Trwa ładowanie...

Gdańsk - w 2017 roku zadziwiająca atrakcja będzie dostępna dla turystów

W bazylice św. Brygidy w Gdańsku odkryto wejście do średniowiecznej krypty, w której znajdują się setki czaszek i kości. W przyszłym roku to niezwykłe miejsce ma być udostępnione turystom.

Share
Gdańsk - w 2017 roku zadziwiająca atrakcja będzie dostępna dla turystów
Źródło: Flickr, licencja 2.0, Fot: petrOlly
d3tinl0

O tym, że krypta św. Brygidy jest pod Kaplicą Pokutnic, wiadomo od dawna, ale oryginalnego wejścia szukano od sześciu lat. Gdy je odkryto, okazało się, że drzwi krypty były całkowicie zasypane czaszkami. Strop zdobi napis memento mori z czaszką oraz kośćmi umiejscowionymi pod nią. Nie widać daty, która prawdopodobnie znajdowała się w tym miejscu.

Po wyremontowaniu krypty, złożone zostaną w niej relikwie patronki świątyni - żuchwa udekorowana srebrnymi różami. Po przeprowadzeniu badań genetycznych i antropologicznych odnalezione szczątki wrócą do krypty. Proboszcz parafii chce, by w efekcie powstało tu miejsce modlitw i refleksji. Dlatego w przyszłym roku krypta w gdańskim kościele zostanie udostępniona odwiedzającym. Ma to być kaplica czaszek, podobna do tej, która znajduje się w dzielnicy Czermna w Kudowie-Zdroju.

d3tinl0

Podziel się opinią

Share
d3tinl0
d3tinl0