Trwa ładowanie...
d3bad35

Ebola - to musisz wiedzieć

Epidemia Eboli, która rozpoczęła się w Gwinei, po czym rozprzestrzeniła się na Liberię, Sierra Leone i Nigerię do 9 sierpnia pochłonęła życie już 1013 osób. Turystom stanowczo odradza się podróżowanie do krajów, w których wprowadzono stan wyjątkowy i stwierdzono przypadki zakażenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ebola - to musisz wiedzieć
(Leon Neal/AFP)
d3bad35

Podróże pod specjalnym nadzorem
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zrezygnowanie z podróży do krajów objętych chorobą. Niebezpieczeństwo podróży określa na 3 (nie podróżuj), w czterostopniowej skali zagrożenia. Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że *zgodnie z zaleceniami WHO *(Światowa Organizacja Zdrowia), podróżujący w zagrożone obszary powinni:
• unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi (chorymi lub ciałami osób zmarłych),
• unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt,
• nie spożywać mięsa dzikich zwierząt,
• dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem,
• przestrzegać zasad higieny rąk,
• stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych,
• zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy (np. jaskiń, kopalni, schronów).

Ebola a podróże samolotem
Na lotniskach w krajach objętych epidemią podjęto najwyższe środki ostrożności, aby zminimalizować możliwość wywiezienia wirusa poza terytorium jego występowania. Podczas wejścia do terminali lotniczych w zagrożonych państwach, obowiązkowe jest wypełnienie specjalnej ankiety i poddanie się pomiarowi temperatury, w celu wyizolowania spośród podróżnych potencjalnych zakażonych. Podobnie sytuacja wygląda na lotniskach np. w Europie, gdzie lądują samoloty z krajów objętych epidemią.

Najwięcej lotów do krajów, w których panuje epidemia wykonują British Airways, Brussels Airlines, Emirates oraz Air France - KLM. Holding Air France umożliwił bezpłatną zmianę rezerwacji biletów, Brussels Airlines będzie omijać Sierra Leone, British Airways zawiesiło połączenia do Gwinei i Sierra Leone do 31 sierpnia, a Emirates zdjęły z rozkładu do odwołania stolicę Gwinei – Konakry.

Gorączka krwotoczna Ebola to bardzo ciężka, w większości przypadków śmiertelna choroba zakaźna wywoływana przez wirus Ebola. Od 1976 r., kiedy to zaobserwowano pierwsze zachorowania na tę chorobę, odnotowano 25 miejsc zarażenia wirusem. W przypadku siedmiu z nich liczba zgonów przekroczyła każdorazowo 100 osób. Znanych jest 5 szczepów wirusa, z czego 3 wywołują chorobę u ludzi. Obecna epidemia w Zachodniej Afryce została spowodowana odmianą o nazwie _ Zaire _. Biorąc pod uwagę dotychczasowe plagi Eboli, śmiertelność osób, u których go wykryto, wynosiła 78 proc.

Ebola - objawy i drogi zakażenia
Objawy choroby pojawiają się między drugim i 21 dniem od zakażenia, a okres inkubacji wynosi najczęściej od 8 do 10 dni. Pierwszymi objawami są gorączka (ponad 38 st. C), ból głowy, mięśni i gardła oraz znaczne osłabienie. Następnie występują wymioty, biegunka, wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, może również wystąpić krwawienie wewnętrzne i/lub zewnętrzne.

d3bad35

Pierwsze zarażenia pojawiają się najprawdopodobniej po kontakcie osób z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonych zwierząt (małpy lub owocożernego nietoperza). Następnie wirus może być przenoszony między ludźmi przez kontakt bezpośredni z krwią czy płynami ustrojowymi chorych lub zmarłych. Warto zauważyć, że osoby, które przebyły chorobę, mogą zarażać poprzez niezabezpieczone kontakty seksualne nawet przez 7 tygodni od wyzdrowienia. Nie odnotowano przenoszenia wirusa drogą kropelkową.

Gorączkę krwotoczną Ebola leczy się objawowo oraz stosując zabiegi podtrzymujące, zapewniające utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Trwają również prace nad opracowaniem szczepionki.

udm/at

Zobacz na własne oczy, jak wygląda raj na ziemi!

Szok - tanie lato!

d3bad35

Podziel się opinią

Share

d3bad35

d3bad35