Trwa ładowanie...
d3bvo5y

Fałszywe zdjęcia z katastrofy JT610 plenią się w sieci. Nie wierz im

Internet zalały zdjęcia mające rzekomo pochodzić z tragedii samolotu indonezyjskich linii Lion Air. Dokumentują jednak inne wydarzenia. Tysiące ludzi nabierają się i przesyłają fałszywki dalej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fałszywe zdjęcia z katastrofy JT610 plenią się w sieci. Nie wierz im
(PAP/EPA, Fot: MADE NAGI)
d3bvo5y

Samolot z nazwą linii lotniczej z Indonezji tonie w morzu. Między innymi takie ujęcia pojawiły się w mediach społecznościowych niedługo po tym, jak Boeing runął do wody po starcie z Dżakarty. Dołączone do nich opisy nie pozostawiały wątpliwości - to zdjęcia JT610.

Nic jednak bardziej mylnego. Perfidni rozsiewy fake newsów wykorzystali tragedię, by wprowadzić szum informacyjny.

Zdjęcie samolotu unoszącego się na wodzie pokazuje inne wydarzenie. Chodzi o awaryjne wodowanie samolotu w 2013 roku na Bali. Nikt wtedy nie zginął, 45 osób odniosło obrażenia. Fałszerstwo było tym łatwiejsze, że sprawa również dotyczyła maszyny Lion Air.

Twitter

Dokładnie taki sam problem jest z kolejnym zdjęciem. Ono także miało ilustrować poniedziałkową katastrofę. Jednak podobnie jak wcześniejsze pochodzi z 2013 roku z Bali.

Facebook.com

Jeszcze bezczelniejszym oszustwem jest następna fotografia. Rozchodzi się w sieci jako fotografia dziecka uratowanego z katastrofy samolotu. W rzeczywistościnie przeżyła ani jedna ze 189 osób podróżujących JT610. A zdjęcie dokumentuje akcję ratowniczą po wypadku promu w Indonezji w 2017 roku

W sieci krąży także fałszywe nagranie. Pokazuje rzekomo wnętrze Boeinga na chwilę przed katastrofą. Indonezyjskie ministerstwo transportu zdementowało te informacje.

W rzeczywistości wideo pochodzi z pokładu innego samolotu. Rejs oznaczony był symbolem JT353. Maszyna wpadła w poważne turbulencje, wylądowała jednak bezpiecznie.

d3bvo5y

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3bvo5y

Podziel się opinią

Share

d3bvo5y

d3bvo5y