Trwa ładowanie...

Dolina Stubai. Alpejski zakątek z 4 ośrodkami narciarskimi

Jedna dolina a tyle atrakcji. Doskonałe warunki śniegowe i niezapomniane wrażenia z jazdy czekają na tych, którzy odwiedzą cztery ośrodki narciarskie w Dolinie Stubai. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: nartostrady i trasy freerideowe na lodowcu Stubai, saneczkarską frajdę na Elfer, spektakularne pokazy narciarskie na Schlick 2000 oraz zimowe trasy do wędrówek wokół ośrodka Serles przy Mieders.

Dolina Stubai. Alpejski zakątek z 4 ośrodkami narciarskimiŹródło: Iwona Kołczańska
d21njbn
d21njbn

Wszystkie cztery ośrodki narciarskie Doliny Stubai mają jedną wspólną cechę: biały puch, który co roku spada niezawodnie z nieba i to w dużej ilości. Dzięki temu goście mogą się cieszyć śnieżną frajdą podczas jazdy na nartach czy snowboardzie, freeride’u, zimowej wędrówki na rakietach śnieżnych, wyprawy po doskonale przygotowanych trasach biegowych czy też ze zjazdu po oświetlonych torach saneczkarskich. Dodatkowo w dolinie znajduje się kilka lodowisk.

Lodowiec Stubai: gwarancja śniegu od października do czerwca

Zaledwie 45 minut jazdy samochodem z Innsbrucka, stolicy Tyrolu, znajduje się lodowiec Stubai oferujący liczne, narciarskie atrakcje. Nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn – szybka, wygodna i przystosowana dla osób z niepełnosprawnością – przewozi ludzi na wysokość 2900 metrów n.p.m. bezpośrednio z parkingu. Po drodze, relaksując się na siedzeniach z prawdziwej skóry, mogą skorzystać z Wi-Fi albo podziwiać imponujący widok na okoliczne góry, pokryte grubą warstwą śniegu, co często wywołuje radosne oczekiwanie związane z przyszłym szusowaniem.

Na lodowcu Stubai, największym lodowcowym terenie narciarskim w Austrii, lekkim, śnieżnym puchem można się cieszyć nie tylko na 35 trasach narciarskich o różnym poziomie trudności, ale również na 13 trasach freerideowych.

Iwona Kołczańska
Źródło: Iwona Kołczańska

Schlick 2000: nowe inwestycje i szkółka narciarska dla dzieci

Ośrodek narciarski Schlick 2000 przy Fulpmes zwiększył w tym roku komfort wjazdu na Kreuzjoch oraz liczbę tras narciarskich. Od początku grudnia, w miejscu poprzedniego wyciągu orczykowego Kreuzjochlift, działa nowy, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy Panoramabahn o przepustowości do 2000 osób na godzinę. Wyciąg zapewnia sprawny wjazd (w 4 minuty) oraz wygodną podróż, dzięki komfortowym siedzeniom i przenośnikowi taśmowemu przy wejściu. W związku z inwestycją, powstały również dwie nowe trasy narciarskie: czarna nartostrada "Panoramaschuss" o długości 600 metrów, z fantastycznym widokiem na grzbiet Kalkkögel, oraz spokojna, czerwona trasa "Hohes Laub Abfahrt" o długości 800 metrów. Dodatkowo cztery nartostrady zyskały nowe urządzenia do zaśnieżania: czarne trasy Kanonenrohr (nr 3a) i Zirbenschuss (nr 4a), czerwona trasa Mitterjoch-Abfahrt (nr 2) oraz niebieska Burgstall-Abfahrt (nr 4c).

d21njbn

Śnieżne atrakcje w Schlick 2000 czekają na stokach narciarskich, ale i poza nimi: na wysoko położonej trasie do narciarstwa biegowego, podczas zimowych wędrówek przez lasy oraz przy górnej stacji kolejki Kreuzjoch, skąd startują paralotniarze.

Dzieci i młodzież będą się dobrze bawić w szkółce narciarskiej BIG Family Skizentrum Schlick 2000 lub w przedszkolu BIG Ron's Kinderland, a rodzice mogą w tym czasie zrelaksować się w jednym z okolicznych, tradycyjnych schronisk. Zarówno młodszym, jak i starszym spodobają się nocne pokazy narciarskie "Night of Colours", które zaplanowano w wybrane środy, od 27 grudnia 2017 r.

Schlick 2000
Źródło: Schlick 2000

Ośrodek Serles: przez śniegi – na nartach i na rakietach

Ośrodek narciarski Serlesbahnen przy Mieders jest położony na początku Doliny Stubai, zaledwie o „narciarski szus” od Innsbrucka, stolicy Tyrolu. Góruje nad nim szczyt Serles o wysokości 2 717 m n.p.m., zwany przez Goethego "wielkim ołtarzem Alp", stanowiący wyjątkowe tło dla tego małego, ale znakomitego ośrodka narciarskiego, przyjaznego rodzinom z dziećmi. Niezależnie od tego, czy planujemy jazdę na nartach, sankach czy wędrówkę na rakietach śnieżnych, można liczyć na idealny puch oraz piękny widok na ośnieżoną dolinę. Chętni mogą pofolgować swojej dziecięcej radości i wspólnie z maluchami stworzyć na śniegu orła albo anioła, podążać za śladami pozostawionymi w puchu albo beztrosko pozostawić odcisk własnych butów, ciesząc się skrzypieniem śniegu pod stopami.

d21njbn

W alpejskich chatach i schroniskach warto spróbować tradycyjnych, tyrolskich smakołyków. Widać stąd szerokie i łatwe nartostrady (niebieskie i czerwone), idealne dla dzieci, początkujących oraz rekreacyjnych narciarzy.

Zobacz najlepszy jarmark świąteczny w Europie:

Wyjątkowo malownicze widoki czekają na wędrowców, którzy wybiorą się na wyprawę do słynnego klasztoru Maria Waldrast, wybudowanego na wysokości 1 641 m n.p.m. Jest to jeden z najwyżej położonych klasztorów w Europie. Obok sanktuarium znajduje się hotel i restauracja.

TVB Stubai Tirol, Andre Schoenherr
Źródło: TVB Stubai Tirol, Andre Schoenherr

Ośrodek Elfer: na sanki i do doliny

Popularny wśród narciarzy ośrodek Elfer, to prawdziwe saneczkarskie Eldorado. Znajdują się tu trzy, długie naturalne tory, wijące się przez malowniczy krajobraz. Wśród nich wyróżnia się najdłuższa (ma ok. 8 km), oświetlona i sztucznie naśnieżana trasa saneczkarska w Dolinie Stubai, wiodąca od górnej stacji kolejki Elferbahn do jej dolnej stacji w Neustift. Wszystkie trzy tory zostały już kilkukrotnie nagrodzone tyrolską odznaką "Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel", gwarantująca ich wysoką jakość i bezpieczeństwo. Dodatkową atrakcją tego sezonu będzie 3. festiwal saneczkarski Rodeltestival (12-13 stycznia 2018 r.), podczas którego czołowi producenci sanek zaprezentują najnowsze modele i nowinki. W ośrodku Elfer narciarze mogą również liczyć na wymagające czerwone nartostrady oraz długi, czerwony szlak narciarski do doliny.

d21njbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21njbn