Trwa ładowanie...
d1ojjrj
15-09-2010 11:24

Dwór Czartołomie. Krojanty. Coś dla duszy i ciała

Dwór Czartołomie wzniesiono w końcu XVIII wieku na niewielkim wzgórzu, niemal na skraju rozległych Borów Tucholskich. Sto lat później rodzina Kreischów przebudowała go, nadając budowli obecny, nieco eklektyczny charakter. W starym dworze w Krojantach mieści się jedna z bardziej uznanych klinik.

d1ojjrj
d1ojjrj

Dwór wzniesiono w końcu XVIII wieku na niewielkim wzgórzu, niemal na skraju rozległych Borów Tucholskich. Sto lat później rodzina Kreischów przebudowała go, nadając budowli obecny, nieco eklektyczny charakter.

Od tamtej pory, otoczona parkiem krajobrazowym rezydencja, do której prowadzi niezbyt okazała brama, niemal nic się nie zmieniła. W 1997 roku jej właścicielami zostali państwo Rekowscy, którzy zaniedbany dwór zaadaptowali na mieszkanie i dom gościnny. Na terenie posiadłości znajduje się też stary spichlerz, a w parku z kilkusetletnimi drzewami – staw.

*Dwór Czartołomie *

Nocleg

Choć z Czartołomia jest do Chojnic zaledwie kilka kilometrów, to ma się wrażenie, jakby się przebywało na końcu świata, a wokół była tylko dzika, nieskażona przyroda. W parku rosną pomnikowe okazy drzew, w starej lodowni schronienie znalazły nietoperze (przedmiot badań naukowców z Uniwersytetu Toruńskiego), nad parkowym stawem można zobaczyć żurawie i bociany.

d1ojjrj

Miłośnicy przyrody, wychyliwszy nieco nos za próg dworu, dostrzegą wśród drzew sarny, z pewnością też wypatrzą orle gniazda. W zasięgu przyjemnego spaceru, w odległości 2 km od dworu, leży krystalicznie czyste jezioro Niedźwiedź. Takich nieskażonych jezior jest w okolicy więcej. Jednym słowem: istna idylla.

Odremontowane pokoje są raczej skromne, pozbawione atmosfery dawności, choś tę starano się przywołać, odsłaniając fragmenty ścian z muru pruskiego czy pozostawiając stare piece. Trochę wieje tu pustką, a nowe meble niezbyt pasują do dworku. Aż prosiłoby się, żeby wstawić nieco więcej staroci, jakichś drobiazgów, kwiatków, by gość poczuł, że przyjeżdża raczej do zaprzyjaźnionej rodziny niż do pensjonatu.

Nie znaczy to jednak, że nie można tu dobrze odpocząć. Niedostatki w wystroju wnętrz schodzą na dalszy plan dzięki serdeczności gospodarzy i wyśmienitej staropolskiej kuchni dworskiej. Dla tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku dnia codziennego, to idealne miejsce. Polecane dania: dziczyzna, świeże ryby, sezonowe owoce leśne i grzyby, domowe konfitury i ciasta.

Okolica

Brda – z prawie 240 km długości rzeki aż 210 km jest spławnych. To jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Chojnice – zachowały się tu gotyckie mury i bramy oraz bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela, barokowy kościół Zwiastowania NMP i eklektyczne starostwo powiatowe. Chojnice to jednak przede wszystkim znakomita baza wypadowa do zwiedzania regionu. W okolicach są szlaki piesze i rowerowe, łowiska dla wędkarzy, liczne stadniny. Człuchów – ruiny zamku krzyżackiego i barokowy kościół z poł. XVIII wieku. Jezioro Charzykowskie – ze względu na wielkość jezioro nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Rozgrywane są tu mistrzostwa w żeglarstwie, a zimą w bojerach. Latem występują na jeziorze wiry.

d1ojjrj

Krojanty – w starym dworze mieści się jedna z bardziej uznanych klinik, specjalizująca się w leczeniu chorób kręgosłupa, głowy i narządów ruchu. Park Narodowy Bory Tucholskie – jeden z najczystszych zakątków Polski, gdzie wśród jednorodnych sosnowych borów odnaleźć można krystalicznie czyste jeziora. Niestety nie zobaczy się już tu głuszca, będącego symbolem Parku, spotkać można natomiast zimorodka. Tereny borów nie objęte ochroną parku narodowego są rajem dla grzybiarzy.

Swornegacie – wieś turystyczna, wyróżniająca się oryginalną kaszubską zabudową. Wysoka – zespół rezydencjonalny złożony z dwóch dworów oraz pałacu. Zaborski Park Krajobrazowy – obejmuje ochroną północną część Borów Tucholskich. Wśród lasów i prawie 50 jezior poprowadzono liczne szlaki turystyczne. Zamarte – barokowy kościół pobernardyński z polichromią Paschalisa Wołosa z 1777 roku oraz neobarokowy pałac z 1913 roku.

Dwór Czartołomie

Czartłomie,

d1ojjrj

89-600 Chojnice (52)

396 73 39 0 501 056 883, 0 607 338 827

Dojazd samochodem

Wyjazd z Chojnic ul. Morozowa w kierunku Chojniczek. Tu skręt w prawo na Jarcewo; za Jarcewem ponownie w prawo na Czartołomie. Wygodniejszy, choć nieco dłuższy dojazd – wyjazd z Chojnic drogą lokalną nr 235 na Brusy, Kościerzynę. Na rozjeździe Jarcewo–Krojanty,skręt w lewo na Jarcewo, po przejechaniu torów skręt w drugą drogę w lewo do Czartołomia.

Dojazd pociągie**m

Pociągiem do Chojnic, stamtąd autobusem PKS do przystanku PKS Czartołomie Skrzyżowanie. Dalej na piechotę.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d1ojjrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ojjrj