Trwa ładowanie...
dusy93z

Fałszywe zdjęcia z katastrofy JT610 plenią się w sieci. Nie wierz im

Internet zalały zdjęcia mające rzekomo pochodzić z tragedii samolotu indonezyjskich linii Lion Air. Dokumentują jednak inne wydarzenia. Tysiące ludzi nabierają się i przesyłają fałszywki dalej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fałszywe zdjęcia z katastrofy JT610 plenią się w sieci. Nie wierz im
(PAP/EPA, Fot: MADE NAGI)
dusy93z

Samolot z nazwą linii lotniczej z Indonezji tonie w morzu. Między innymi takie ujęcia pojawiły się w mediach społecznościowych niedługo po tym, jak Boeing runął do wody po starcie z Dżakarty. Dołączone do nich opisy nie pozostawiały wątpliwości - to zdjęcia JT610.

Nic jednak bardziej mylnego. Perfidni rozsiewy fake newsów wykorzystali tragedię, by wprowadzić szum informacyjny.

Zdjęcie samolotu unoszącego się na wodzie pokazuje inne wydarzenie. Chodzi o awaryjne wodowanie samolotu w 2013 roku na Bali. Nikt wtedy nie zginął, 45 osób odniosło obrażenia. Fałszerstwo było tym łatwiejsze, że sprawa również dotyczyła maszyny Lion Air.

Twitter
Podziel się

Dokładnie taki sam problem jest z kolejnym zdjęciem. Ono także miało ilustrować poniedziałkową katastrofę. Jednak podobnie jak wcześniejsze pochodzi z 2013 roku z Bali.

Facebook.com
Podziel się

Jeszcze bezczelniejszym oszustwem jest następna fotografia. Rozchodzi się w sieci jako fotografia dziecka uratowanego z katastrofy samolotu. W rzeczywistościnie przeżyła ani jedna ze 189 osób podróżujących JT610. A zdjęcie dokumentuje akcję ratowniczą po wypadku promu w Indonezji w 2017 roku

W sieci krąży także fałszywe nagranie. Pokazuje rzekomo wnętrze Boeinga na chwilę przed katastrofą. Indonezyjskie ministerstwo transportu zdementowało te informacje.

W rzeczywistości wideo pochodzi z pokładu innego samolotu. Rejs oznaczony był symbolem JT353. Maszyna wpadła w poważne turbulencje, wylądowała jednak bezpiecznie.

dusy93z

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dusy93z

Podziel się opinią

Share

dusy93z

dusy93z