Trwa ładowanie...
29-07-2014 12:30

Crossover – wygoda i funkcjonalność

Kiedy ponad dwie dekady temu próbowano wprowadzić na rynki europejskie pierwsze crossovery, klienci stanowczo omijali je szerokim łukiem. Aby zobaczyć, jak dynamicznie zmieniają się preferencje kierowców, wystarczy przypomnieć sobie sytuację sprzed około 10 lat.

Crossover – wygoda i funkcjonalnośćŹródło: Peugeot, fot: Peugeot
d2wtpvu
d2wtpvu

Kiedy ponad dwie dekady temu próbowano wprowadzić na rynki europejskie pierwsze crossovery, klienci stanowczo omijali je szerokim łukiem. Aby zobaczyć, jak dynamicznie zmieniają się preferencje kierowców, wystarczy przypomnieć sobie sytuację sprzed około 10 lat. To właśnie wtedy na ulicach masowo zaczęły się pojawiać rekreacyjne pojazdy o zwiększonych możliwościach terenowych. Dziś to najbardziej perspektywiczny segment i jednocześnie najszybciej się rozwijający. Nic więc dziwnego, że w ofercie każdego z producentów znajdziemy po kilka modeli tego typu.

Z czego wynika popularność crossoverów? Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Podniesione zawieszenie wpływające na wyższą pozycję za kierownicą istotnie wpływa na lepszą widoczność w każdym kierunku. Siedząc wyżej, łatwiej ocenić sytuację na drodze i jednocześnie zwiększyć zasięg pola widzenia. Według badań psychologicznych, zamontowane wyżej siedzisko poprawia samopoczucie kierowcy i w świadomości użytkownika wywołuje stan panowania nad drogą, a nawet władzy. W razie ewentualnego wypadku, podróżujący crossoverem mogą też czuć się bezpieczniej. Podczas zderzenia czołowego, niższe auto wjeżdża pod większe, zmniejszając poprawność działania poduszek powietrznych i strefy kontrolowanego zgniotu. Przy kolizji bocznej większe szanse na wyjście bez szwanku mają użytkownicy uterenowionych samochodów z uwagi na fakt, że siła uderzeniowa rozchodzi się na wysokości podłogi. W opinii wielu użytkowników, podniesione i wzmocnione zawieszenia lepiej radzą sobie z nawierzchniami o przeciętnej jakości. Wystarczy
przejechać się tego typu autem, aby przekonać się o tym na własnej skórze.

Żeby lepiej zrozumieć fenomen powstania segmentu crossover, warto wziąć po lupę jednego z popularniejszych przedstawicieli gatunku. Dobry przykład stanowi Peugeot 3008. Debiutował w 2009 roku i od razu spotkał się z przychylnością europejskiej klienteli. W tym roku światło dzienne ujrzała jego mocno zmodernizowana wersja. Auto gabarytami wpisuje się w średnią segmentu kompaktowych samochodów rekreacyjnych i jednocześnie łączy w sobie zalety wielu konstrukcji. Ten właśnie model może zobrazować nam szereg korzyści uniwersalnego auta. Idea przyświecająca konstruktorom, zdominowana była przez stworzenie samochodu zwrotnego niczym kompakt, funkcjonalnego jak kombi i oferującego komfort eksploatacji typowy dla większych SUV-ów. Wyższy o kilka centymetrów prześwit ułatwia wsiadanie i bez dwóch zdań przydaje się podczas forsowania wysokich krawężników. Do tego koła z oponami o wysokim profilu świetnie radzą sobie z ubytkami w asfalcie i nierzadko zapadniętymi studzienkami. Wszystkich nie ominiemy, a w neutralnie
zestrojonym crossoverze nie musimy się tak bardzo tym przejmować, bo został on stworzony do jazdy w trudniejszych warunkach.

Podobno 95% użytkowników tego typu aut nie sprawdza ich umiejętności off-roadowych. Z tego też powodu producenci wyposażają swoje pojazdy w napęd realizowany przez przednią oś i zaawansowany układ kontroli trakcji. Elektroniczne systemy pozwalają dopasować czułość układu do aktualnie panujących warunków, maksymalizując tym samym przyczepność i bezpieczeństwo. To nie koniec ciekawych gadżetów. Jeden z nich czuwa nad tym, aby nadwozie w dynamicznie pokonywanym zakręcie zanadto się nie przechylało. Wszystko przez wyżej umieszczony środek ciężkości i rozmiary karoserii.

Kupno crossovera to również moda. Specjaliści od marketingu prześcigają się w pomysłach na kampanie reklamowe, co rusz sugerując w nich, że crossovery podążając za modą, zostały stworzone dla dynamicznych klientów. Coś w tym jest, bo te auta oferują wystarczającą przestrzeń dla czterech osób, szeroki wybór jednostek napędowych i stylizację, obok której nie przejdziemy obojętnie. Łączą w sobie zalety kombi, vana i SUV-a. Naszpikowane nowoczesnymi udogodnieniami pokładowymi, sprawdzą się niemal w każdej sytuacji.

d2wtpvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2wtpvu