Trwa ładowanie...
muzeum
01-12-2019 08:00

Folklor w średnim mieście

W grudniu 2019 roku w Krośnie zostanie otwarte Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Będzie ono miejscem, w którym tradycja spotka się z nowoczesnością. Odwiedzający Etnocentrum goście będą mogli poczuć klimat życia po dawnemu i doświadczyć jego uroku, biorąc udział w warsztatach, słuchając opowieści czy bawiąc się na potańcówce. Program placówki, przeznaczony i dla dużych, i dla małych, opiera się na bogactwie folkloru polskiej wsi.

Folklor w średnim mieścieŹródło: Materiały prasowe
d1yyhe9
d1yyhe9

W potocznym rozumieniu może się ono kojarzyć z barwnie ubranymi tancerzami zespołów pieśni i tańca czy z rubasznymi przyśpiewkami zasłyszanymi na festynie. Ambitniejsi dodadzą do tych skojarzeń jeszcze tradycyjne potrawy – i tak zamkną definicję tzw. folkloru. Nic bardziej mylnego.

Pojęcie "folklor” powstało w 1846 roku. Po raz pierwszy użył go brytyjski pisarz William Thoms; w dosłownym tłumaczeniu oznacza ono "wiedzę ludu”. Ludu, czyli obywateli mieszkających na wsi, przeważnie zajmujących się uprawą ziemi. A co mógł wiedzieć lud, skoro nawet nie chodził do szkoły? Wbrew stereotypowi przedstawiającemu wieś jako zacofaną – bardzo wiele.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Promocja Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na Jarmarku Jarosławskim

d1yyhe9

Każdy z przejawów kultury tradycyjnej dostępnych dla przeciętnego człowieka – zachowanych w skansenach i na ekspozycjach etnograficznych, zawartych w etnodizajnie czy muzyce folkowej – to tylko niewielkie części tej kultury. Na całość dawnego życia składała się przekazywana ustnie wiedza dotycząca rzemiosła, medycyny, wierzeń, zwyczajów i obrzędów. Przejawem kultury tradycyjnej będzie więc zarówno regionalny strój łemkowski, jak i sposób budowania domów; treści (i symbolika) pieśni śpiewanych na weselu oraz czepiec, który nosiła mężatka. Kultura tradycyjna tworzyła kompletny system, który pozwalał ludziom na zaspokojenie potrzeb materialnych, duchowych i społecznych. Umiejętności mieszkańca wsi były niegdyś znacznie szersze niż współcześnie. Potrafił zbudować dom, nastawić złamaną kość, utkać materiał i uszyć z niego piękny strój. Wieś była samowystarczalna. Dużą rolę odgrywały więzi rodzinne i współpraca sąsiedzka, pozwalające na podział obowiązków i zrobienie wszystkiego "na czas”. Czas, który nie jest mierzony za pomocą zegarków, ale wschodem i zachodem słońca. Rytmem pór roku wyznaczającym pory siewu, wzrostu, zbioru i wegetacji.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Warsztaty promujące Etnocentrum Ziemi Krośnienskiej na Małych Mazurkach

Czy wyobrażasz sobie takie życie? Życie bez zegarka, ale za to w społeczności, której jesteś ważną częścią. W świecie, w którym widzisz, jak wzrasta ziarno i jak rośnie chleb. W świecie, który rozumiesz dzięki przekazywanym od pokoleń opowieściom i pieśniom.

d1yyhe9

O takim świecie będzie traktować Opowieść, którą chcemy przekazać gościom Etnocentrum. W zabytkowym budynku dworca kolejowego ożywimy pamięć o ludziach, którzy przyjeżdżali do miasta na targ sprzedawać jajka i mleko. Chcemy, żeby nasi goście poznali smak tych produktów i smak dawnego życia. Każdy będzie mógł skorzystać z oferty Etnocentrum w sposób, który najbardziej mu odpowiada. Biorąc udział w warsztatach rękodzieła, włączając się do tańca i śpiewu – lub korzystając z najnowszych technologii: grając w interaktywne etno-gry czy szukając przepisów kulinarnych i pieśni na tablicach multimedialnych.
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej rozpocznie działalność w grudniu 2019 roku. Już niedługo ogłosimy termin dni otwartych, podczas których można będzie zakosztować smaku życia po dawnemu.

Więcej informacji o bieżących wydarzeniach możecie znaleźć śledząc profil na facebooku: https://www.facebook.com/etnocentrum/

Zapraszamy do Krosna!

Etnocentrum powstaje w ramach projektu "Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Aleksandra Karmelita – Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

d1yyhe9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1yyhe9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj