Trwa ładowanie...
06-12-2010 14:05

Dworek w Mogilanach. Wypocznij w magicznym miejscu

Znana od XII wieku wieś początkowo była własnością książę-cą, potem zaś cystersów z Ludźmierza, którzy w 1560 roku sprzedali ją Wawrzyńcowi Spytkowi Jordanowi, kasztelanowi krakowskiemu, ten zaś uczynił to miejsce swoją główną rezydencją. Dworek w Mogilanach, zbudowany w stylu renesansu, był budowlą drewnianą, wzniesioną na kamiennej podmurówce. Po śmierci Jordana w 1568 roku nikt nie dbał o pałac.

Dworek w Mogilanach. Wypocznij w magicznym miejscuŹródło: Hachette Polska
d2x3eyc
d2x3eyc

Znana od XII wieku wieś początkowo była własnością książę-cą, potem zaś cystersów z Ludźmierza, którzy w 1560 roku sprzedali ją Wawrzyńcowi Spytkowi Jordanowi, kasztelanowi krakowskiemu, ten zaś uczynił to miejsce swoją główną rezydencją. Nowa siedziba, zbudowana w stylu renesansu, była budowlą drewnianą, wzniesioną na kamiennej podmurówce. Po śmierci Jordana w 1568 roku nikt nie dbał o pałac.

Nietrwały budulec i liczne wojny nie ułatwiały utrzymania rezydencji w dobrym stanie. Ostatecznie, po różnych perturbacjach majątkowo-własnościowych, w 1764 roku Jordanowie sprzedali mogilańskie dobra Józefowi Massalskiemu. Po 1796 roku wzniesiono tu skromny, klasycystyczny dwór.

W 1802 roku nowym właścicielem majątku został Józef Konopka. Przebudował on dwór, nadając mu późnoklasycystyczny wygląd. Na początku XX wieku dobudowano od wschodu skrzydło i zadbano o park, założony jeszcze w XVI wieku przez Spytka Jordana. Ta nowa siedziba Konopków była w okresie międzywojennym sercem wzorcowego gospodarstwa rolnego. W czasie II wojny światowej dwór został zniszczony. Ostatni właściciel, Stanisław Konopka, nie dopuścił do ru-iny rodowej siedziby, ale też długo się nią nie cieszył. W 1945 roku odnowiony dwór z całym majątkiem został upaństwowiony. Od 1967 roku jest własnością Polskiej Akademii Nauk.

Ośrodek Konferencyjny PAN

d2x3eyc

Otoczony pięknym ogrodem dwór emanuje niespotykanym gdzie indziej klimatem i serdeczną atmosferą. Reprezentacyjne sale – Kominkowa z kominkiem o neogotyckich formach, Oszklona i Szafirowa, ozdobiona kaflowym piecem – prezentują się najefektowniej w czasie bankietów i wesel, gdy stoły uginają się pod wspaniale podanymi daniami, a blask świec rzuca cienie na ściany. Bardziej stylowe są niewielkie gabinety: Perłowy, Gdański, Ludwik Filip i Brydżowy, z których najbardziej efektowny jest Gabinet Gdański z ciężkimi, rzeźbionymi meblami. Dodatkowo atutem tego miejsca jest niezwykle miła obsługa i wspaniała kuchnia, mogąca zaspokoić gusta najbardziej wymagającego łakomczucha. Pokoje gościnne, o zróżnicowanym standardzie, ulokowane są na poddaszu. Ich wyposażenie jest skromne.

Okolica

Dobczyce – w ruinach miejscowego zamku jest Muzeum Regionalne, a w tutejszym kościele piękna pieta, pochodząca z warsztatu Wita Stwosza. Harbutowice – rosnące tutaj cisy należą do najstarszych drzew w Polsce. Jezioro Dobczyckie – sztuczny zbiornik powstały w wyniku przegrodzenia rzeki Raby tamą jest głównym źródłem wody dla Krakowa. Kalwaria Zebrzydowska – ufundowany przez Mikołaja Zebrzydowskiego manierystyczno–barokowy zespół klasztorny Bernardynów powstał w latach 1603–1609. Wnętrze kościoła zdobi piękna polichromia Włodzimierza Tetmajera z lat 1914 i 1922–1924. Kalwaria znana jest z przedstawień wielkanocnego Misterium Męki Pańskiej, kiedy to sceny z życia Chrystusa odgrywane są pośród 41 kapliczek.

Kraków – koniecznie trzeba zobaczyć ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim, katedrę na Wawelu, Muzeum Czartoryskich oraz kolekcję malarstwa polskiego w Sukiennicach i żydowski Kazimierz. Lanckorona – wokół rynku stoją stare drewniane domy podcieniowe, wznoszone w latach 1868–1872, i gotycki kościół ufundowany w 1336 roku przez Kazimierza Wielkiego. Nad okolicą górują ruiny królewskiego zamku. Tyniec – założone w XI wieku opactwo benedyktynów. Najpiękniejszy widok na Tyniec roztacza się z drugiego brzegu Wisły – wzniesione na wysokich białych skałach kościół i zabudowania klasztorne, kryte czerwoną dachówką, malowniczo odbijają się w wodach rzeki. Wieliczka – jedyna na świecie czynna od średniowiecza kopalnia soli. Jest to jednocześnie dzieło sztuki i techniki, sanatorium i miejsce, gdzie wydobywa się sól. Z blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór turystom udostępniono do zwiedzania trasę o długości 3,5 km.

d2x3eyc

Ośrodek Konferencyjny Polskiej Akademii Nauk w Mogilanach
Rynek 3, 32-031 Mogilany
(12) 270 17 05 (12) 270 10 78
recepcja@okmogilany.pl www.okmogilany.pl

Dojazd samochodem

Wyjazd z Krakowa drogąkrajową nr 7 w kierunku Zakopanego. Mogilany leżą po prawej stronie drogi, 15 km od centrum miasta. Dojazd pociągiem Pociągiem do Krakowa, a stamtąd autobusem PKS lub autobusem MPK nr 245 i 275.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d2x3eyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3eyc