Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie Rezygnacja z podróży?
Wyjazd w celach turystycznych wiąże się z dużym wydatkiem. Wielu Polaków korzysta z ofert first minute i rezerwacji nawet na rok przed urlopem. Duży wybór hoteli i atrakcyjne ceny zachęcają do wcześniejszego zaplanowania wczasów. Problem w tym, że może dojść do wielu zdarzeń, przez które turysta będzie musiał zrezygnować z wyjazdu. W takich przypadkach przydaje się ubezpieczenie rezygnacja z podróży. Jak działa i co warto o nim wiedzieć?
Dlaczego warto ubezpieczyć koszty organizacji podróży?
Jak wynika z analizy Travelplanet w 2022 roku średnia wartość rezerwacji wzrosła w stosunku do roku 2021 o 18,3%. Przeciętnie klienci tej firmy płacili za wyjazd ponad 7 tys. zł, co stanowi najwyższy wynik w historii.
Może się jednak zdarzyć, że turysta z różnych powodów będzie musiał zrezygnować z urlopu. Choroba, poważna kontuzja, śmierć bliskiej osoby, to tylko przykładowe przyczyny. W niektórych przypadkach można nie wyjechać i otrzymać zwrot środków, ale tylko jeśli ma się ubezpieczenie rezygnacja z podróży. Wystarczy zgłosić zdarzenie do towarzystwa i, jeśli tylko polisa je obejmuje, otrzymać wypłatę.
Rezygnacja z urlopu a zwrot pieniędzy od biura podróży
Co się dzieje, jeśli turysta nie wyjedzie i nie ma polisy, która obejmuje takie zdarzenie? Brak ubezpieczenia oznacza wysoki koszt. W takim przypadku biuro podróży wymaga uiszczenia kosztów z tytułu odstąpienia od umowy. Oto przykładowe stawki za rezygnację:
- do 45 dni przed dniem wyjazdu – 7% ceny imprezy;
- od 44 do 31 dni – 20 %;
- od 30 do 21 dni – 30 %;
- od 20 do 15 dni – 50 % ;
- od 14 do 8 dnia – 70 %;
- od 7 do 4 dni – 80 %;
- na 3 dni przed dniem wyjazdu lub później (najpóźniej w dniu wyjazdu) – 95 % ceny imprezy.
Im mniej czasu pozostało do wycieczki, tym wyższy koszt dla turysty. Dlatego warto mieć ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa takie wydatki.
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów organizacji podróży?
Ubezpieczenie Rezygnacja z podróży oferuje towarzystwo Allianz. Polisa obejmuje 26 powodów rezygnacji, a wśród nich: zachorowanie na COVID-19, zaostrzenie objawów chorób przewlekłych, a także wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, który zgodnie z zaleceniami lekarza uniemożliwia wyjazd.
Kolejny przypadek stanowi kwarantanna, która obowiązuje w dniu rozpoczęcia podróży. Można również otrzymać środki z polisy, jeśli dojdzie do nagłego zachorowania lub wypadku członka rodziny ubezpieczonego bądź współuczestnika podróży, które stanowią stan zagrożenia życia i nie rokują wyzdrowienia do momentu rozpoczęcia podróży. Z pełnym zakresem ochrony można się zapoznać w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Jak ubezpieczyć koszty organizacji podróży?
Można to zrobić online na stronie towarzystwa Allianz, przez telefon lub u agenta. Warto skorzystać z kalkulatora składki ubezpieczeniowej. Wystarczy udzielić odpowiedzi na kilka pytań. Można wykupić pełne ubezpieczenie podróży krajowej lub zagranicznej albo zdecydować się wyłącznie na polisę, która obejmuje rezygnację, opóźnienie lub przerwanie wyjazdu.
Warto pamiętać o terminach, w jakich można zawrzeć umowę ubezpieczenia Rezygnacja z podróży. Da się to zrobić, jeśli do podróży zostało co najmniej 60 dni. Od tego obowiązują wyjątki. Jeśli do rozpoczęcia imprezy pozostało 30 dni lub mniej, można kupić ubezpieczenie w dniu rezerwacji i opłacenia usługi turystycznej. W przypadku gdy pozostało od 31 do 59 dni, zakup można zrealizować w 7 dni od zakupu i opłacenia imprezy.
W przypadku rezygnacji z podróży nie później niż w 24 h od podjęcia decyzji należy to zgłosić do wszystkich podmiotów, które miały odpowiadać za organizację wyjazdu. Towarzystwo Allianz powinno się o tym dowiedzieć nie później niż w 3 dni.
WP Turystyka na: