Trwa ładowanie...
dukla
22-02-2011 12:59

Bernardyni. Dukla. Miejsce niezwykłe w Polsce

Dukla to miasto w województwie podkarpackim, nad rzeką Jasiołką. Nazwa pojawia się już w dokumentach z 1366 roku, a w roku 1380 miejscowość otrzymała prawa miejskie. Od początku Dukla była miastem prywatnym, kolejno rodzin: Kobylańskich, Jordanów, Zborowskich, Stadnickich, Męcińskich. Znajduje się tu Sanktuarium Św. Jana z Dukli, który prowadzą Bernardyni.

Bernardyni. Dukla. Miejsce niezwykłe w PolsceŹródło: Hachette Polska
d3nbbhb
d3nbbhb

Miasto w województwie podkarpackim, nad rzeką Jasiołką. Nazwa pojawia się już w dokumentach z 1366 roku, a w roku 1380 miejscowość otrzymała prawa miejskie. Od początku Dukla była miastem prywatnym, kolejno rodzin: Kobylańskich, Jordanów, Zborowskich, Stadnickich, Męcińskich.

Sanktuarium Św. Jana z Dukli

W późnobarokowym kościele ojców bernardynów, w prawej nawie znajduje się kaplica św. Jana z Dukli. Przechowywana jest w niej trumna ze szczątkami świętego, przeniesiona po II wojnie światowej ze Lwowa do Rzeszowa, a w roku 1974 sprowadzona uroczyście do Dukli. Św. Jan urodził się w roku 1414. Najpierw oddał się życiu pustelniczemu a później, około roku 1440, wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych, gdzie pełnił funkcję kaznodziei i gwardiana, czyli przełożonego klasztoru, w Krośnie oraz we Lwowie. Po reformie zakonu franciszkanów przez św. Bernardyna ze Sieny i powstaniu klasztorów braci mniejszych obserwantów, zwanych w Polsce bernardynami, Jan z Dukli w wieku 60 lat przeszedł również do bernardynów, gdzie w klasztorach w Poznaniu i we Lwowie pełnił funkcje kaznodziei i spowiednika. Zmarł w aurze świętości 29 września 1484 i został pochowany we Lwowie. W roku 1618 bernardyni podjęli starania o zezwolenie na beatyfikację. W 1733 roku papież Klemens XII zaliczył Jana z Dukli w poczet błogosławionych,
wyznaczając jego święto na 19 lipca. Po beatyfikacji rozpoczęto w Dukli budowę nowego, murowanego kościoła św. Jana z Dukli. W tym samym czasie wybudowano też niewielki kościółek pod tym samym wezwaniem na lesistym zboczu góry Zaśpit, gdzie św. Jan z Dukli jako młodzieniec w samotności oddawał się kontemplacji. Dziś prowadzi tu dobra droga asfaltowa. Woda ze znajdującego się nieopodal źródełka św. Jana przynosi ulgę – jak wierzą wierni – w różnych chorobach. 10 czerwca 1997 roku Jan Paweł II podczas mszy odprawionej na lotnisku w Krośnie zaliczył Jana z Dukli w poczet świętych. Papież modlił się w przeddzień mszy przed jego relikwiami w dukielskim sanktuarium. Na pamiątkę tego wydarzenia tuż przed dukielskim kościołem postawiono pomnik Jana Pawła II, obok pomnika św. Jana.

Sanktuariumśw. Jana z Dukli
ul. Pocztowa 5
38-450 Dukla
013 483 00 61

Dojazd
Dukla leży przy europejskiej trasie E371, biegnącej przez południowo-wschodnią Polskę, z Radomia do przejścia granicznego na Słowację w Barwinku. Pociągiem można dojechać do oddalonego o 17 km Krosna, dalej autobusem.

d3nbbhb

Noclegi
Dom franciszkańskiprzy klasztorze bernardynów, 013 483 00 61
W okolicy bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna.

Sanktuaria w pobliżu
Dębowiec, Domaradz, Haczów, Przeworsk, Stara Wieś, Tarnowiec

Okolica

Dukla. Muzeum Historyczne – w XVII-wiecznym pałacu; na zewnątrz stała ekspozycja broni ciężkiej z okresu II wojny światowej. BÓbrka. Skansen polskiego przemysłu naftowego – z najstarszą na świecie do dziś czynną kopanką „Franek”, z 1862 roku. Magurski Park Narodowy – szczególną atrakcją są łemkowskie cerkwie.

Odrzykoń. Ruiny zamku Kamieniec – z XIV wieku; podobno Aleksander Fredro, kiedy się dowiedział o waśniach między właścicielami zamku, wpadł na pomysł intrygi opisanej w komedii Zemsta.

Olchowiec. Muzeum Łemkowskie – zbiory kultury łemkowskiej i huculskiej, liczące ponad 4 tys. pozycji. Zyndranowa. Muzeum-Skansen Kultury Łemkowskiej – w malowniczej, otoczonej wzgórzami dolinie rzeki Panna (dawniej Sołotwyna).

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

d3nbbhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nbbhb