Trwa ładowanie...
15-12-2015 10:58

Gambia - czy zmiana ustroju wpłynie na turystykę?

Gambia od kilku lat jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym. Przede wszystkim dlatego, że jest świetną alternatywą dla ogarniętych niepokojem krajów Afryki Północnej. Jest to także państwo o jednym z najwyższych na świecie współczynników bezpieczeństwa. 12 grudnia br. prezydent Yahya Jammeh ogłosił, że Gambię republiką islamską. Czy będzie mieć to wpływ na spadek zainteresowania tym kierunkiem ze strony turystów?

Gambia - czy zmiana ustroju wpłynie na turystykę?Źródło: ALAIN JOCARD / AFP
d2mpk87
d2mpk87

Gambia od kilku lat jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym. Przede wszystkim dlatego, że jest świetną alternatywą dla ogarniętych niepokojem krajów Afryki Północnej. To państwo o jednym z najwyższych na świecie współczynników bezpieczeństwa. Od 12 grudnia br. Gambia stała się republiką islamską. Czy będzie mieć to wpływ na zainteresowanie tym kierunkiem ze strony turystów?

Dotychczas Gambia wpasowywała się w oczekiwania polskich turystów, którzy jako główne kryteria przed urlopem stawiali bezpieczeństwo, wygodę, wysoką temperaturę i relatywnie niską cenę. Według polskiego MSZ oraz WHO w Gambii nie występują żadne zagrożenia dla przyjeżdżających. Stale obecni są tam najwięksi światowi i polscy touroperatorzy oraz ich pracownicy. Urlopowiczów przyciągają do tego kraju piękne plaże nad Oceanem Atlantyckim czy świetna pogoda, która utrzymuje się przez cały rok.

W Polsce 2 touroperatorów oferuje wyjazdy do Gambii - Rainbow Tours i Neckermann. Ceny imprez zaczynają się od 1800 zł za osobę, za tygodniowy wyjazd do hotelu 2* ze śniadaniem i obiadokolacją. Jednak czy decyzja prezydenta Yahya Jammeha będzie mieć wpływ na zainteresowanie ze strony turystów, którzy planowali urlop w tym kraju, cieszącym się coraz większą popularnością?

Republika islamska jest ustrojem opartym na religii muzułmańskiej. Obowiązuje obecnie w niektórych krajach muzułmańskich, takich jak Iran, Afganistan, Pakistan czy Arabia Saudyjska. Obowiązująca w nich konstytucja oparta jest na islamskim prawie (szariacie) i zazwyczaj jawnie zakazuje stanowienia prawa sprzecznego z Koranem. W większości przypadków kluczowy wpływ na politykę mają duchowni islamscy, którzy kontrolują też sądownictwo. Nie ma jednego szariatu i trudno go porównać do prawa europejskiego. Co więcej, interpretacji zapisów, na podstawie których wydawane są wyroki, może być tyle, ilu jest sędziów.

d2mpk87

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii są kary cielesne. W Nigerii w ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie dochodziło do ukamienowania kobiet, które dopuściły się seksu pozamałżeńskiego. Inną karą, która budzi sprzeciw ruchów praw człowieka, jest obcinanie rąk za kradzież w Arabii Saudyjskiej. Na chwilę obecną nie wiadomo, jak surowe prawo będzie obowiązywać w Gambii, a to dlatego, że nie istnieje zestaw jasnych norm i wytycznych wobec krajów stosujących prawo szariatu. To, co jest dozwolone (halal) i zabronione (haram) definiują ludzie znający te święte teksty, na podstawie swojego zrozumienia religii i jej świętych ksiąg.

Gambia to najmniejsze pod względem powierzchni państwo kontynentalnej Afryki. Położone jest w zachodniej części Czarnego Lądu i zajmuje wąski, 50-kilometrowej szerokości skrawek lądu wzdłuż dolnego biegu rzeki Gambii. Kraj liczy 1,8 mln mieszkańców, z których 95 proc. to muzułmanie. W 1843 r. został kolonią brytyjską, później protektoratem. Według legendy, Brytyjczycy wyznaczyli granice nowej kolonii strzelając z armat swych okrętów na oba brzegi rzeki. Miejsca upadku kul armatnich wyznaczyły granice. Państwo uzyskało niepodległość w 1965 r.

Prezydent Gambii w sobotę 12 grudnia br. ogłosił swój kraj republiką islamską. Yahya Jammeh wyjaśnił, że ma to służyć dalszemu zdystansowaniu się od kolonialnej przeszłości. - Zgodnie z religijną tożsamością kraju i jego wartościami, proklamuję Gambię państwem islamskim. Ponieważ muzułmanie stanowią większość w naszym kraju, Gambia nie może dłużej utrzymywać spuścizny kolonialnej - powiedział Jammeh w wystąpieniu telewizyjnym. Prezydent zapewnił także, że wyznawcy innych religii będą mogli praktykować swoją wiarę.

wg

d2mpk87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mpk87