wywołały protesty hotelarzy i restauratorów oburzonych tym, że inspektorzy skarbowi odstraszają turystów.

Rok później intensywne śnieżyce sparaliżowały życie w tej znanej alpejskiej miejscowości, która ubiega się o bycie gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie w 2019 roku. Z tego powodu wywiązała się dyskusja, czy miasteczko jest w ogóle przygotowane do takiej imprezy, skoro obfite opady śniegu są w stanie wywołać przerwy w dostawach prądu.

Pozbawiona prądu Cortina d'Ampezzo zainspirowała wielu użytkowników portali społecznościowych do żartów i kpin. Największe włoskie gazety odnotowują, że internauci w dniach energetycznego kryzysu proponowali, by z samolotów zrzucać kawior przebywającym tam turystom.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

d34lzr7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34lzr7