Trwa ładowanie...
18-01-2010 10:53

Gdzie jest najgrubsza pokrywa śnieżna na świecie?

Najgrubszą śnieżną powłokę na świecie ma obecnie Chamonix-Mont-Blanc. Serwis Skiinfo podaje, że grubość białej pokrywy wynosi tam aż 4 metry!

Gdzie jest najgrubsza pokrywa śnieżna na świecie?Fot: Jupiterimages
d4gzf8c
d4gzf8c

W ubiegłym tygodniu świeże opady śniegu znacząco zwiększyły grubość śnieżnych powłok pokrywających francuskie góry. Najobfitszym w opady dniem był piątek. Francuski oddział serwisu www.Skiinfo.pl wyemitował tego dnia 41 Powder Alarm'ów. Podliczając opady z całego tygodnia w Formigueres spadło 80 cm, w Puy St Vincen - 60 cm, a w Alpe d'Huez - 20 cm świeżego śniegu.

Carmen Hernandez, menadżer z Formigueres komentuje: "Tak jak się spodziewaliśmy, po piątkowych opadach jakość śniegu na stokach jest bardzo dobra. Obecnie każdy może oddać się narciarskim emocjom w optymalnych do tego warunkach na świeżym śniegu."

Obszar Wielkiego Masywu pokryty jest warstwą śniegu o grubości 270 cm. Pierre Claessen, menadżer z Flaine Tourist Office powiedział: "W tym sezonie opady były największe w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Jakość śniegu jest dobra, lecz należy uważać, gdyż na stokach zrobiło się niebezpiecznie."

Ryzyko przetoczenia się lawin jest już bardzo poważne. W pięciostopniowej skali poziom 4 ogłoszono m.in. w ośrodkach: Abries, Alpe du Grand-Serre, Auron, Ax les Thermes, Isola 2000, Les 7Laux oraz Serre Chevalier.

d4gzf8c

W ubiegłym tygodniu również w Szwajcarii sypał śnieg. W Gstaad - Glacier 3000 podczas ubiegłego tygodnia jego warstwa zwiększyła się o 40 cm i obecnie jest to jeden z najgrubiej pokrytych śniegiem ośrodków w Szwajcarii. Na wyższych stokach jest go 181 cm, w dolinie natomiast - 45 cm. Najwięcej śniegu w tym kraju jest prawdopodobnie w Andermatt-Gotthard (220 cm). W Saas Fee jest 210 cm, a w St. Moritz niewiele mniej, 2 m. Ten ostatni w ubiegłym tygodniu za sprawą opadów zwiększył grubość swojej białej powłoki o 45 cm.

W ubiegłym tygodniu w Sölden w Austrii spadło 37 cm świeżego śniegu, jest tam już go w sumie 185 cm. Wielkość opadów w Heiligenblut wyniosła na koniec tygodnia 35 cm. Najwięcej śniegu w kraju jest nadal na lodowcu Mölltal (3,1 m).

Sporo opadów śnieżnych przeszło także przez Niemcy. We wtorek pojawiło się kilka Powder Alarm'ów z terenu Bawarii. Najgrubszą śnieżną pokrywą w Niemczech może poszczycić się Zugspitzplatt (180 cm), Oberstdorf - jedynie o 10 cm cieńszą.

We wtorek największe opady miały miejsce w północnych Włoszech. W Courmayeur oraz Val Senales spadło 40 cm śniegu, w La Thuile 30 cm. Północne Włochy nawiedziły w ubiegłym tygodniu największe opady w Europie. Przykładowo podczas tego tygodnia w Limone Piemonte spadło 195 cm, a w Arabba Marmolada 120 cm śniegu. Dzięki temu w tym kraju wiele ośrodków ma imponująco grube warstwy białego puchu: lodowiec Presera powyżej Passo Tonale - powyżej 400 cm, Borgio - 300 cm.

d4gzf8c

Dobre wieści napływają z Pirenejów, gdzie w ubiegłym tygodniu opady śniegu przyczyniły się do otwarcia przez hiszpańskie ośrodki narciarskie kilku nowych tras. Także w Andorze warunki śniegowe są coraz lepsze.

W Europie Centralnej i Wschodniej warunki pogodowe są dobre ale tylko na północy. Ośrodki narciarskie w położonej na południe Bułgarii, takie jak Borovets i Pamporovo doświadczają topnienia śniegu (który ma już tam grubość zaledwie paru cm) i wysokich temperatur. W Bansko po obfitych opadach w grudniu śniegu jest jeszcze sporo, co sprawia, że większość tras jest czynnych.

Na Półwyspie Skandynawskim natomiast pomimo niskich temperatur opady śniegu były mniejsze niż w ciągu ubiegłych tygodni. W szwedzkim Hemavan została pobita rekordowa temperatura tego sezonu. W niedzielną noc spadła ona do -40,8 C. Więcej śniegu powinno pojawić się tutaj w nadchodzący weekend.

d4gzf8c

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d4gzf8c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gzf8c