Trwa ładowanie...
16-02-2010 10:35

GOPR uczy przez Internet

W najbliższych dniach dostępna będzie nowa wersja internetowego szkolenia
GOPR, dotyczącego aktywności w˙górach. Ratownicy radzą jak przygotować się do górskich wycieczek,
uprawniania sportów i jak zachować się w ekstremalnych sytuacjach.

Share
GOPR uczy przez InternetFot: WP
drefcen

"Scenariusz szkolenia został opracowany i zweryfikowany przez ratowników górskich. Obejmuje m.in. zagadnienia związane z letnią i zimową aktywnością w górach oraz wyjazdami w góry wyższe" - wyjaśniła Magdalena Rusinek z grupy Tauron, dzięki której możliwe było przygotowanie internetowego szkolenia.

Szkolenia, zaangażowane w przystępnej, multimedialnej formie zawierają m.in. zestaw rad i wskazówek dotyczących wspinaczki, eksploracji jaskiń, jazdy na rowerze górskim (latem), narciarstwa i zagrożenia lawinowego (zimą) a także turystyki wysokogórskiej, organizacji wyjazdów, działania służb ratunkowych oraz zagrożeń związanych z wysokością czy lodowcami.

Dzięki e-learningowi ratownicy chcą dotrzeć do znacznie większego grona osób zainteresowanych tą tematyką, niż pozwalają na to tradycyjne szkolenia. Taką formę przekazywania wiedzy zastosowano już w szkoleniach pod tytułem "W górach bezpiecznie" oraz "Zimą w górach bezpiecznie".

drefcen

Internetowe szkolenia to forma profilaktyki, mająca zahamować rosnącą liczbę wypadków w górach. Ofiarami ponad 60 proc. z nich są młodzi ludzie, w wielu od 11 do 30 lat. Najczęstsze powody nieszczęśliwych zdarzeń to - według podhalańskich ratowników - brak wyobraźni (41 proc.), brawura (26 proc.), lekkomyślność (16 proc.) oraz nieprzygotowanie do wyjścia w góry (10 proc.) i nieznajomość gór (7 proc.).

Ratownicy liczą, że uczestnicy internetowych szkoleń będą w stanie podzielić się zdobytą wiedzą z rodzicami, kolegami, znajomymi, co w przyszłości powinno wpłynąć na obniżenie wypadkowości oraz stopniową zmianę zachowań turystów w górach.

Firma Tauron Polska Energia, która sponsoruje szkolenia, i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe współpracują od połowy 2009 r. Holding energetyczny ma tytuł Sponsora GOPR.

GOPR zatrudnia ponad stu ratowników etatowych, których wspomaga ok. 1,3 tys. ratowników ochotników i ok. 220 kandydatów na ratowników. W 2008 r. Pogotowie przeprowadziło ponad 1,7˙tys. interwencji, przeszło 2,3 tys. akcji ratunkowych, a także 100 wypraw ratunkowych, w tym 43 z udziałem śmigłowca. Liczba osób, którym udzielono pomocy, przekroczyła 4,4 tys. Dane za ubiegły rok nie zostały jeszcze podsumowane.

(PAP)

drefcen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drefcen